moslemarab

مطالبي در زمينه هاي فناوري اطلاعات و فرهنگ و هنرو...

کامپیوتر

افتخارات ایرانیان در جهان تکنولوژی !

سلام دوستان عزیز ، امیدوارم این تاخیر بنده که ناشی از یکسری مسائل بوده را ببخشید.

این بار با یک پست کاملا ایرانی برگشتم !؟

روی صحبتم این بار با آن دسته از دوستانی است که خود را باور ندارند ! بابا خواستن توانستن است ، پس ...

شما در هر حرفه ای که باشید می توانید با کوشش ، علاقه و پشتکار به یکی از افتخارات آن رشته کاری دست یابید ! در آخر این پست چند ایرانی که در حوزه ی فناوری و تکنولوژی بقول خودمان دنیا  را متحول کردن ، معرفی می کنم و امیدوارم که استارتی برای شما دوستان بشود !

 

1.پرفسور بیژن داوری

معاون ارشد شرکت IBM ( بزرگترین شرکت سخت افزار کامپیوتر در جهان )

2.آقای حسین اسلامبولچی

رئیس شرکت مخابراتی آمریکا AT&T ( شرکتی که اپل موبایل (IPhone) خود را  اولین بار با سیستم مخابراتی این شرکت وارد بازار آمریکا کرد)

3.آقای فرزاد ناظم

مدیر فنی سایت Yahoo

4.آقای امید کردستانی

آیا می دانید چرا سایت Google فارسی داره ولی سایت های دیگر خیر ؟ بخاطر اینکه این آقای کردستانی مدیر ارشد این سایته دیگه !

5.خانم انوشه انصاری

درسته ، این یک خانم ایرانی هست که همه می دانیم فضانوردی هم بلد است !

تازه رئیس موسسه تکنولوژی تل کام نیز است و جالب بدانید که تمام تجهیزات مخابراتی توسط این شرکت تهیه می شود !

6.خانم ماریا خرسند

ای دوستانی که عاشق موبایل Sony Ericsson  هستید ؛ رئیس شرکت اریکسون این خانم خرسند هست !

 

پس ما هم می توانیم یکی از این افتخارات برای ایران باشیم .

دوستان عزیز منتظر نظرات و انتقادات سازنده شما هستم !

 

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم اسفند 1390ساعت 22:32  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

برند، پرستیژ یا کیفیت؟


تن آدمی شریف است به جان آدمیت                                              نه؛ همین لباس زیباست نشان آدمیت ؟!


اپیدمی آنفولانزای برند

یک علامت سجاوندی قبل وبعد از هرکلمه ای به کلی معنای آن را تغییر می دهد ,مصداقش بیت بالاست که با یک مکث کوتاه ,به جای اینکه جان و روح و بلندای قامت ایمان و دانش و معرفت را سبب شرافت انسان بداند؛ اتفاقا لباس را نشانه ی شأن وشخصیت وانسانیت یک فرد می داند و این نه فقط در یک شعر بلکه در دنیای حقیقت هم امکان پذیر است.

 

البته این موضوع در مورد همه صدق نمی کند ,فقط در مورد عده ای است که به هر دلیل یا به علت تمکن مالی بیش از اندازه و یا به دلیل فقر فرهنگی ,خود را ملزم به رعایت یک سری اصول خاص درانتخاب پوشش خود می دانند.

مسلما اینکه هرکس به پوشش ظاهر خود اهمیت دهد و انتخابش را منطبق با درجه و رتبه ی اجتماعی وجایگاهش در جامعه قرار دهد , درجای خود بسیار نیک و پسندیده است وافراد را وارد حوزه ای از پرستیژ اجتماعی می کند و حتی بعضا احترام و توجه بیشتر و بهتری را هم از افرادی که با آنها در طول زندگی تعامل و مراوده دارد می گیرد.

ولی آنچه از همه این ها مهمتر است این است که ما همزمان با انتخاب بهترین نوع لباس وپوشاک ,نوع شخصیت و هویت فردی و اجتماعی خود را به بهترین شکل و فرم تغییر داده و ارتقاء دهیم چرا که اینچنین همسان شدن هم جذاب تر است و هم از نظر دیگران طبیعی تر جلوه می کند .

آنچه از همه این ها مهمتر است این است که ما همزمان با انتخاب بهترین نوع لباس و پوشاک ,نوع شخصیت وهویت فردی و اجتماعی خود را به بهترین شکل و فرم تغییر داده وارتقاء دهیم چرا که اینچنین همسان شدن هم جذاب تر است وهم از نظر دیگران طبیعی تر جلوه می کند .

پوشش در همه ادیان به عنوان یک ضرورت برای همه ی انسانها مطرح شده واصلا انسان بدون پوششش در تفکر عقلی ودینی قابل تصور نیست.ولی متاسفانه در میان عده ای از افراد در هر جامعه ای مسأله ی فاخر واشرافی بودن لباسها و به گونه ای  مارک دار بودن آن خیلی اهمیت پیدا کرده است.

 

مارک

نشانگاه صحبت ما موضوع برند لباسهاست واینکه عده ای از افراد جامعه ی ما اخیرا به گونه ای برند باز شده اند وبیشتر از اینکه به کیفیت لباسی که تهیه می کنند توجه کنند به برند معروف آن توجه می کنند, درواقع آنها هزینه های گزافی را که برای تهیه لباس می پردازند بابت برند آن است نه لزوما کیفیت بسیار خوبی که از یک پوشاک گران قیمت انتظار می رود.

این را تولیدکنندگان لباسها صادقانه اعتراف می کنند وقتی تقاضا برای برند معروفی زیاد می شود به ناچار تولیدات داخلی را با آن مارک و برند معروف  که به صورت انبوه از کشور طراح وتولیدکننده آن برند خریداری کرده اند به فروش می رسانند , به این معنا که عده ای برایشان این مهم نیست که آیا لباسی که می پوشند استانداردهای لازم از نظر نوع موادی که درتاروپودش استفاده شده را دارد یانه ؟ ویا اینکه چه میزان مناسب با فضای جامعه وفرهنگ بونی ومنطقه ای که در آن زندگی می کننداست؟

بلکه فقط مارک لباس است که تمام توجه اورا می گیرد طوریکه حاضر است به خاطر آن هرمقدار که لازم باشد هزینه کند.

افراد برند باز نوع تفکرشان با عموم مردم  جامعه متفاوت است ونوعی دیدگاه اشرافی مآبانه دارند وسعی می کنند جایگاه بالای خود از نظر فرهنگی واجتماعی وگاها اقتصادی را از طریق مارکی که استفاده می کنند نشان دهند وحفظ کنند وبه این وسیله  اسباب چشم وهم چشمی های غیر منطقی از نظر تفاوت برند لبایهایشان درجهت نوعی فخرفروشی واعلام  خاص ومتمایز بودن از دیگران فراهم می شود.

 

افراد برند باز نوع تفکرشان با عموم مردم  جامعه متفاوت است ونوعی دیدگاه اشرافی مابانه دارند وسعی می کنند جایگاه بالای خود از نظر فرهنگی و اجتماعی و گاها اقتصادی را از طریق مارکی که استفاده می کنند نشان دهند وحفظ کنند و به این وسیله اسباب چشم و هم چشمی های غیر منطقی از نظر تفاوت برند لباس هایشان درجهت نوعی فخرفروشی و اعلام  خاص و متمایز بودن از دیگران فراهم می شود.

 

حال اگر ازبحث بی اعتبار شدن کالای ایرانی وافزایش قاچاق درکشور و یا افزایش چشم و هم چشمی و تغییر دیدگاه دین مدارانه در مورد شیوه وسبک زندگی درمیان انسان ها در یک اجتماع -حال چه مسلمان وچه غیر مسلمان- بگذریم, این مقوله ی برند بازبودن افراد تمام انرژی و وقت افراد را هم از آنها می گیرد ومدام انها را به سمت مدگرایی های ویرانگر ورقابتهای ناسالم در عرصه مد و لباس سوق خواهد داد که این نه در بعد فردی اش مناسب است ونه از جنبه اجتماعی آن.

به درستی که اگر انسانی فی نفسه ودر ذاتش جوهر بزرگی وشرافت وکمالات انسانی را نداشته باشد ,با هیچ ابزار و وسیله وعاملی که خارج از وجود آدمی طراحی وتولید می شود؛ نمی توان هویت وشرافت را ایجاد کرد.

شأن و اعتبار و شخصیت باید در آدمی باشد و فقط با نوع پوشش آن را از گزند آسیب های احتمالی در امان نگاهداشت نه اینکه لباس بشود عاملی که ما خود را فردی متفاوت ازآنچه هستیم نشان دهیم.

انسان امروز در پی گم شدنش در میان انبوهی از هویتها و بی هویتی ها هرلحظه تلاشش را بیشتر میکند تا شاید نقطه عطفی برای دلخوشی ها وسرگرمی هایش پیدا کند .تا دیروز چیز دیگری سر این انسان دل رم کرده را مشغول وگرم میکرد وحال تحفه وارمغان امروزمدنیت برای او این است.

            من از ایل صنوبرهای قد خم کرده می آیم                   من از جولانگه انسان دل رم کرده می آیم

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم اسفند 1390ساعت 22:19  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > مينياتور

سیر نقاشی ایران


کهن ترین نقاشی های دیواری در ایران مربوط به دوران اشکانی است.سیر تحول نقاشی ایران از دوران امپراتوری اشکانی تا دوران قاجار مورد بحث در مقاله زیر است.


سیر نقاشی ایران

نقاشیهایی از دوران اشکانیان، نقاشی های معدودی بر روی دیوار، که بیشتر آنها از قسمتهای شمالی رودخانه فرات بدست آمده، کشف شده است. یکی از این نقاشیها منظره یک شکار را نشان میدهد. وضعیت سوارها و حیوانات و سبک بکار رفته در این نقاشی ما را بیاد منیاتورهای ایرانی می اندازد.

نقاشیهایی از دوران اشکانیان، نقاشی های معدودی بر روی دیوار، که بیشتر آنها از قسمتهای شمالی رودخانه فرات بدست آمده، کشف شده است. یکی از این نقاشیها منظره یک شکار را نشان میدهد. وضعیت سوارها و حیوانات و سبک بکار رفته در این نقاشی ما را بیاد منیاتورهای ایرانی می اندازد.

نقاشیهایی از دوران اشکانیان، نقاشی های معدودی بر روی دیوار، که بیشتر آنها از قسمتهای شمالی رودخانه فرات بدست آمده، کشف شده است. یکی از این نقاشیها منظره یک شکار را نشان میدهد. وضعیت سوارها و حیوانات و سبک بکار رفته در این نقاشی ما را بیاد منیاتورهای ایرانی می اندازد.

در نقاشیهای دوران ساسانی، نقاشی از روی چهره بر سایر نقاشی های دیگر تقدم داشت. تناسب و زیبایی رنگها از این دوران، بسیار جالب توجه است. نقاشی ها بدون سایه و با همدیگر هماهنگی دارند. در بعضی از موارد، سطوح سیاه پر رنگ را محدود کرده اند.

مانی، (پیامبر و نقاش ایرانی)، که در قرن سوم زندگی میکرد، یک نقاش با تجربه و ماهر بود. نقاشی های او یکی از معجزاتش بود. نقاشی (Torfan) که در صحرای گال استان ترکستان در چین بدست آمد، مربوط است بسال 840 تا 860 بعد از میلاد.

کتابها با سرآغاز و حاشیه های زیبا رنگ آمیزی و تزئین شده بود. این طرحها و روشها از یک نسل به نسل دیگر با همان روش و اصلوب منتقل می شد، که معروف است به "هنر روشن سازی". هنر روشن سازی و زیبا کردن کتابها در زمان سلجوقیان و مغول و تیموریان پیشرفت زیادی کرد. شهرت نقاشی های دوران اسلامی شهرت خود را از مدرسه بغداد داشت.

مینیاتورهای مدرسه بغداد، کلاً سبک و روشهای نقاشی های معمولی پیش از دوره اسلامی را گم کرده است. این نقاشی های اولیه و بدعت کارانه فشار هنری لازم را ندارند. مینیاتورهای مدرسه بغداد اصلاً متناسب نیستند.

اگر چه مدرسه بغداد، هنر پیش از دوره اسلامی را تا حدی در نظر گرفته بود، که بسیار سطحی و بدوی بود، در همان دوره هنر مینیاتور ایرانی در تمام قلمرو اسلامی از آسیای دور تا آفریقا و اروپا پخش شده بود.

تصاویر نژاد سامی را نشان میدهد؛ و رنگ روشن استفاده شده در آن نقاشی را. هنرمندان مدرسه بغداد پس از سالها رکود مشتاق بودند که آیین تازه ای را بوجود آورده و ابتکار کنند. نگاه های مخصوص این مدرسه، در طرح حیوانات و با تصاویر شرح دادن داستانها است.

اگر چه مدرسه بغداد، هنر پیش از دوره اسلامی را تا حدی در نظر گرفته بود، که بسیار سطحی و بدوی بود، در همان دوره هنر مینیاتور ایرانی در تمام قلمرو اسلامی از آسیای دور تا آفریقا و اروپا پخش شده بود.

از میان کتابهای مصور به سبک بغداد میتوان به کتاب "کلیله و دمنه" اشاره کرد. تصاویر نامتناسب و بزرگتر از حد معمول رنگ شده است؛ و فقط رنگهای معدودی در این نقاشیها بکار رفته است.

بیشتر کتابهای خطی قرن سیزدهم، افسانه ها و داستانها، با تصاویری از حیوانات و سبزیجات تزئین شده است. یکی از قدیمی ترین کتابهای کوچک طراحی شده ایرانی بنام "مناف الحیوان" در سال 1299 میلادی بوجود آمده است. این کتاب مشخصات حیوانات را شرح میدهد. در این کتاب تاریخ طبیعی با افسانه در هم آمیخته شده است.

موضوعات این کتاب که تصاویر بسیاری دارد، برای آشنایی با هنر نقاشی ایرانی بسیار مهم است. رنگها روشن تر و از روش مدرسه بغداد که روشی قدیمی بود جلوتر است.

سیر نقاشی ایران

پس از هجوم مغولان، یک مدرسه جدید در ایران به نظر میرسید. این مدرسه تحت تأثیر از هنر چینی و سبک مغول بود. این نقاشی ها همه خشک و بی حرکت و خالص و یکسان، مانند سبک چینی است.

بعد از حمله مغول به ایران، آنها تحت تأثیر از هنر ایرانی، نقاشان و هنرمندان را تشویق کردند. در میان نقاشی های هنرمندان ایرانی میتوان سبک مغول هم مشاهده کرد، لطافت ها، ترکیبات آرایشی، و خطوط کوتاه خوب که میتوان آنها را بشمار آورد. نقاشی های ایرانی بصورت خطی و نه ابعادی می باشد. هنرمندان در این زمینه از خود یک خلاقیت و اصالت نشان داده اند.

هنرمندان مغول دادگاه سلطنتی نه فقط به تکنیک بلکه به موضوعات ایرانی هم احترام گذاشتند. یک بخش از کارشان شرح دادن به آثار ادبی ایران مانند شاهنامه فردوسی بود.

بر خلاف مدارس مغول و بغداد بیشترین کارها از مدرسه هرات بجا مانده است. مؤسس این سبک نقاشی مدرسه هرات بود؛ که از نیاکان تیموریان بودند و این مدرسه را بخاطر محل تأسیس آن مدرسه هراتی نامیدند.

متخصاص هنر نقاشی بر این باورند، که نقاشی در ایران در دوران تیموری به اوج خود رسیده بود. در طول این دوره استادان برجسته ای، همچون کمال الدین بهزاد، یک متد جدید را به نقاشی ایران عرضه کرد.

دو کتاب با ارزش از زمان بایسنغر باقی مانده است؛ یکی کتاب "کلیله و دمنه" و دیگری کتاب "شاهنامه".

یکی از این طرح ها نشان دادن یک منظره زیبا از یک دادگاه ایرانی است که به سبک چینی رنگ آمیزی شده است. کاشی های سفید و آبی ایرانی همراه با فرشهای زیبای ایرانی بصورت هندسی نقش شده است. در یکی از کتابهای دستنویس "خمسه نظامی گنجوی"، سیزده مینیاتور زیبا بوسیله "میرک" کشیده شده است.

ساختگی بودن، حساسیت، و هنر نقاشی های بغداد از طرحهای کشیده شده در کتاب "خمسه نظامی" کاملا مشهود است. این قطعه با ارزش و فوق العاده هم اکنون در موزه بریتانیا قرار دارد. در این قسمت از معماران و مهندسان مشغول ساختمان سازی هستند. این نقاشی در سال 1494 میلادی در هرات نقاشی شده است.

متخصاص هنر نقاشی بر این باورند، که نقاشی در ایران در دوران تیموری به اوج خود رسیده بود. در طول این دوره استادان برجسته ای، همچون کمال الدین بهزاد، یک متد جدید را به نقاشی ایران عرضه کرد.

بهزاد، بهترین استاد سبک مدرسه هراتی، این هنر را بسیار بسط داد. او سبک را اختراع کرد که قبل از او هرگز استفاده نشده بود.

در دوران صفویه مرکزیت هنر به شهر تبریز آمد. و برخی از هنرمندان هم در شهر قزوین ماندگار شدند. اما اصل سبک نقاشی صفویه در شهر اصفهان بوجود آمد.

مینیاتورهای ایرانی، در دوره صفویه در شهر اصفهان، از سبک چینی جدا شده و قدم در راهی جدید نهاد. این نقاشان بعدها به سبک طبیعی متمایل شدند. رضا عباسی مؤسس سبک "مدرسه نقاشی صفوی" بود.

طرحهای این دوره یکی از بهترین و زیبا ترین و با سلیقه ترین طرحهای نقاشان ایرانی است که نشان دهنده ذوق نقاشان ایرانی است. مینیاتورهای خلق شده در این دوره(مدرسه صفوی)، هیچکدام منحصراً با هدف مزین کردن کتابها کشیده نشده اند. سبک صفوی بسیار بهتر و ملایم تر از سبک مدرسه تیموریان (هراتی) و مخصوصاً سبک مغولی است.

در نقاشی نقاشان دوران صفوی آشکار شدن تخصص آنها در این رشته بوضوح مشخص است. بهترین معرف از این دوره نقاشی های هستند که در عمارت چهل ستون و عالی قاپو کشیده شده است.

سیر نقاشی ایران

در نقاشی های صفوی، موضوع اصلی شکوه و زیبایی این دوره است. موضوعات نقاشی ها بیشتر حول محور بارگاه سلاطین، اشراف زادگان، کاخ های زیبا، مناظر زیبا و صحنه هایی از جنگ ها است.

هنرمندان بیشتر به اصول کلی پرداخته و از جزئیات غیر ضروری اجتناب، که در شیوه هراتی و تبریزی بکار رفته بود، خودداری کردند. صافی خطوط، بیان زود احساسات و متراکم شدن موضوعات از مشخصات سبک نقاشی صفوی است. از آنجاییکه در اواخر دوران صفوی، از لحاظ جنبه فکری اختلافات جزئی در رنگ آمیزی بوجود آورد، میتوان به ظهور سبک اروپایی در این نقاشی ها پی برد.

نقاشی های دوران قاجاریه (قرن شانزدهم میلادی) یک ترکیبی از سبک هنرهای اروپایی کلاسیک و سبک و تکنیک مینیاتورهای دوران صفوی است.

در این دوران "محمد غفاری (کمال الملک)" سبک کلاسیک اروپایی را در ایران رواج داد. در این دوران سبکی از نقاشی بوجود آمد که بنام "قهوه خانه" شناخته شد. این نوع نقاشی یک پدیده جدید در تاریخ هنر ایرانی است. سبک "قهوه خانه" عامه پسند و مذهبی است. موضوعات این سبک بیشتر تصاویر پیامبران و امامان، شعائر مذهبی، جنگها و نام آوران ملی بودند.

"قهوه خانه ها" رفته رفته جای خود را در بین مردم معمولی باز نمودند. در این مکان داستان سرایان و نقالان داستانهای حماسی و مذهبی را برای مردم بازگو میکردند.

در بیشتر این قهوه خانه ها این مناظر که بیشتر به درخواست عمومی بود رنگ آمیزی شده بود. زیباترین مثالها در موزه اصلی تهران و همینطور در بعضی از موزه های خصوصی داخل و خارج از کشور نگهداری میشود. نقاشی های ایرانی، یک نوع ملاحت را که بی شباهت به هر چیز دیگر است به تماشاگر عرضه میکند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم اسفند 1390ساعت 22:15  توسط مسلم عرب   | 

در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید

در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید


472AH92PF در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید

اغلب وقتی خیلی عجله دارید تا کامپیوتر زودتر خاموش شود، زمان کش می‌آید و یک عمر طول می‌کشد! امروز یک راه تظمینی ارائه می‌کنیم تا راس ۴ ثانیه کامپیوتر خاموش شود.

برای خاموشی سریع سیستم می‌توانید کلید پاور را چند ثانیه در حالت فشرده نگه دارید ولی این کار به مرور زمان به سیستم آسی می‌زند. یک راه مطمئن‌تر استفاده از صفحه Windows Task Manger  است.

برای دسترسی به این صفحه سه کلید Ctrl+Alt+De را همزمان فشار دهید. حالا در حالی که کلید کنترل را نگه داشته‌اید از منو Shut Down گزینه Turn Off را انتخاب کنید. خواهید دید که در عرض ۴ ثانیه کامپیوتر خاموش می‌شود.

این عمل بر روی سایر گزینه‌های منو Shut Down نیز عملی است.

این عمل بر روی سایر گزینه‌های منو Shut Down نیز عملی است.

 

حذف پیام‌های مداوم ویندور ویستا و هفت

اگر از سیستم عامل ویستا یا سون استفاده می‌کنید هنگام نصب برنامه‌های قدیمی و یا برنامه‌های پرتابل با این پیغام سیستم‌عامل مواجه شده‌اید که از شما می‌پرسد برنامه درست نصب شده یا نه! و هر بار مجبورید گزینه installed correctly را بزنید تا به ویندوز بفهمانید که در نصب برنامه اشکالی نیست.

اگر می‌خواهید ویندوز دادن این پیغام‌ها را متوقف کند، کافی‌ست تنظیمات زیر را اعمال کنید.

مطابق تصویر عبارت services.msc را در قسمت سرچ استارت منو تایپ کنید و اینتر را بزنید. گزینه Program Compatibility Assistant را بیابید.

20110201113448533 1 در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید

بعد از پیدا کردن عبارت، روی آن دوبار کلیک کنید و در صفحه‌ی جدی مطابق تصویر در تب General، مقابل گزینه startup type آن را به حالت Disable تبدیل کنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

20110201113449142 2 در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید

برای بازگرداندن تنظیمات به حالت اول می‌توانید عملیات بالا را معکوس انجام دهید.

جلوی ریستارت کردن ویندوز را بگیرید

کامپیوتر را رها کرده‌اید تا وقتی برگردید فایلی را دانلود کرده باشد ولی هنگام مراجعه متوجه می‌شوید سیستم آپدیت ویندوز فعال شده است و به طور اتوماتیک دستگاه را ریستارت کرده است.

برای جلوگیری از این عمل وارد رجیستری کامیپوتر شوید. به این ترتیب که عبارت regedit.exe را در قسمت سرچ استارت منو تایپ کنید. بعد از باز کردن صفحه رجیستری مسیر زیر را انتخاب کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU

20110201113449627 3 در ۴ ثانیه کامپیوترتان را خاموش کنید

حال یک کلید DWORD از نوع ۳۲ بیتی بسازید و نام آن را NoAutoRebootWithLoggedOnUsers بگذارید و سپس مقدار یک را به آن نسبت بدهید.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 23:2  توسط مسلم عرب   | 

چند روش بسیار جالب برای افزایش امنیت فایل ها در ویندوز

 در این آموزش قصد دارم سه روش جالب برای افزایش امنیت فایل ها در ویندوز به دوستان معرفی کنم .

روش اول : قفل کردن یک پوشه به گونه ای که با کلیک بروی این پوشه به جای آن که محتویات داخل پوشه باز شود محتویات یک پوشه دیگر و مسیر دیگری در ویندوز XP نمایش داده میشود . این روش را من قبلا با عنوان " چگونه می توان در ویندوز xp فولدری با امنیت بالا ایجاد کرد " آموزش داده بودم که با کمی تغییرات آنرا به روز کردم .

روش دوم : مخفی کردن انواع مختلف فایل ها در یک عکس :

در این روش جالب دوستان میتوانند یک یا چند نوع فایل مختلف ( مانند txt, exe, mp3, avi و .... ) را در یک عکس با فرمت JPG مخفی کنند . با کلیک بروی این عکس به هیچ عنوان فایل های شما باز نخواهد شد و فقط عکس قابل مشاهده خواهد بود و کاربر به هیچ عنوان شک نخواهد کرد که در این عکس فایل و یا حتی نرم افزاری مخفی شده است .

روش سوم : استفاده از نرم افزار TrueCrypt

با استفاده از نرم افزار رایگان و بسیار مفید TrueCrypt میتوان یک و یا چند درایو مجازی درست کرد و اطلاعات مهم را در داخل این درایوهای مجازی کپی کرد . این درایوهای مجازی را میتوان از طریق خود نرم افزار و با وارد کردن پسورد در پنجره MY computer فعال کرد و زمانی که به این درایوها احتیاجی نداریم آنها را غیر فعال و مخفی کنیم .

مخفی کردن انواع مختلف فایل ها در یک عکس :

( در این آموزش باید نرم افزار WINRAR بروی سیستم عامل کامپیوتر نصب شده باشد )

برای انجام این کار به ترتیب زیر عمل نمائید :

ابتدا یک فولدر جدید با نام MPcomputer در مسیر D:\MPcomputer ایجاد کنید .
کلیه فایلهایی که تمایل دارید مخفی شوند را در این فولدر قرار دهید . همچنین یک عکس با فرمت JPG که قرار است فایل های شما توسط این عکس مخفی شود را در این پوشه قرار دهید و نام این عکس را Ximage بگذارید ( من در پوشه MPcomputer دو فایل با فرمت docx و یک عکس با نام Ximage و با فرمت JPG قرار دادم )
حال مطابق تصویر زیر فایلهای که قرار است مخفی شود را انتخاب کنید ( به غیر از عکس ) و با کلیک راست بروی این فایل ها آنها را با استفاده از نرم افزار Winrarدر همان فولدر فشرده کنید و نام این فایل فشرده را Hidden بگذارید

حال از طریق منوی Start نرم افزار Run را اجرا کنید . بعد از اجرای Run عبارت CMD را تایپ کنید تا وارد محیط داس (command prompt ) شوید . اینک در این محیط عبارت \CD را تایپ کنید تا به سر شاخه اصلی برگردید .حال عبارت CD MPcomputer را تایپ کنید تا در محیط داس وارد پوشه MPcomputer شوید .
اینک عبارت زیر را در مسیر پوشه MPcomputer تایپ کنید و دکمه اینتر ( Enter ) را فشار دهید

copy /b Ximage.JPG + Hidden.rar  Ximage.jpg

با تایپ عبارت بالا و فشار دادن دکمه اینتر پیغامی مطابق تصویر زیر نمایش داده میشود که با نمایش این پیغام کار به اتمام رسیده است

بعد از انجام این کار از محیط داس (command prompt ) خارج شوید . با انجام مراحل بالا فایل های مورد نظر شما در عکس Ximage مخفی خواهد شد . به سراغ پوشه MPcomputer بروید و بروی عکس Ximage کلیک کنید . بعد از کلیک ، عکس مورد نظر مطابق قبل بدون هیچ گونه تغییری قابل مشاهده خواهد بود ولی اگر بروی عکس کلیک راست کنید و از طریق Open With آنرا با نرم افزار Winrar باز کنید می توانید فایل هایی که در این عکس مخفی کرده اید را مشاهده کنید .

استفاده از نرم افزار TrueCrypt :
با استفاده از نرم افزار رایگان و بسیار مفید TrueCrypt میتوان یک و یا چند درایو مجازی درست کرد و اطلاعات مهم را در داخل این درایوهای مجازی کپی کرد . این درایوهای مجازی را میتوان از طریق خود نرم افزار و با وارد کردن پسورد در پنجره MY computer فعال کرد و زمانی که به این درایوها احتیاجی نداریم آنها را غیر فعال و مخفی کنیم . ( علت اینکه این نرم افزار را معرفی کردم این میباشد که اولا در هنگام رمز گذاری از تکنیک on-the-fly استفاده میکند ، ثانیا دارای امنیت بسیار خوبی میباشد و براحتی نمیتوان از محیط داس وارد پوشه ها و درایو های ساخته شده توسط این نرم افزار شد )

برای انجام این کار ابتدا نرم افزار رایگان TrueCrypt را از سایت Truecrypt دانلود و بعد از دانلود این نرم افزار را نصب کنید .
بعد از نصب نرم افزار آنرا اجرا کنید و بروی دکمه Create Volume کلیک کنید . بعد از کلیک بروی این دکمه پنجره TrueCrypt Volume Creation Wizard باز میشود که در این پنجره بدون تغییر تنظیمات بروی دکمه Next کلیک کنید با کلیک بروی دکمه Next پنجره جدیدی نمایش داده میشود که حاوی دو گزینه میباشد که گزینه اول یعنی standard TrueCrypt volume را انتخاب کنید و بروی دکمه Next کلیک کنید
اینک در پنجره جدید که پنجره بسیار مهمی میباشد باید یک پوشه در هر جایی از هارد کامپیوتر که تمایل دارید ایجاد کنید . برای این کار با کلیک بروی دکمه Select File محل پوشه را مشخص کنید ( من مطابق تصویر زیر  در مسیر D:\My Documents پوشه ای با نام MPcomputer درست کردم )

بعد از ایجاد پوشه مربوطه بروی دکمه Next کلیک کنید . در پنجره جدید باید نوع الگوریتم رمز دار کردن اطلاعات و نوع الگوریتم خرد کردن اطلاعات را مشخص کنید که من توصیه میکنم تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید و بروی دکمه Next کلیک کنید . در پنجره جدید شما حجم درایو مجازی خود را مشخص می کنید ( من سایز درایو مجازی خودم را 1 گیگابایت انتخاب کردم ) .بعد از مشخص کردن سایز بروی دکمه Next کلیک کنید . اینک در پنجره جدید که یکی از بخش های مهم در ساخت درایو مجازی میباشد باید پسورد مورد نظر خود را وارد کنید . بعد از دو بار وارد کردن پسورد بروی دکمه Next کلیک کنید . در پنجره جدید بروی دکمه فرمت Format کلیک کنید (با کلیک بروی این دکمه اطلاعات به هیچ عوان اطلاعات شما از بین میرود و یا درایو هارد شما فرمت نخواهد شد ) بعد از کلیک بروی این دکمه و بعد از گذشت چند ثانیه صفحه جدیدی باز میشود که در این صفحه بروی گزینه Exit کلیک کنید .

حال اگر بعد از انجام مراحل بالا به سراغ پوشه ای که ساخته اید بروید میبینید که این پوشه قابل باز شدن نیست و آیکون آن عوض شده است . برای باز کردن این پوشه نرم افزار TrueCrypt را اجرا کنید و در صفحه اصلی نرم افزار مطابق تصویر زیر یکی از درایو های مجازی بالای صفحه را انتخاب ( مثلا درایو W ) و با کلیک بروی دکمه Select File پوشه ای که قبلا ساخته بودید را باز کنید .

حال بروی دکمه Mount کلیک کنید و پسوردی که قبلا در ساخت درایو مجازی انتخاب کرده بودید را وارد کنید و بروی دکمه Ok کلیک کنید . اینک یک درایو مجازی در صفحه MY computer نمایش داده میشود که که در این درایو مجازی میتوانید هر نوع اطلاعاتی مهمی که میخواهید وارد کنید و بعد از انجام این کار و برای مخفی کردن این درایو از طریق نرم افزار بروی دکمه Dismount کلیک کنید .

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 13:3  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

هویت‌های کاذب پیش شماره ای


 امروز تلفن همراه به عنوان یکی از مظاهر فناوری ارتباطی نوین در زندگی فردی و اجتماعی بشر جایگاهی قدرتمند دارد و جزو لاینفک مناسبات روزمره محسوب می‌شود به طوری که می‌توان ادعا کرد برای بسیاری از افراد زندگی بدون آن امکانپذیر نیست یا دست‌کم مطلوبیتی ندارد.


موبایل- تلفن همراه

 نفوذ کاربردهای تلفن همراه در شئون زندگی پدیده‌ای جهانی است و در جامعه ما با وجود فروکش کردن تب اولیه استفاده از آن، مقبولیتش به حدی رسیده که مضرات جدی و اساسی این فناوری مدرن را مخفی و نادیده نگه می‌دارد، مضراتی که در حوزه‌های متنوع اجتماعی، فرهنگی، رفتاری، روان‌شناسی، پزشکی، قانونی، جزایی و ... به آسیب‌زایی می‌پردازد و با کمی دقت و موشکافی می‌توان به دامنه تاثیر نامطلوب آن پی برد. در حقیقت از یک دیدگاه آسیب‌شناسانه می‌توان تلفن همراه را یک منبع بزرگ برای تولید نارسایی‌ها و معضلاتی دانست که آشکارا یا پنهان در مناسبات زندگی کاربران نفوذ کرده است.

 کاهش مهارت‌های ارتباطی

فروکش کردن تب تلفن همراه در جامعه ما به معنای کاهش استفاده ازآن نیست، بلکه ریشه چنین تصوری را باید در عادت کردن‌ها و عادی شدن‌ها جستجو کرد. استفاده ازتلفن در مقطعی از زمان شیوه‌ای برای پز دادن و نوعی مد محسوب می شد و بالطبع رفتاری برجسته و به‌قول معروف توی چشم بود؛ اما کاربرد عمومی آن میان اقشار مختلف تلفن همراه را از یک وسیله تجملی و شاخص به ابزاری کارآمد و ضروری برای امور روزمره تبدیل کرد. جنبه‌های مدگونه و نوآورانه آن را هم باید صرفا در مدل‌های جدید گوشی‌های تلفن همراه و برخی کاربردهای پیشرفته آن جستجو کرد که بتدریج در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ اما قضیه به همین جا ختم نمی‌شود. تلفن همراه امروزه به بخشی از هویت افراد تبدیل شده است، بویژه نوجوانان و جوان‌ترها که شخصی و خصوصی بودن خط تماس و محتویات حافظه گوشی را نمادی از استقلال تلقی می‌کنند و مایه به رخ کشیدن اطلاعات متنوع متنی، تصویری، صوتی و ... به دیگران می‌پندارند. در حقیقت گوشی تلفن همراه آرشیوی قوی و منحصر به فرد است که دانسته‌ها، توانایی‌ ارتباطی و دسترسی فرد را به اطلاعات به روز آشکار می‌کند و در هر جمع و محفلی فرصت مناسب برای ابراز وجود و خودنمایی در اختیار صاحبش قرار می‌دهد.

تلفن همراه امروزه به بخشی از هویت افراد تبدیل شده است، بویژه نوجوانان و جوان‌ترها که شخصی و خصوصی بودن خط تماس و محتویات حافظه گوشی را نمادی از استقلال تلقی می‌کنند و مایه به رخ کشیدن اطلاعات متنوع متنی، تصویری، صوتی و ... به دیگران می‌پندارند

در حالی که این هویت کاذب معمولا به شخصیت فرد بستگی ندارد و نتیجه قرار گرفتن وی در معرض امواج مهارگسیخته انتقال اطلاعات دیجیتالی و موبایلی محسوب می‌شود که محتویات آنها اغلب با عرف و اخلاق جامعه هم ناسازگاری دارد. هویت کاذبی که از تلفن همراه ناشی می‌شود، حتی به شماره خط‌ها نیز کشیده شده و سال‌هاست که در جامعه ما فلان پیش‌شماره به فلان قشر اختصاص دارد و مفاهیمی را القاء می‌کند که مطلوبیت یا عدم مطلوبیت آن بر قیمت خطوط تماس نیز تاثیری چشمگیر و پذیرفته شده دارد.

در این حوزه، برخی مزایای استفاده از تلفن همراه و دلایل شیوع آن نیز قابل تامل است. دسترسی سریع به دوستان آشکار و پنهان، قابلیت مخفی نگهداشتن اطلاعات، بهره‌مندی از سرویس پیام کوتاه برای مخفیکاری بیشتر و دسترسی آسان به انواع بازی‌ها و شیوه‌های انتقال فایل‌های صوتی و تصویری مزایایی هستند که برای هر کاربری فریبنده و مطلوب به نظر می‌رسد؛ اما با کمی دقت می‌توان دریافت این ویژگی‌ها شرایط بهتری برای سوءاستفاده و ایجاد و اشاعه ناهنجاری‌های رفتاری و شخصیتی پدید می‌آورد. در این ویژگی‌ها زندگی دوگانه‌ای را برای کاربر رقم می‌زند و در صورتی که نوجوان یا جوان باشد، تاثیر‌پذیر هویتی پر از تعلیق برایش پدید می‌آورد. اگر چه انتقال اطلاعات امری مطلوب محسوب می‌شود، اما نمی‌توان نقش محدودیت‌های منطقی برای کودکان و نوجوانان را نادیده گرفت؛ در حالی که انتقال اطلاعات از طریق تلفن همراه تقریبا هیچ محدودیتی نمی‌شناسد و قابلیت‌های فنی دیگری نظیر درگاه مادون قرمز، بلوتوث، پیام تصویری و ... که در گوشی‌ها تعبیه شده‌اند، اندیشه ایجاد با اعمال هر محدودیتی را عقیم می‌سازد. در چنین شرایطی افراد در معرض اطلاعاتی قرار می‌گیرند که قدرت تشخیص خوب و بد آن را ندارند یا در حالتی عمومی‌تر حداقل با اخلاق فردی و اجتماعی ناسازگار است.

تلفن همراه

در جریان این تبادل اطلاعات فراگیر که مانند موجی جامعه را درگیر میکند کودکان و نوجوانان بیش از دیگران در معرض آسیب قرار دارند و بالطبع اطلاعات نامناسبی دریافت می‌کنند که نظام ارزشی رو به شکل گیری آنان را مخدوش می‌کند. به همین دلیل است که بزرگسالان و سالمندان تنها به جنبه ارتباطی گوشی‌های تلفن همراه توجه دارند و انواع ساده و قدیمی آن را تهیه می‌کنند و در مقابل، جوان‌ترها و نوجوانان به انواع جدیدی توجه دارند که قابلیت‌های ارتباطی و اطلاعاتی ویژه‌ای در اختیارشان می‌گذارند و البته گذاشتن قفل و رمز ورود هر گوشی تلفن همراه در میان کاربران کم‌سن و سال رایج‌تر است.

شیوه ارتباطات با تلفن همراه موضوع دیگری است که دکتر هادی فراهانی، جامعه‌شناس و کارشناس علوم ارتباطات درباره آن توضیح می‌دهد: در فرهنگ ما مرسوم است هر حرفی را که نمی‌توان رودررو و به صورت حضوری به دیگری گفت از طریق تماس تلفنی بیان می‌شود. این یک ضعف فرهنگی است که سهولت و فراگیری استفاده از تلفن همراه بر شدت آن می‌افزاید. صحبت با تلفن همراه در مکان‌های عمومی آسیب دیگری است که طبق آخرین پژوهش‌ها بیش از 90 درصد افراد از آزارهای آن اظهار نارضایتی کرده‌اند.

صدای زنگ نامناسب، جواب ندادن به تماس‌ها، صحبت یکباره و با صدای بلند و ... اغلب رنجش دیگران را موجب می‌شود و در قالب یک ناهنجاری رفتاری قابل بحث و بررسی است. استفاده بیش از اندازه و غیرضروری از تلفن همراه برای کاربر استرس و پریشانی ذهنی پدید می‌آورد. این اختلالات به حدی است که نوعی بیماری روانی و عصبی براساس آن تعریف شده است و فرد مبتلا در طول روز چندین بار احساس می‌کند گوشی تلفن همراهش زنگ می‌خورد. پژوهش ها نشان می‌دهد حداقل دوسوم کاربران به این نوع تیک عصبی دچارند و بیش از 70 درصد کاربران مبتلا آن را تجربه‌ای تلخ و حالتی ناخوشایند توصیف می‌کنند. ارسال بیش از اندازه پیام کوتاه نیز نوعی وسواس و اختلال ذهنی به دنبال دارد که متاسفانه نزد کاربران نوجوان ایرانی بسیار رایج است.

متاسفانه به سبب وجود برخی نابسامانی‌های قانونی در حوزه الکترونیک و ارتباطات مجازی نرم‌افزارهای هک نیز به فراوانی در بازار و سایت‌های اینترنتی یافت می‌شود و چنین وضعیتی هر کاربری را برای استفاده از آنها با هر قصد و انگیزه‌ای وسوسه می‌کند

دکتر فراهانی در این‌باره به تغییر الگوهای رفتاری اشاره می‌کند و می‌افزاید: استفاده دائمی از تلفن همراه و تبدیل این وسیله به ابزاری برای امور روزمره، الگوهای جدیدی در رفتارهای اجتماعی پدید می‌آورد که بخشی از آنها بسیار نامطلوب است و در بلندمدت به آسیب‌های آشکار رفتاری منجر می‌شود. وابستگی برخی افرادبویژه جوان‌ترها به تلفن همراه و هویت کاذب آن شرایطی راپدید می‌آورد که برای مثال در یک مهمانی خانوادگی یا فامیلی مشاهده می‌کنیم، عده‌ای به جای ارتباط کلامی از طریق بلوتوث یا پیامک به صحبت با یکدیگر می‌پردازند. انگار هیچ‌کس قصد ندارد از پشت هویت مجازی تلفن همراهش بیرون بیاید و درباره مسائل واقعی و ملموس کار، زندگی و روابط فامیلی و اجتماعی سخن بگوید، با ادامه این روند که حتی دوستی‌ها، احوالپرسی‌های میان آشنایان، ابراز محبت‌ها، خواستگاری‌ها و... با تلفن همراه یا پیامک انجام می‌شود می‌توان انتظار داشت نسل‌هایی مجازی پرورش یابند که حتی از ساده‌ترین مهارت‌های کلامی و رابطه‌ای بی‌بهره‌اند.

انتقال اطلاعات و روابط مجازی در نگاه اول بسیار مطلوب است، اما تبدیل شدن شئون آن به بازیچه و وسیله سرگرمی و وقت گذرانی آسیبی است که از ضعف‌های فرهنگسازی در این حوزه حکایت می‌کند.

موبایل- تلفن همراه

 مراقب باشید

تلفن همراه مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری که امکانات مجازی در اختیار کاربران قرار می‌دهند، به ابزاری برای سوءاستفاده تبدیل می‌شود و این کاربردهای نادرست در حوزه‌های متنوعی رخ می‌دهد و تلاش برای ایجاد ممانعت‌های قانونی، قضایی، اخلاقی یا اجتماعی در برابر آنها راه به جایی نمی‌برد. گویا فناوری و فرصت‌هایی که برای سوءاستفاده پیش‌روی متخلفان قرار می‌دهد همواره یک گام از قوانین بازدارنده جلوتر است و مهم‌ترین تجربه جامعه ما در این حوزه به سوءاستفاده از گوشی‌های تلفن همراه دوربین‌دار برای فاش کردن و اشاعه مسائلی مربوط می‌شود که در عرف و اخلاق جمعی جزو حریم خصوصی است. دوربین کوچک تلفن‌های همراه هنگامی که با بی‌دقتی، شیطنت، خصومت یا تمایل به انجام تجربه‌ای تازه به کار گرفته می‌شود، به نشر مسائلی در محیط جامعه می‌انجامد که با خدشه‌دار کردن روحیه و اخلاق عمومی به بحرانی دامنه‌دار و برانگیختن هیجان یا همدردی آحاد افراد خاتمه می‌یابد. تجربه‌های تلخی از این نوع در حافظه جمعی ایرانیان بسیار است و هنوز هم می‌توان در صفحه حوادث روزنامه‌ها از آنها سراغ گرفت. آسیب دیگر این که بسیاری از افراد نمی‌دانند حافظه وسایل الکترونیکی از رایانه گرفته تا دوربین عکاسی، 4 MP، گوشی تلفن همراه و... حتی پس از شکسته و تخریب شدن قابل بازیابی است و این حافظه‌های کوچک و پرمحتوا پس از مصرف و به پایان رسیدن عمرشان در هر شرایطی جزو وسایل خصوصی محسوب می‌شوند و به همین سبب راه برای سوءاستفاده متخلفان و افراد کنجکاو باز می‌ماند.

هک تلفن همراه شیوه دیگری از سوءاستفاده است که در چند سال اخیر در جامعه ما رواج یافته. متاسفانه به سبب وجود برخی نابسامانی‌های قانونی در حوزه الکترونیک و ارتباطات مجازی نرم‌افزارهای هک نیز به فراوانی در بازار و سایت‌های اینترنتی یافت می‌شود و چنین وضعیتی هر کاربری را برای استفاده از آنها با هر قصد و انگیزه‌ای وسوسه می‌کند. هک تلفن همراه به شیوه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. سوزاندن سیم کارت، تخریب گوشی، دسترسی به اطلاعات حافظه تلفن همراه، نشر ویروس‌های مجازی و... بخشی از آنها هستند که از طریق خطوط تماس، امکانات نوین مخابراتی یا بلوتوث انجام می‌شود. دزدیدن اعتبار ریالی از سیمکارت‌های اعتباری نیز روش جدیدی است که بسادگی صورت می‌گیرد: دریافت یک پیامک ناشناس حاوی متن، وسوسه برای ارسال همان پیامک به شماره‌ای خاص برای افزایش اعتبار به صورت رایگان و آخر سر انتقال بخشی از اعتبار فرد گیرنده به فرستنده. روش‌های دیگری هم برای سوءاستفاده مالی از گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد و برخی هکرها با استفاده از نرم‌افزارهای خاص هزینه ارسال پیامک یا برقراری تماس خود را به عهده کاربران دیگر می‌گذارند و از این طریق به نوعی کلاهبرداری می‌پردازند که به سبب پایین بودن مبلغ زیان برای خسارت‌دیده ارزش پیگیری در محاکم قضایی را ندارد.

دکتر فراهانی توضیح می‌دهد: آمارهای تایید نشده از اختصاص حدود 70‌درصد محتوای گوشی‌ها و فایل‌های انتقالی به هجویات، طنزهای عامیانه و متون و تصاویر غیراخلاقی حکایت می‌کند که تحقیقات میدانی نیز چنین رقمی را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 12:56  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > مينياتور

نگارگری دوران صفوی


دوران صفویه از درخشان ترین ادوار هنر اسلامی ایران است. دستاوردهای هنگارگری مکتب هرات و کمال الدین بهزاد در این دوره به اوج می رسد و سپس به ظهور مکتب اصفهان ، هنر نقاشی برای همیشه از قید کتابت رها شده و مستقل می گرد.


نگارگری دوران صفوی

هنگامی که شاه‌عباس اول در 996هـ.ق به حکومت رسید، مینیاتور ایران که پیشینه تابناکی را از عهد تیموری و اوایل صفوی پشت ‌سر داشت، در اوج ترقی سیر می‌کرد و نگارگران شیرین‌کار و توانا در تنوع بخشیدن به کارهای خود و ابداع شیوه‌های تازه و تکامل بخش، همچنان راه جویی و رهیابی می‌کردند. این تکاپو، از «مکتب هرات» که از مهمترین و اصیل‌ترین مکتب‌های مینیاتور ایران است، آغاز شد و در تبریز در زمان شاه‌ اسماعیل صفوی (905ـ930ه) رنگی دیگر یافت و که قوام آن را می توان در مکتب درخشان تبریز مشاهده کرد که به همت شاگردان کمال الدین بهزاد مانند آقا میرک و سلطان محمد شکل گرفت.

این مکتب که شاید اوج نگارگری ایرانی از حیث ریزه کاری و تزیین باشد , آخرین درخشش سنت کارگاهی و کتابت نگارگری ایرانی نیز هست.

شاید درخشان ترین دستاورد این مکتب، شاهنامه زیبا و پرابهت تهماسبی باشد که کتابت آن قریب به 28 سال طول کشید. این اثر درخشان دارای 258 تصویر در قطع وزیری بزرگ است . تابلوی بارگاه کیومرث، اثر سلطان محمد در این نسخه حدود 3سال زمان برد تا تکمیل شود! این اثر ارزشمند به عنوان هدیه به بارگاه سلطان سلیم دوم عثمانی تقدیم شد.

از ویژگیهای این سبک در چهره‌نگاری، نزدیک شدن آن به شبیه‌سازی است که در مجلس آرایی توجه برانگیز و خوشایند است.

در دوران پادشاهی شاه تهماسب (930ـ984ه) با جابه‌جایی پایتخت از تبریز به قزوین و تصرفات زیبنده‌ای که در مکتب سابق به عمل آمد، «مکتب قزوین» به ظهور رسید که دارای بسیاری از سحرآفرینی‌های شیوه «هرات» و «تبریز» بود و افزون بر این، از ظرافت‌های دیگر مانند جوان‌نمایی و خوشگل‌سازی چهره‌های اشخاص و ریزه‌کاری در منظره‌های عمارات سلطنتی بهره‌ها داشت.

نگارگری دوران صفوی

پس از آنکه بنابر تصمیم شاه‌عباس، پایتخت ایران از قزوین به اصفهان منتقل شد، عده‌ای از نگارگران دربار صفوی نیز به اصفهان کوچیدند و در این شهر هنرخیز به پدید آوردن نگاره‌های ارزنده خود در مینیاتور همت گماشتند؛ سلیقه‌های تازه‌ای که با پاسداری از اصالت فن، این نقاشان توانمند مانند رضا عباسی، حبیب‌الله مشهدی، فضل‌الدین حسینی، صادقی بیک، معین مصوّر و محمد یوسف در آفریدن آثار بدیع از خود به ظهور رساندند و تغییراتی که در صحنه‌پردازی و رنگ‌آمیزی و چهره‌نگاری و توجه به پدید آوردن نقاشی‌های تک صورته و چند صورته به وجود آوردند، سبک تازه‌ای را به معرض نمایش آورد که با مکتب‌های پیش از‌آن تفاوت داشت و به نام «مکتب اصفهان» شهرت یافت.  

مکتب نوزاد یاد شده که تا میانه‌های دوران شاه‌صفی گام به گام مراحل پیشرفت را می‌پیمود و استادان چیره دستی چون شفیع عباسی، محمد یوسف، صادقی بیک و معین مصّور آن را کمال و رونق بخشیدند، تا آنجا پیش رفت که اگر از پاره‌ای جهات و از آن جمله رنگ‌آمیزی به پایه مکتب هرات و تبریز نرسید، ولی در صورت سازیهای مجالس و چهره‌های تک نفره بر مکتب‌های پیش برتری یافت. از ویژگیهای این سبک در چهره‌نگاری، نزدیک شدن آن به شبیه‌سازی است که در مجلس آرایی توجه برانگیز و خوشایند است. در این مکتب، مینیاتور ایران از تاثیر چینی‌سازی تا حد قابل توجهی دامن فراچید و چهره‌ها و مناظر به واقعیت نزدیک‌تر شد و رنگها به ملایمت و ماتی گرایید.

نگارگری دوران صفوی

از جمله نامبرداران این زمان رضای عباسی است که در عین تازگی کار، اصالت سبک را رعایت می‌کرد و افزون بر مجلس‌پردازی، در تک صورت‌سازی، یگانه عصر بود و شیوه شیخ محمد سبزواری و نگارگر معاصر شاه تهماسب را به سر حد کمال رسانید.

مکتب اصفهان پس از طی دوره بالندگی و رشد، هرچه به عصر پایانی صفوی نزدیک‌تر می‌شد، به انحطاط می‌پیوست و این فروافتادگی نه تنها در این مکتب، بلکه در مکاتب دیگر نیز مشهود بود و به‌طور کلی مینیاتور ایران در نقطه اوج خود گرایشی به سقوط پیدا کرد.

چون پس از طی بیش از دویست سال که از آغاز ترقی مینیاتور می‌گذشت و شاهکارهای ارزشمندی در نقاشی ایران به دست استادان بزرگی مانند جنید، بهزاد، میرک، شیخ‌زاده، محمدی، سلطان محمد، میرسیدعلی و میرزاعلی و دیگران به عرصه‌ شهود آمده بود، به علت رکود و انحطاط عارض برای این هنر، ظهور یک تحول در سبک نقاشی انتظار می‌رفت و پدید آمدن شیوه تازه‌ای که در عین تفاوت با مینیاتور، مورد پسند هنرشناسان قرار گیرد زمینه پیدا کرده بود، از این رو تنی چند از استادان چیره‌دست، پس از آشنایی با روش پی‌گیری شده نقاشان هند در اقتباس پاره‌ای از ویژگیهای نقاشی فرنگستان و مأنوس شدن با این سبک از روی باسمه‌های فرنگی، بر آن شدند که در نقاشی ایران به گونه‌ای منطقی تغییراتی بدهند و اسلوب تازه‌ای پدید آورند و این گرایش شروع تأثیرپذیری نقاشی ایرانی از مکاتب غربی است.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 12:53  توسط مسلم عرب   | 

رایانه، یا کامپیوتر

رایانه، یا کامپیوترcomputer.jpg

رایانه، یا کامپیوتر ماشینی است که برای پردازش اطلاعات استفاده می‌شود .


نام
در زبان انگلیسی «کامپیوتر» به کسی می‌گفتند که محاسبات ریاضی را (بدون ابزارهای کمکی مکانیکی) انجام می‌داد. بر اساس «واژه‌نامه ریشه‌یابی Barnhart Concise» واژه کامپیوتر در سال ۱۶۴۶ به زبان انگلیسی وارد گردید که به معنی «شخصی که محاسبه می‌کند» بوده‌است و سپس از سال ۱۸۹۷ به ماشین‌های محاسبه مکانیکی گفته می‌شد. در هنگام جنگ جهانی دوم «کامپیوتر » به زنان نظامی انگلیسی و آمریکایی که کارشان محاسبه مسیرهای شلیک توپ‌های بزرگ جنگی توسط ابزار مشابهی بود، اشاره می‌کرد .
در اوایل دهه ۵۰ میلادی هنوز اصطلاح ماشین‌ حساب (computing machines) برای معرفی این ماشین‌ها به‌کار می‌رفت. پس از آن عبارت کوتاه‌تر کامپیوتر (computer) به‌جای آن به‌کار گرفته شد. ورود این ماشین به ایران در اوائل دهه ۱۳۴۰ بود و در فارسی از آن زمان به آن «کامپیوتر» می‌گفتند. واژه رایانه در دو دهه اخیر در فارسی رایج شده و به‌تدریج جای «کامپیوتر» را گرفت .

برابر این واژه در زبان‌های دیگر حتما همان واژه زبان انگلیسی نیست. در زبان فرانسوی واژه "ordinateur" ، که معادل «سازمان‌ده» یا «ماشین مرتب‌ساز» می‌باشد به‌کار می‌رود. در اسپانیایی "ordenador" با معنایی مشابه استفاده می‌شود، همچنین در دیگر کشورهای اسپانیایی زبان computadora بصورت انگلیسی‌مآبانه‌ای ادا می‌شود. در پرتغالی واژه computador به‌کار می‌رود که از واژه computar گرفته شده و به معنای «محاسبه کردن» می‌باشد. در ایتالیایی واژه "calcolatore" که معنای ماشین حساب بکار می‌رود که بیشتر روی ویژگی حسابگری منطقی آن تاکید دارد. در سوئدی رایانه "dator" خوانده می‌شود که از "data" (داده‌ها ) برگرفته شده‌است. به فنلاندی "tietokone" خوانده می‌شود که به معنی «ماشین اطلاعات» می‌باشد. اما در زبان ایسلندی توصیف شاعرانه‌تری بکار می‌رود، «tölva» که واژه‌ایست مرکب و به معنای «زن پیشگوی شمارشگر» می‌باشد. در چینی رایانه «dian nao» یا «مغز برقی» خوانده می‌شود. در انگلیسی واژه‌ها و تعابیر گوناگونی استفاده می‌شود، به‌عنوان مثال دستگاه داده‌پرداز («data processing machine»).

معنای واژه‌ی فارسی رایانه

واژه‌ی رایانه از مصدر رایانیدن ساخته شده که در فارسی میانه به شکلِ rāyēnīdan و به معنای «مرتّب کردن، نظم بخشیدن و سامان دادن» بوده است. این مصدر در زبان فارسی میانه یا همان پهلوی کاربرد فراوانی داشته و مشتق‌های زیادی نیز از آن گرفته شده بوده. در زبان فارسی نو یا همان فارسی (دری) این فعل و مشتق‌هایش به کار نرفته‌اند. برایِ مصدر رایانیدن / رایاندن در لغتنامه‌ی دهخدا چنین آمده :
رایاندن . [ دَ ] (مص) رهنمائی نمودن به بیرون . هدایت کردن . (ناظم الاطباء). اما در مآخذ دیگر دیده نشد .
و گویا تنها در واژه‌نامه‌ی ناظم‌الاطبّا آمده است .
شکلِ فارسی میانه‌ی این واژه rāyēnīdan بوده و اگر می‌خواسته به فارسی نو برسد به شکل رایانیدن/ رایاندن درمی‌آمده. (بسنجید با واژه‌یِ فارسیِ میانه‌یِ āgāhēnīdan که در فارسیِ نو آگاهانیدن / آگاهاندن شده است ).
این واژه از ریشه‌یِ فرضیِ ایرانیِ باستانِ -radz* است که به معنایِ «مرتّب کردن» بوده. این ریشه به‌صورتِ -rad به فارسیِ باستان رسیده و به شکلِ rāy در فارسیِ میانه (پهلوی) به‌کار رفته. از این ریشه ستاک‌هایِ حالِ و واژه‌هایِ زیر در فارسیِ میانه و نو به‌کار رفته‌اند :

·         -ā-rādz-a*یِ ایرانیِ باستان > -ā-rāy ِ فارسی میانه که در واژه‌یِ آرایشِ فارسیِ نو دیده می‌شود .

·         -pati-rādz-a*یِ ایرانیِ باستان > -pē-rāy ِ فارسی میانه که در واژه‌یِ پیرایشِ فارسیِ نو دیده می‌شود؛ و

·         -rādz-ta*یِ ایرانیِ باستان > rāst ِ فارسی میانه که در واژه‌یِ راستِ فارسیِ نو دیده می‌شود .

این ریشه‌یِ ایرانی از ریشه‌یِ هندواروپاییِ -reĝ* به معنایِ «مرتّب کردن و نظم دادن» آمده است. از این ریشه در

·         هندی rāj-a به معنیِ «هدایت‌کننده، شاه» (یعنی کسی که نظم می‌دهد)؛

·         لاتینی rect-us به معنیِ «راست، مستقیم » ،

·         فرانسه di-rect به معنیِ «راست، مستقیم » ،

·         آلمانی richt به معنیِ «راست، مستقیم کردن» و

·         انگلیسی right به معنیِ «راست، مستقیم، درست

دستورالعمل‌ها

هر رایانه تنها دارای یک مجموعه کم تعداد از دستورالعمل‌های ساده و تعریف شده می‌باشد. از انواع پرکاربردشان می‌توان به دستورالعمل «محتوای خانه ۱۲۳ را در خانه ۴۵۶ کپی کن !» ، «محتوای خانه ۶۶۶ را با محتوای خانه ۰۴۲ جمع کن، نتایج را در خانه ۰۱۳ کن !» ، «اگر محتوای خانه ۹۹۹ برابر با صفر است، به دستورالعمل واقع در خانه ۳۴۵ رجوع کن !».
دستورالعمل‌ها در داخل رایانه بصورت اعداد مشخص شده‌اند - مثلاً کد دستور العمل (copy instruction) برابر ۰۰۱ می‌تواند باشد. مجموعه معین دستورالعمل‌های تعریف شده که توسط یک رایانه ویژه پشتیبانی می‌شود را زبان ماشین می‌نامند. در واقعیت، اشخاص معمولاً به [زبان ماشین]] دستورالعمل نمی‌نویسند بلکه بیشتر به نوعی از انواع سطح بالای زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی می‌کنند تا سپس توسط برنامه ویژه‌ای (تفسیرگرها (interpreters) یا همگردان‌ها (compilers) به دستورالعمل ویژه ماشین تبدیل گردد. برخی زبان‌های برنامه‌نویسی از نوع بسیار شبیه و نزدیک به زبان ماشین که اسمبلر (یک زبان سطح پایین) نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند؛ همچنین زبان‌های سطح بالای دیگری نیز مانند پرولوگ نیز از یک زبان انتزاعی و چکیده که با زبان ماشین تفاوت دارد بجای دستورالعمل‌های ویژه ماشین استفاده می‌کنند .

معماری‌ها

در رایانه‌های معاصر واحد محاسبه و منطق را به همراه واحد کنترل در یک مدار مجتمع که واحد پردازشی مرکزی (CPU) نامیده می‌شود، جمع نموده‌اند. عموما، حافظه رایانه روی یک مدار مجتمع کوچک نزدیک CPU قرار گرفته. اکثریت قاطع بخش‌های رایانه تشکیل شده‌اند از سامانه‌های فرعی (به عنوان نمونه، منبع تغذیه ) و یا دستگاه‌های ورودی/خروجی .
برخی رایانه‌های بزرگ‌تر چندین CPU و واحد کنترل دارند که بصورت هم‌زمان با یکدیگر درحال کارند. این‌گونه رایانه‌ها بیشتر برای کاربردهای پژوهشی و محاسبات علمی بکار می‌روند .
کارایی رایانه‌ها بنا به تئوری کاملاً درست است. رایانه داده‌ها و دستورالعمل‌ها را از حافظه‌اش واکشی (fetch) می‌کند. دستورالعمل‌ها اجرا می‌شوند، نتایج ذخیره می‌شوند، دستورالعمل بعدی واکشی می‌شود. این رویه تا زمانی که رایانه خاموش شود ادامه پیدا می‌کند . واحد پردازنده مرکزی در رایانه‌های شخصی امروزی مانند پردازنده‌های شرکت ای-ام-دی و شرکت اینتل از معماری موسوم به Pipeline استفاده می‌شود و در زمانی که پردازنده در حال ذخیره نتیجه یک دستور است مرحله اجرای دستور قبلی و مرحله واکشی دستور قبل از آن را آغاز می‌کند . همچنین این رایانه‌ها از سطوح مختلف حافظه نهانگاهی استفاده می‌کنند که در زمان دسترسی به حافظه اصلی صرفه‌جویی کنند .

برنامه‌ها

برنامه رایانه‌ای فهرست‌های بزرگی از دستورالعمل‌ها (احتمالاً به همراه جدول‌هائی از داده ) برای اجرا روی رایانه هستند. خیلی از رایانه‌ها حاوی میلیون‌ها دستورالعمل هستند، و بسیاری از این دستورات به تکرار اجرا می‌شوند. یک رایانه‌ شخصی نوین نوعی (درسال ۲۰۰۳ ) می‌تواند در ثانیه میان ۲ تا ۳ میلیارد دستورالعمل را پیاده نماید . رایانه‌ها این مقدار محاسبه را صرف انجام دستورالعمل‌های پیچیده نمی‌کنند . بیشتر میلیون‌ها دستورالعمل ساده را که توسط اشخاص باهوشی «برنامه نویسان » در کنار یکدیگر چیده شده‌اند را اجرا می‌کنند. برنامه‌نویسان خوب مجموعه‌هایی از دستورالعمل‌ها را توسعه می‌دهند تا یکسری از وظایف عمومی را انجام دهند(برای نمونه، رسم یک نقطه روی صفحه) و سپس آن مجموعه دستورالعمل‌ها را برای دیگر برنامه‌نویسان در دسترس قرار می‌دهند. (اگر مایلید «یک برنامه‌نویس خوب » باشید به این مطلب مراجعه نمایید .)
رایانه‌های امروزه، قادرند چندین برنامه را در آن واحد اجرا نمایند. از این قابلیت به عنوان چندکارگی (multitasking) نام برده می‌شود. در واقع، CPU یک رشته دستورالعمل‌ها را از یک برنامه اجرا می‌کند، سپس پس از یک مقطع ویژه زمانی دستورالعمل‌هایی از یک برنامه دیگر را اجرا می‌کند. این فاصله زمانی اکثرا به‌عنوان یک برش زمانی (time slice) نام برده می‌شود. این ویژگی که CPU زمان اجرا را بین برنامه‌ها تقسیم می‌کند، این توهم را بوجود می‌آورد که رایانه هم‌زمان مشغول اجرای چند برنامه‌است. این شبیه به چگونگی نمایش فریم‌های یک فیلم است، که فریم‌ها با سرعت بالا در حال حرکت هستند و به نظر می‌رسد که صفحه ثابتی تصاویر را نمایش می‌دهد . سیستم عامل همان برنامه‌ای است که این اشتراک زمانی را بین برنامه‌های دیگر تعیین می‌کند .

سیستم عامل

رایانه همیشه نیاز دارد تا برای بکارانداختنش حداقل یک برنامه روی آن در حال اجرا باشد. تحت عملکردهای عادی این برنامه همان سیستم عامل یا OS است. سیستم یا سامانه عامل تصمیم می‌گیرد که کدام برنامه اجرا شود، چه زمان، از کدام منابع (مثل حافظه، ورودی/خروجی و ...) استفاده شود. همچنین سیستم عامل یک لایه انتزاعی بین سخت افزار و برنامه‌های دیگر که می‌خواهند از سخت افزار استفاده کنند، می‌باشد، که این امکان را به برنامه نویسان می‌دهد تا بدون اینکه جزئیات ریز هر قطعه الکترونیکی از سخت افزار را بدانند بتوانند برای آن قطعه برنامه‌نویسی نمایند. با تمام این وجود کامپیوتر ها نمی‌توانند برخی از مسائل را حل کنند که به این مسائل حل نشدنی گفته می‌شود مانند مسائلی که در مسیر حلشان در حلقه بی نهایت می افتند

کاربردهای رایانه

نخستین رایانه‌های رقمی، با قیمت‌های زیاد و حجم بزرگشان، در اصل محاسبات علمی را انجام می‌دادند، انیاک یک رایانه قدیمی ایالات متحده اصولا طراحی شده تا محاسبات پرتابه‌ای توپخانه و محاسبات مربوط به جدول چگالی نوترونی را انجام دهد. (این محاسبات بین دسامبر ۱۹۴۱ تا ژانویه ۱۹۴۶ روی حجمی بالغ بر یک میلیون کارت پانچ انجام پذیرفت! که این خود طراحی و سپس تصمیم نادرست بکارگرفته شده را نشان می‌دهد) بسیاری از ابررایانه‌های امروزی صرفاً برای کارهای ویژه محاسبات جنگ افزار هسته‌ای استفاده می‌گردد .
CSIR Mk I
نیز که نخستین رایانه استرالیایی بود برای ارزیابی میزان بارندگی در کوه‌های اسنوئی (Snowy)این کشور بکاررفت، این محاسبات در چارچوب یک پروژه عظیم تولید برقابی انجام گرفت .
برخی رایانه‌ها نیز برای انجام رمزگشایی بکارگرفته می‌شد، برای مثال Colossus که در جریان جنگ جهانی دوم ساخته شد، جزو اولین کامپیوترهای برنامه‌پذیر بود(البته ماشین تورینگ کامل نبود). هرچند رایانه‌های بعدی می‌توانستند برنامه‌ریزی شوند تا شطرنج بازی کنند یا تصویر نمایش دهند و سایر کاربردها را نشان دهد .
سیاستمداران و شرکت‌های بزرگ نیز رایانه‌های اولیه را برای خودکارسازی بسیاری از مجموعه‌های داده و پردازش کارهایی که قبلا توسط انسان‌ها انجام می‌گرفت، بکار بستند - برای مثال، نگهداری و بروزرسانی حساب‌ها و دارایی‌ها. در موسسات پژوهشی نیز دانشمندان رشته‌های مختلف شروع به استفاده از رایانه برای مقاصدشان نمودند .
کاهش پیوسته قیمت‌های رایانه باعث شد تا سازمان‌های کوچک‌تر نیز بتوانند آن‌ها را در اختیار بگیرند. بازرگانان، سازمان‌ها، و سیاستمداران اغلب تعداد زیادی از کامپیوترهای کوچک را برای تکمیل وظایفی که قبلا برای تکمیلشان نیاز به رایانه بزرگ (mainframe) گران قیمت و بزرگ بود، به کار بگیرند. مجموعه‌هایی از رایانه‌های کوچک‌تر در یک محل اغلب به‌عنوان خادم سرا [نیازمند منبع ] (server farm) نام برده می‌شود .
با اختراع ریزپردازندهها در دهه ۱۹۷۰ این امکان که بتوان رایانه‌هایی بسیار ارزان قیمت را تولید نمود بوجود آمد . رایانه‌های شخصی برای انجام وظایف بسیاری محبوب گشتند، از جمله کتابداری، نوشتن و چاپ مستندات. محاسبات پیش بینی‌ها و کارهای تکراری ریاضی توسط صفحات گسترده (spreadsheet) ، ارتباطات توسط پست الکترونیک، و اینترنت . حضور گسترده رایانه‌ها و سفارشی کردن آسانشان باعث شد تا در امورات بسیار دیگری بکارگرفته شوند .
در همان زمان، رایانه‌های کوچک، که معمولاً با یک برنامه ثابت ارائه می‌شدند، راهشان را بسوی کاربردهای دیگری باز می‌نمودند، کاربردهایی چون لوازم خانگی، خودروها، هواپیماها، و ابزار صنعتی. این پردازشگرهای جاسازی شده کنترل رفتارهای آن لوازم را ساده‌تر کردند، همچنین امکان انجام رفتارهای پیچیده را نیز فراهم نمودند (برای نمونه، ترمزهای ضدقفل در خودروها ). با شروع قرن بیست و یکم، اغلب دستگاه‌های الکتریکی، اغلب حالت‌های انتقال نیرو، اغلب خطوط تولید کارخانه‌ها توسط رایانه‌ها کنترل می‌شوند. اکثر مهندسان پیش بینی می‌کنند که این روند همچنان به پیش برود. یکی از کارهایی که می‌توان به‌وسیله رایانه انجام داد پروگرام گیرنده ماهواره‌است .

انواع رایانه

رایانه‌های توکار

در ۲۰ سال گذشته ، هرچند برخی ابزارهای خانگی که از نمونه‌های قابل ذکر آن می‌توان جعبه‌های بازی‌های ویدئویی را که بعدها در دستگاه‌های دیگری از جمله تلفن همراه، دوربین‌های ضبط ویدئویی، و PDAها و دهها هزار وسیله خانگی، صنعتی، خودروسازی و تمام ابزاری که در درون آنها مدارهایی که نیازهای ماشین تورینگ را مهیا ساخته‌اند، گسترش یافت، را نام برد(اغلب این لوازم برنامه‌هایی را در خود دارند که بصورت ثابت روی ROM تراشه‌هایی که برای تغییر نیاز به تعویض دارند،نگاشته شده‌اند). این رایانه‌ها که در درون ابزارهای با کاربرد ویژه گنجانیده شده‌اند «ریزکنترل‌گرهاً یا  »رایانه‌های توکار " (Embedded Computers) نامیده می‌شوند. بنابراین تعریف این رایانه‌ها به‌عنوان ابزاری که با هدف پردازش اطلاعات طراحی گردیده محدودیت‌هایی دارد. بیشتر می‌توان آنها را به ماشین‌هایی تشبیه کرد که در یک مجموعه بزرگ‌تر به‌عنوان یک بخش حضور دارند مانند دستگاه‌های تلفن، ماکروفرها و یا هواپیما که این رایانه‌ها بدون تغییر فیزیکی توسط کاربر می‌توانند برای مقاصد مختلفی بکارگرفته شوند .

رایانه‌های شخصی

اشخاصی که با انواع دیگری از رایانه‌ها ناآشنا هستند از عبارت رایانه برای رجوع به نوع خاصی که رایانه شخصی (PC) نامیده می‌شوند استفاده می‌کنند

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آبان 1390ساعت 11:34  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

فکر کردن ممنوع !

جهاني شدن و هويت ديني(قسمت دوم)


در مقاله پيش نظرات برخي صاحب نظران در باب جهاني شدن و رابطه سرمايه داري و آمريکايي شدن را با اين موضوع بررسي کرديم . در اين بخش به اجمال ، بحث فرهنگ را مورد بررسي قرار داده و به نقش رسانه ها در روند جهاني ساري اشاره مي نمائيم.


فرهنگ

جهاني شدن

فرهنگ را مي توان در يک تعريف مجمل، يک معرفت مشترک دانست. فرهنگ چندين لايه دارد. :اولين لايه فرهنگ، جهان بيني يک جامعه است. هر جهان بيني را نمي توان از هر جائي، به ملتي ديگر، تحميل کرد. زيرا که بسته به لايه دوم فرهنگ ، يعني ارزشهاست. ارزشها ، سبب ايجاد يک نوع جهان بيني خاص و در شرايط خاص يک جامعه است.

و به همين دليل است که ما نمي توانيم از هر نظريه اي، در هر جامعه اي استفاده کنيم. زيرا هر نظريه، محتواي يک توصيه خاص اخلاقي است که مخصوص همان جامعه و همان ارزشهائي است که در آن توليد شده است. ارزشهاي جهان شمول، نمي توانند به فرهنگ هاي سنتي، نفوذ کنند، زيرا اين فرهنگ ها، از قبل وجود داشته اند و به عنوان فرهنگ هاي کامل، کارکرد دارند.

سومين لايه فرهنگ، هنجارها هستند. هنجارها، هميشه در قالب نيازها مطرح مي شوند. مطمئناً نياز هر فرد، بي ارتباط با ارزشها و جهان بيني نيست. چهارمين لايه و لايه روئين فرهنگ، نمادها هستند. نمادها، بيانگر سه لايه زيرين فرهنگ( جهان بيني، ارزشهاو هنجارها) هستند. گاهي بين لايه هاي زيرين و روئين فرهنگ، شکاف ايجاد مي شود. مثلاً لايه هاي زيرين مذهبي  باشند، ولي لايه هاي روئين، در قالب معماري و شهرسازي غربي باشد. اين همان شکافي است که امروزه بسياري از مردم جهان را دچار معضل و بحران کرده است. از ديگر عوامل بحران زا و مهمترين عامل تنش و تعارض بين ملت ها، مي توان به تفاوت هاي فرهنگي اشاره کرد، که حل آن ، منوط به حذف کامل هويت فرهنگي يکي از طرفين است.(بورهان گاليو- 1382)

غرب، در روند جهاني سازي، به ادغام يا استحاله فرهنگي دست مي زند. از جمله اقدامات آنها در اين مقوله، مأموريت عمده فراماسونري ها در غرب است که به مسخ فرهنگي ملل تحت سلطه دست مي زنند. فرماسونري ها، سعي مي کنند تا ايدئولوژي خود را با فرهنگ بومي وفق دهند و از اين طريق به تبليغ فرهنگ سرمايه داري جهاني مي پردازند. مسخ فرهنگي، به عنوان يکي از مؤثرترين راههاي جهاني سازي، مي تواند پيامدهاي بيشماري داشته باشد. از جمله، جدائي بين فرهنگ ملي و ديني، محو سنت هاي مذهبي و ملي، الگوپردازي نامناسب و تسخير شوون مادي فرهنگ ها . ( پژوهنده-1382)

امروز، در جامعه آمريکا، " خريد کردن"، دومين فعاليت لذت بخش در اوقات فراغت است، البته جايگاه نخست، به تماشاي تلويزيون اختصاص دارد که آن هم عمدتاً خريد کالاها و استفاده از خدمات مختلف را تبليغ مي کند

در اين جاست که به اهميت غيرقابل انکار فرهنگ مي رسيم. جائي درست روبروي نظرگاههاي مارکسيسم . جهان امروز، به شدت فرهنگي است. تا حدي که مي توانيم با اتحاديه هاي فرهنگي، بازارهاي اقتصادي را به چنگ آورد.

نقش زبان، درجهان بيني ها، فرهنگ ها و جهاني شدن، بسيار مهم است. امروزه، زبان انگليسي، زبان مسلط جهان است و زبان علم هم شده است. انگليسي آمريکائي، معارف را بسيار ساده مي کند و به فرهنگ عامه پسند و مردمي نزديک مي کند. فرهنگ آمريکا، عامه پسند است و اصلاً نخبه گرائي را ترويج نمي کند. آمريکا ديگر بر فراز نظريه ها نمي نشيند، بلکه تنها با زندگي روزمره مردم سروکار دارد. گاهي بوش، رئيس جمهور وقت آمريکا، کراوات نمي زند، تا با مردم کوچه و بازار يکي شود .( فياض-1381)

تنها با همين فرهنگ تنزل يافته است که مي توان فرهنگ مصرفي را در اذهان ترويج داد. امروز، در جامعه آمريکا، " خريد کردن"، دومين فعاليت لذت بخش در اوقات فراغت است، البته جايگاه نخست، به تماشاي تلويزيون اختصاص دارد که آن هم عمدتاً خريد کالاها و استفاده از خدمات مختلف را تبليغ مي کند( گل محمدي- 1381: 104)

همان طور که گفتيم، از پيامدهاي جهاني شدن، سلطه گسترده فرهنگ غربي است. تا آنجا که اين فرهنگ مي تواند در مصرف هاي غذايي، هم داخل شود. برخي از کالاهاي مصرفي، مثل مک دونالد و کوکاکولا هم جنبه فرهنگي دارد وهم جنبه مصرفي. زيرا به منظور يک هم سازي فرهنگي، در جهان ايجاد شده است. (عاملي - 1379)

فرماسونري ها، سعي مي کنند تا ايدئولوژي خود را با فرهنگ بومي وفق دهند و از اين طريق به تبليغ فرهنگ سرمايه داري جهاني مي پردازند

در پروسه جهاني سازي، فرآيند کالائي شدن و مصرفي شدن، چنان نيرومند و فراگير است که حتي در عالي ترين عرصه هاي فرهنگي، کيفيت ها کمي مي شوند، تا فرهنگ به آساني قابل خريد و فروش باشد. مثلاً دانيل استيل، متعهد مي شود که در ازاي دريافت شصت ميليون دلار، پنج کتاب تأليف کند.( گل محمدي- 1381: 105)

جهاني شدن

نقش رسانه ها در روند جهاني سازي

امروزه، جنگ سردي که به بشريت تحميل شده است، چهره نظامي ندارد، بلکه مجموعه رسانه ها و ديپلماسي در روياروئي فرهنگي را نشان مي هد. (بورهان گاليو- 1382)

احساس زندگي در يک جهان تا حد زيادي نتيجه برد بين المللي رسانه هاي ارتباطي است. برنامه هاي خبري تلويزيون مجموعه گوناگوني از تصاوير بين المللي ارائه مي کنند. يک نظام جهاني اطلاعاتي- نظام بين المللي توليد، توزيع و مصرف کالاهاي اطلاعاتي- به وجود آمده است. با در نظر گرفتن موقعيت برتر کشورهاي صنعتي در نظم جهاني اطلاعات، بسياري معتقدند که جهان سوم در معرض شکل جديدي از امپرياليسم رسانه اي است( گيدنز- 1379: 598)

از ديگر پيامدهاي جهاني شدن، تضعيف گفتمان روشنفکرانه و عالمانه است که تلويزيون و ساير رسانه هاي ارتباط جمعي جهان، سعي در پر کردن اين خلاء دارد. ( عاملي – 1379) از اهداف جهاني سازي، متوقف کردن فکر است به دو طريق( طباطبائي-1381) :

1- از طريق شلاق و زور، و جلوگيري از دسترسي به اطلاعات مفيد (سانسور)

2- آغشته کردن مطالب مورد نظر با انبوهي از مطالبي که غير واقعي و کاذب هستند.

فرد، در حالت اول، غصه مي خورد، ولي چون در حالت دوم با عيش و طرب و گرايش هاي جنسي همراه است، نه تنها غصه نمي خورد، بلکه نگران هم نمي شود. امروزه، حالت دوم در دنياي اطراف ما حاکم است.

اين روند به طور اجتناب ناپذيري، آدمي را با مجازي سازي virtualization))، روبرو ساخته است. از اين رو تماس مستقيم با پديده ها قطع مي شود و تنها به واسطه تصوير، آنها را فهم و درک مي کند.

دنياي مجازي يا ديجيتال، واقعيت را به چيزي عاري از جوهره تبديل کرده است.(ارشاد -1382) از همين جاست که مفهوم انسان مجازي يا آينده ي پسا انساني مورد نظر فوکوياما را درک مي کنيم.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1390ساعت 19:53  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > نقاشي

وام گیری در هنر


ادوارد مانه نقاشی فرانسوی است. او یکی از اولین هنرمندان قرن نوزدهم میلادی بود که به مضامین زندگی مدرن پرداخت. او همچنین یکی از محوری‌ترین هنرمندان در انتقال از رئالیسم به امپرسیونیسم به حساب می‌آید. این مقاله به دیدگاه ها و تاثیراتش از ولاسکوئز و دگا می پردازد.


نقاشی ادوارد مانه

در هنر مثل‌ اقتصاد، تقلید و وام‌ گیری‌ از یک‌ شیوه‌ با یک‌ سبک‌ خاص‌ ، امری‌ اساسی‌ است‌ و همچنان‌ که‌ لافونتن‌ به‌ فاصله‌ 23 فرن‌ ، حکایتی‌ از ایزوپ‌ را به‌ شعر درمی‌ آورد ،ادوار مانه‌ (1833-1832) نیز از یک‌ هنرمند اسپانیول‌ که‌ دویست‌ سال‌ قبل‌ از او می‌ زیسته‌ الهام‌ می‌ گیرد. مانه‌ به‌ سنت‌ نقاشی‌ فرانسوی‌ بی‌ اعتنا بود و تقابل‌ معروف‌ دلاکروا با انگر‌ ،همچنین‌ تحریکات‌ کوریه‌ برایش‌ اهمیتی‌ نداشت‌. به‌ هر حال‌ مانه‌ نزد ولاسکولز توانست‌ راه‌ حل‌ هایی‌ را که‌ او را عمیقاً به‌ سوی‌ بیان‌ تصویری‌ جهان‌ بینی‌ و نگاه‌ بودلری*‌ اش‌ از زندگی‌ مدن‌ هدایت‌ می‌ کرد پیدا کند. گفته‌ می‌ شود که‌ مانه‌ گاهی‌ با نوعی‌ طنزآمیز از روی‌ کارهای‌ ولاسکوئز تقلید می‌ کرد. با این‌ حال‌ همه‌ کارشناسان‌ هنری‌ اتفاق‌ نظر دارند که‌ درعرصه‌ هنر نتیجه‌ کار است‌ که‌ اهمیت‌ دارد . مانه‌ نیز توانست‌ به‌ نبوغ‌ خودش‌ به‌ یک‌ نقاش‌ کامل‌ درعصر خودش‌ تبدیل‌ شود و البته‌ در این‌ مسیر تقلیدی‌ آگاهانه‌ از هنر ولاسکوئز و علم‌ سحر انگیزش‌ در استفاده‌ از رنگ‌ ها ، به‌ ویژه‌ در استفاده‌ از رنگ‌ های‌ مشکی‌ و خاکستری‌ ،داشته‌ است.‌

 بزرگترین‌ و معروف‌ ترین‌ کارهای‌ مانه‌ مدیون‌ ولاسکوئز هستند و درآنها چیزی‌ از هنر نقاشی‌ ولاسکوئز دیده‌ می‌ شود. مسلم‌ است‌ که‌ مانه‌ ولاسکوئزرا کپی‌ نمی‌ کند بلکه‌ این‌ روح‌ نقاشی‌ ولاسکوئز است‌ که‌ در زمانی‌ و قالبی‌ دیگر متجلی‌ میشود. مثلاً او با الهام‌ از «سرباز مرده‌ »(اثر ایتالیایی‌ قرن‌ هفدهم‌ که‌ تا قرن‌ نوزدهم‌ تصور می‌ شد متعلق‌ به‌ ولاسکوئز است‌) تابلوی‌ «گاو بازمرده‌»(65-1864) را نقاشی‌ می‌ کند که‌ به‌ نظر برخی‌ ازکارشناسان‌ این‌ هنر بعد از سفر مانه‌ درسال‌ 1865 به‌ اسپانیا رتوش‌ شده‌ است‌. وقتی‌ دو تابلو را مقایسه‌ می‌ کنیم‌ متوجه‌ می‌ شویم‌ که‌ هنرمند فرانسوی‌ مطمئناً تحت‌ تاثیر رنگ‌ های‌ سیاه استفاده‌ شده‌ در تابلوی‌ «سربازمرده‌» قرار داشته‌ است‌ .

بزرگترین‌ و معروف‌ ترین‌ کارهای‌ مانه‌ مدیون‌ ولاسکوئز هستند و درآنها چیزی‌ از هنر نقاشی‌ ولاسکوئز دیده‌ می‌ شود.

«موزه‌ یسین‌ پیر» که‌ امروز الماس‌ درخشان‌ وبی‌ همتای‌ «نشنال‌ گالری‌» در واشنگتن‌ است‌ نیز گوشه‌ چشمی‌ به‌ «نوشندگان‌ » ولاسکوئز دارد. سحر رنگ‌ سیاه در تابلوهای‌ ولاسکوئز را در تقریبا تمام‌ اثرهای‌ عالی‌ مانه‌ مشاهده‌می‌کنیم‌.

مانه‌ همچنین‌ می‌ تواند از روی‌ دست‌ استادن‌ دیگر اسپانیول‌ نیز شاهکار آفرینی‌ کند .

نقاشی ادوارد مانه

 یکی‌ از جاه‌ طلبانه‌ ترین‌ تابلوهای‌ او به‌ لحاظ‌ فرم‌ و محتوی‌ ،یعنی‌ «اعدام‌ ماکسیمیلیان‌ » ‌ از اثر معرف‌ «ترس‌ دمایو » از گویا« Goya »است.‌ مانه‌ ازیک‌ خبر سیاسی‌ - تراژیک‌ که‌ نماد شکست‌ سیاست‌ خارجی‌ ناپلئون‌ سوم‌ است‌ و با الهام‌ ‌ ازگویا ، یکی‌ از کار آمدترین‌ تابلوهای‌ نقاشی‌ تاریخ‌ رامی‌ آفریند. تابلوهای‌ نقاشی‌ تاریخ‌ را می‌ آفریند. مانه‌ همچنین‌ می‌ تواند به‌ عنوان‌ خالق‌ «المپیا» مثل‌ گویا در تابلوی‌ «دختران‌ جوان‌» نگاهش‌ را به‌ یک‌ حیوان‌ اهلی‌ موجود در کادر بدوزد و با چند حرکت‌ مضاعف‌ قلم‌ نقاشی‌ ، سگ‌ کوچک‌ روستا را به‌ یک‌ شاهکار تبدیل‌ نماید.

پرسشی‌ که‌ دراین‌ جا مطرح‌ می‌ شود این‌ است‌ که‌ این‌ شیفتگی‌ برای‌ هنر‌ نقاشی‌ اسپانیول‌ ازکجا نشات‌ می‌ گیرد ؟واقعیت‌ این‌ است‌ که‌ در دوران‌ جوانی‌ مانه‌ ، اسپانیا مد روز بوده‌ است‌ . ناپلئون‌ سوم‌ امپراتوریس‌ را از طبقه‌ نجبای‌ اپیری ‌انتخاب‌ کرد . درآن‌ زمان‌ فرانسوی‌ ها با گذر از کوه‌ های‌ پیرنه‌ ، هنر گاوبازی‌ را کشف‌ کردند که‌ به‌ وضوح‌ در اشعار‌ تئوفیل‌ گوتپه‌ ، شاعر پرآوازه‌ قرن‌ نوزدهمی‌ فرانسه‌ نیز به‌ آن‌ اشاره‌ شده‌است‌ .

 زیارت‌ مادرید :

آیا مانه‌ در دوران‌ نوجوانی‌ ، هنگامی‌ که‌ با والدین‌ اش‌ به‌ دیدار کلکسیون‌ نقاشی‌ اسپانیول‌ لویی‌ فیلیپ‌ (که‌ اندکی‌ بعد به‌ لطف‌ جمهوری‌ دوم‌ به‌ موزه‌ ها را یافت‌ ) رفته‌ بود تحت‌ تاثیر ولاسکوئز و گویا قرار گرفت‌ ؟

اطلاعات‌ دقیقی‌ در این‌ مورد وجود ندارد در عوض‌ این‌ نکته‌ مسلم‌ است‌ که‌ او برای‌ کپی‌ کردن‌ «پرتره‌ فلیپ‌ پنجم‌ » که‌ درآن‌ زمان‌ تصور می‌ شد اثر ولاسکوئز است‌ ، به‌ موزه‌ لوور رفته‌ بود. در واقع‌ این‌ تابلو به‌ دست‌ دل‌ ماسو، داماد ولاسکوئز کشیده‌ شده‌ است‌ با این‌ حال‌ این‌ نقاشی‌ به‌ مانه‌ کمک‌ می‌ کند با فضای‌ اثر هنرمند اسپانیول‌ و به‌ ویژه‌ شیوه‌ استفاده‌ از رنگ‌ ها ازسوی‌ وی‌ آشنا شود. اما کشف‌ حقیقی‌ ولاسکوئز دراسل‌ 1865 اتفاق‌ می‌ افتد زمانی‌ که‌ مانه‌ در مادرید حضور می‌ یابد و در واقع‌ به‌ زیارت‌ معبود هنری‌ اش‌ نایل‌ می‌ شود. فقط‌ آشپزی‌ نامطبوع‌ محلی‌ است‌ که‌ مانه‌ را واردمی‌ کند پیش‌ از موعد خسته‌ و مریض‌ به‌ پاریس‌ برگردد .اسپانیای‌ آن‌ دوره‌ در برابر فرانسه‌ رو به‌ پیشرفت‌ و شکوفا مثل‌ یکی‌ از کشورهای‌ فعلی‌ جهان‌ سوم‌ محسوب‌ می‌ شد.

مانه‌ در مادرید با صدای‌ بلند خوشبختی‌ اش‌ را ازبابت‌ کشف‌ ولاسکوئز اعلام‌ می‌ کند ، «من‌ نزد او ایده‌ آل‌ خودم‌ درنقاشی‌ را کشف‌ کرده‌ام‌ دیدار شاهکارهای‌ (ولاسکوئز)امید واعتماد کامل‌ را در دلم‌ و ذهنم‌ ایجاد کرده‌ است‌ »

یکی‌ از جاه‌ طلبانه‌ ترین‌ تابلوهای‌ او به‌ لحاظ‌ فرم‌ و محتوی‌ ،یعنی‌ «اعدام‌ ماکسیمیلیان‌ » ‌ از اثر معرف‌ «ترس‌ دمایو » از گویا« Goya »است.‌

مانه‌ همچنین‌ در مادرید با تئودور دوره‌‌ یکی‌ ازمنتقدان‌ معروف‌ و ماهر نقاشی‌ درآن‌ دوران‌، دیدارمی‌ کند آشنایی‌ این‌ دو به‌ کشیدن‌ پرتره‌ ای‌ از دوره‌ درسال‌ 1867 منجر می‌ گردد. دوره‌ درهنگام‌ نقاشی‌ متوجه‌ می‌ شود که‌ مانه‌ اشیایی‌ مثل‌ یک‌ کوزه‌ خالی‌ آب‌ ، کتاب‌ و لیمو را درکنار پای‌ او قرار می‌ دهد. این‌ جا نیز درس‌ هایی‌ برگرفته‌ از ولاسکوئز را مشاهد ه‌ می‌ کنیم‌ که‌ عادت‌ داشت‌ در پرتره‌ ها نیز گوشه‌ ای‌ از تابلو را به‌ طبیعت‌ بی‌ جان‌ اختصاص‌ دهد به‌ ویژه‌ این‌ حالت‌ در تابلوی‌ «پریمو»کاملا معلوم‌ است‌ .

نقاشی ادوارد مانه
 تابلوی‌ «امیل‌ زولا»

تابلوی‌ «امیل‌ زولا» اثر مانه‌ پرتره‌ ای‌ کاملامعروف‌ از این‌ نقاش‌ بزر گ‌ فرانسوی‌ است‌ که‌ در کتب‌ تاریخی‌ و دایرة‌المعارفی‌ متعدد و به‌ ویژه‌ درکتاب‌ های‌ تاریخ‌ ادبیات‌ فرانسه‌ ،بسیار آمده‌ است‌. به‌ نظر می‌رسد این‌ تابلو نیز درسال‌ 1868 با الهام‌ از پرتره‌ «دن‌ دیه‌ گودی‌ آسدو» رمان‌ نویش‌ مشهور و پر فروش‌ اسپانیول‌ که‌ به‌ دست‌ توانای‌ ولاسکوئز کشیده‌ شده‌ پابه‌ عرصه‌ هنر گذاشته‌ است.‌ کنتراست‌ بین‌ رنگ‌ سفید کتاب‌ پیش‌ روی‌ زولا و کت‌ و زمینه‌ سیاهرنگ‌ ، به‌ نوعی‌ در اثر ولاسکوئز دیده‌ می‌ شود.

درزمینه‌ تابلوی‌ مانه‌ طرح‌ مبهمی‌ از «نوشندگان‌» اثر ولاسکوئز دیده‌ می‌ شود تا به‌ قول‌ فرانسوازگشن‌ «مکالمات‌ کارگاهی‌ هنرمند فرانسوی‌ از کورو« Corot » تا دگا‌ در میانه‌ قرن‌ نوزدهم‌ کاملات‌ تحت‌ تاثیر نقاشی‌ اسپانیول‌ قرار داشته‌ اند دراین‌ میان‌ مانه‌ با تاثیر پذیری‌ آگاهانه‌ از ولاسکوئز( بافاصله‌ دوقرن‌)آثاری‌ ماندگار از خودش‌ برجای‌ گذاشته‌ است‌ که‌ دیدن‌ دوباره ‌آنها در موزه‌ اورسی‌ (تاپنج‌ ژانویه‌ 2003 ) خالی‌ از لطف‌ نیست‌ .

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1390ساعت 19:49  توسط مسلم عرب   | 

به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس4c51976c872e83ee6911b6d837688820 به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس


برای جلوگیری از ویروس این ۹ را ساده را به کار گیرید+تصاویر

میتوانم با خیال راحت بگم در ۲۰ سال استفاده از کامپیوتر هرگز قربانی ویروس کامپیوتری نبودم، و تا کنون هرگز نرم افزار آنتی ویروس را اجرا نکردم. واقعیت خارق العاده عجیب اینست که افرادی که بیشتر نگران ویروسند اغلب بیشتر با آن درگیرند.با کمی آموزش ابتدایی میتوانید کاملا از مشکلات ویروسها و بدافزارها خلاص شوید پس آرام باشید و از اینترنت لذت ببرید. 

۱- مراقب دانلودهای جعلی و دکمه های دانلود باشید:

معمولا روی سایت های تورنت یا هرجا با کلمه کلیدی دانلود در آن مورد هدف قرار میگیرند،بنابراین کاربران فریب خورده کلیک میکنند و چیزی کاملا غیر مرتبط را دانلود میکنند.حیله ای کثیف است و تنها راه مقابله با انها اینست که قبل از فشردن دکمه دانلود دقت کنید و خوب فکر کنید. اگر سوال سایت را بدانید به شما کمک میکند زیرا باید توانایی درک تغییر محل دکمه دانلودرا در سایتهای دانلود داشته باشید–اما کاربران جدید چه میشوند؟

مواظب تبلیغات بالای سایت ها باشید زیر نوار ابزار مروگرتان اگر دیدید تبلیغات باز شده با دامنه درخواستی شما متفاوت است خیلی احتیاط کنید چون ممکن است که نوعی تبلیغات مخرب باشه و ۷۰% احتمالات درست می باشد

روش دیگر استفاده از منطق است. به عنوان مثال اگر برخی نرم افزارهایی که دانلود کردید دکمه پخش را نشان دهد,باید فورا متوجه غیرمرتبط بودنش شوید.این نوع دانلودها به سبک ساده ای تبلیغ شده اند

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 550x450px.
8937a234f6011fa08ed4a8dd4586c400 به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

۲- از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید:

تا کنون در هرکدام از مباحث هک، اینترنت اکسپلورر معمولا اولین موردیست که با شکست مواجه میشود اکسپلورر ادعا میکند که نصب نسخه جدید XP مرورگر IE6 در عرض چند دقیقه ویروسی (آلوده) شود.

بدلیل اینکه آخرین نسخه IE9 مقداری پیچیده تر است، واقعیت اینست که IE موردهدف هرروزه هکرها قرار میگیرد، افرادی که تا کنون به تغییر مرورگر توجهی نکردند به هدف رسیدن هکرها کمک میکنند.

 

۳- پشتیبانی تلفنی سیستم عامل ویندوز در آمریکا

در بریتانیا کسانی هستند که با نام نمایندگی های سیستم عامل ویندوز شروع به کلاهبرداری نموده اند طریقه شروع شدن در زیر آمده است:

A: سلام اخطاری از طرف ویندوز شما ثبت کردیم- تا بحال مشکلات اینچنینی را تجربه کردید؟ در این مورد ۹۰٪ افراد ویندوزهای خود را در گروه آسیب دیده (خراب) رده بندی میکنند بله مطمئنا قبلا بااین مشکلات مواجه شدند زیر احتمالا کسی نیست که مشکل ویندوز نداشته باشد. بنابراین تمرین میکنید که چگونه تماس کنترل از راه دور دسترسی به کامپیوتر شخصیتان را کامل کنید محلی که برخی از کنترلهای تکنیکی (فنی) انجام میشود و در تلاشند تا شما به توافق برسید. این فیلم را تماشا کنید تا بدانید چه انتظاری ازشما میرود.

۴- نادیده گرفتن پاپ آپ ها

اگر نرم افزار آنتی ویروس را اجرا میکنید پاپ آپ ها مشکل ساز میشوند چون آنتی ویروس ها آنها را به عنوان نرم افزار Av می شناسند.

برای شروع هر پیامی از سوی مرورگرتان مبنی بر اتمام برنامه را نادیده بگیرید. به عنوان یک قانون کلی، همه پیام های مرتبط امنیتی را اگر خودتان آغازگرش نبودید با کلیک روی دکمه اسکن نرم افزارAV نادیده بگیرید. اگر پیامی از سوی پاپ آپAV روی ویندوزتان دریافت کردید هرگز نصب نکنید احتمالش هست که آلوده (ویروسی) شوید.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 580x490px.
d0a73a8f559ee06596d138de7b6a3fa3 به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

۵- از سایت های عمومی تورنت مثل پلاگ دوری کنید

اغلب سایت های عمومی تورنت با بدافزارها و تورنت های جعلی باعث مشکل میشوند. به اینکه چه چیزی دانلود میکنید اهمیت نمیدهم اما مطمئن شوید که در سایتهای امن ثبت نام کنید

برخی استثنائات برای این فانون وجود دارد ،ما بهترین سایتهای جدید تورنت را تحت پوشش قرارداده ایم. torrentbutler.eu اگر فیلم وجود داشت اکنون درحال بررسی بود. piratebay.org با میلیون ها کاربر، سیستم معمولا پراز گزارشات فایل های جعلی یا ویروسی است اما آپلود را از طریق کاربران قابل اعتماد پیگیری کنید (با جمجمه صورتی یا سبز به همراه نشانه خطر در کنار آنها)

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 580x102px.
143d312cb762ba01e0bcf44099f85719 به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

دانلود فقط برای اعضا است زیرا ثبت نام در این سایت ها خیلی مشکل است.پیشتر در مورد چگونگی پافتن ثبت نام امنیتی نوشته بودیم.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 580x435px.
7dbcf9960ca0abcf6579061587e78515 به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

۶- تورنت های جعلی که نیازمند ویدئو پلیر مخصوص هستند:

اگر نصیحت من را نادیده بگیرید و تعدادی فیلم از سایت عمومی تورنت دانلود کنید شانس خوبی برای یک تورنت جعلی دارید.شناخت آنها به این دلیل که فایل ها معمولا خالیست مشکل است اما پس از نمایش آنها پیغامی مبنی بر اینکه ویدئو پلیر جدیدی دانلود کنید مشاهده خواهید کرد زیرا حاوی رمزهای مخصوص یا عباراتیست که تاثیرگذارند.

فیلم هارا از سایت های عمومی دانلود نکنید و از پلیر VLC برای بررسی فایل استفاده کنید.پلیر VLC دارای تمام کدهای ساخته شده است بنابراین اگر بدرستی اجرا نشود فیلم درست نیست

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 580x316px.
8b4e7a67e8cb7c2688c351e8b682926a به کار گیری این ۹ راه ساده برای جلوگیری از ویروس

۷- هرپیامی که برایتان ارسال میشود باز نکنید:

ممکن است دوستانتان به اندازه ای که برای شما مهم است مراقب نباشند.اگر دوستانی دارید که برایتان بسته های کوچک سرگرمی فایل های.exeیا هرچیز دیگری مثل عکس های ساده میفرستند فقط آنها را حذف کنید

۸- در مورد یک مطلب در گوگل جستجو نکنید:

چندی پیش رونده نگران کننده بدافزارهای تخریب کننده سایتها رده بالایی در گوگل برای خدمات مختلف را پوشش دادیم. تصور کنید بهترین ویدئو پلیر را دانلود کرده اید درواقع یک کپی آلوده به ویروس خطرناک به جای آن از سایت دریافت کردید راه حل اینست که نترسید؛ ما فهرست بیشماری از بهترین نرم افزارها برای ویندوز داریم (لینوکس به همراه Mac Osx ،کاربران osx یا linuxباید نگران ویروس ها باشند) به همراه لینک های تایید شده که میتوانید به آنها اعتماد کنید. اگر در مورد دانلود برنامه خاصی نامطمئن هستید میتوانید از مهندسین آی تی بپرسید

۹- اکانت غیر مدیریتی برای استفاده عادی و اعضای خانوادتان بسازید:

اگر به خود و اعضای خانوادتان اجازه میدهید از اکانت مدیریتی استفاده کنند با مشکل مواجه میشوید

اکانتهایی با امتیاز محدود بسازید که از شما درمقابل اجرای هرچیزی که توسط کاربر(آلوده باشد یا نه)اجرا میشود محافظت کند.میتونید مطالب بیشتری در مورد اکانت کاربری و موارد دیگر در کتاب الکترونیکی مرتبط با ویندوز۷بیابید.

اینترنت میتواند محیطی خطرناک باشد مگر اینکه این قوانین ساده را دنبال کنید اگر نکات مفید دیگری پیدا کردید لطفا به اشتراک بگذارید.بیاید همین حالا به خطرناکی ویروس پایان دهیم.+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر 1390ساعت 13:9  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

دینی شدن، از هست‌ها تا بایدها


گاهی وقت‌ها یک موضوعاتی هست که در نگاه اول شاید ساده به نظر برسند ولی با کمی دقت بیشتر می‌بینیم که نه تنها ساده نیست بلکه هم مهم است و هم عمیق . موضوع توسعه فرهنگی هم از جمله همین موضوع‌هاست.


((توسعه‌ی فرهنگ دینی یعنی چه؟))

امر به معروف و نهی از منکر-گل

اصل معنای این جمله شاید ساده به نظر برسد . یعنی ((گسترش دادن تمام شئون(علمی،عملی  و اخلاقی) دین در جامعه.

یعنی تلاش برای ایجاد جامعه‌ای که اعضای آن همگی ملزم و پایبند به دین به معنای واقعی آن باشند.

یعنی جامعه‌ای که در آن اخلاق نیکو و اسلامی موج بزند،مودت و محبت و برادری در آن فراوان باشد،حسادت و چشم و هم چشمی و اسراف و ولخرجی در آن نباشد ، تنبلی و سستی و بی‌ارادگی در آن محو و تلاش و کوشش و خودباوری در آن هویدا باشد. جامعه‌ای پر از امید و نشاط. جامعه‌ای که در بازار و اقتصادش،در دانشگاه و محتوایش و... روح اسلام حاکم باشد.

این موارد بخشی از معنای جامعه‌ی دارای فرهنگ دینی است.

اما مسئله‌ای که اکنون می‌خواهیم به آن بپردازیم، این است که: توسعه فرهنگ دینی چگونه ممکن است و در این عرصه باید به چه چیزهایی توجه داشت؟

قرار ما این است که به طور خلاصه به این موضوع بپردازیم ولی اجازه دهید که به طور ریز، دقیق، کاربردی و همراه با مثال  وارد مسایل شویم.

مهم‌ترین بخش‌هایی که در بحث توسعه‌ی فرهنگ دینی می‌بایست به آن‌ها توجه داشت سه بخش است : 

 1- مجریان و  فعالان عرصه توسعه‌ی فرهنگ دینی و شرایط آنان     

2- -مدیریت و برنامه ریزی و اصول محتوایی

3- ابزارهای توسعه

بخش اول (مجریان)

دایره‌ی مجریان همه‌ی مردم را به طور عموم و بعضی اشخاص و گروه‌ها را به طور خصوص در بر می‌گیرد.

 یک مجری می‌بایست دارای فهم درست از دین بوده و با اخلاص و پشتکار، توکل و توسل در این راه قدم بر دارد. او می‌بایست آن چه را که می‌گوید و یا انجام می‌دهد عمیقاً باور داشته باشد و قلباً و عملاً ملتزم به آن باشد. کار خود را به طرز نیکو و محکم انجام دهد و نتیجه را به خداوند متعال بسپارد؛ چرا که ما ( مأمور به انجام وظیفه هستیم، نه نتیجه)

یک مجری می‌بایست دارای فهم درست از دین بوده و با اخلاص و پشتکار، توکل و توسل در این راه قدم بر دارد. او می‌بایست آن چه را که می‌گوید و یا انجام می‌دهد عمیقاً باور داشته باشد و قلباً و عملاً ملتزم به آن باشد. کار خود را به طرز نیکو و محکم انجام دهد و نتیجه را به خداوند متعال بسپارد؛ چرا که ما ( مأمور به انجام وظیفه هستیم، نه نتیجه)

اما آن بخشی که مربوط به عموم مردم به عنوان مجریان این عرصه می‌شود، همان تکلیف مهم و راه گشای ((امر به معروف و نهی از منکر)) است. که این یک وظیفه‌ی همگانی ست و خدا می‌داند که اگر این امر در جامعه به خوبی محقق شود، چه ثمرات و برکات شیرینی خواهد داشت.

البته باید توجه داشت که امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد که انجام مطلوب این امر منوط به رعایت آن شرایط است.

در سیرهای پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) ماجراهای جالبی وجود دارند که می‌توانند الگوی مناسبی برای ما در مسأله‌ی امر به معروف و نهی از منکر باشند. ماجرای نهی آن کودک از خوردن خرما توسط پیامبر اکرم (ص) و یا ماجرای امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در یاد دادن شیوه‌ی صحیح وضو گرفتن به آن پیرمرد، از نمونه‌های این ماجراهاست.

.از شرایط دیگری که می‌توان برای یک مجری برشمرد ((مخاطب شناس بودن است)).

شناخت خوب مخاطب، تأثیر مثبت بسزایی، اولاً: در برنامه ریزی‌های فرهنگی و ثانیاً: در نوع رفتار و گفتار و نوشتار مجریانی خواهد داشت که به نوعی با مخاطب ارتباط دارند.

امر به معروف و نهی از منکر

برای مثال، اگر مخاطبان یک عده نوجوان پرشور و پر هیجان باشند، کسانی که ارتباط زیادی هم با انواع رسانه دارند، باید نوع ادبیات و برنامه ریزی‌های فرهنگی ما نسبت به آنان به گونه‌ای باشد که بتواند به نیاز هیجانی آنان پاسخ داده و یا آن را هدایت کند. از طرفی هم ارتباط زیاد این گروه با رسانه، وظیفه‌ی ما را در این حیطه برای بر طرف کردن یا هدایت کردن نیازهای آنان بیشتر خواهد کرد.

اما مجریان اصلی عرصه توسعه فرهنگی در جامعه چه کسانی هستند؟

شاید بتوان گفت این سه مورد که ذکر می‌شوند مهم‌ترین و اصلی‌ترین مجریان این عرصه باشند.

1-حوزه و روحانیت                   2- اساتید دانشگاه                          3-آموزش و پرورش

وجود یک روحانی خوب و با صفا  و با تقوا و با اخلاص و آگاه و با بصیرت، در یک مجموعه می‌تواند در رشد و تعالی آن مجموعه بسیار اثر گذار باشد، تأثیری به مراتب بیشتر از وسایلی همچون تلویزیون، اینترنت و ...

حوزه علمیه، تأمین کننده اصلی محتوا و درون مایه‌ی فرهنگ دینی جامعه ماست ولی باید با کار و مجاهده شتاب بیشتری در این زمینه به خود بدهد.

هم اکنون علوم انسانی موجود در دانشگاه‌های ما تا حد زیادی ضد فرهنگ دینی ماست و یکی از موانع اصلی توسعه‌ی فرهنگ دینی ناب در جامعه علوم انسانی (و بلکه ضد انسانی) سر تا پا غربی است و لذا یکی از وظایف اصلی حوزه مربوط به همین مسأله است.

اینکه امام خمینی (ره) این همه بر نقش حوزه و روحانیت و پیوند و ارتباط آنان با مردم و مردم با آنان تأکید داشتند، نشان دهنده‌ی اهمیت بالای جایگاه حوزه و سنگین بودن وظایف علما و روحانیون است.

اینکه امام خمینی (ره) این همه بر نقش حوزه و روحانیت و پیوند و ارتباط آنان با مردم و مردم با آنان تأکید داشتند، نشان دهنده‌ی اهمیت بالای جایگاه حوزه و سنگین بودن وظایف علما و روحانیون است.

اما دانشگاه نیز باید با تمام توان به میدان بیاید و با کمک حوزه به اصلاح و بلکه تحول در علوم انسانی خود بپردازد. دانشگاه باید کسانی را تحویل جامعه بدهد که فرهنگ دینی در عمق جان و فکرشان نفوذ کرده باشد. چرا که اگر فرهنگ دینی در این قشر که امور مختلف جامعه بعدها در دستشان است وجود نداشته باشد دیگر نباید انتظار آن جامعه‌ی مطلوب با فرهنگ ناب دینی را در دل داشته داشت، چرا که (دانشگاه مبدأ همه تحولات است)

آموزش و پرورش نیز بحث مفصل خود را دارد. ولی آنچه به طور خلاصه می‌توان ذکر کرد این است که اگر آموزش و پرورش در این مجموعه به معنای واقعی کلمه صورت پذیرد، یعنی جوانانی تربیت شوند که دارای ایمان قوی، روحیه خود باوری، اخلاق نیکو، نشاط کافی، و سواد مناسب باشند می‌توان امیدوار بود که به سرعت به آن جامعه‌ی مطلوب دست یافت؛ و اگر شخصیت آنان بر اساس فرهنگ اصیل اسلام بنا شده باشد، توسعه فرهنگی در بین آنان بسیار آسان‌تر و سریع‌تر و در غیر این صورت دشوارتر و طولانی‌تر خواهد بود 

امر به معروف و نهی از منکر -طلبه

بخش دوم (مدیریت، برنامه ریزی و اصول محتوایی)

1-برنامه ریزی دقیق، علمی و کارشناسی شده بر اساس اصول و محتوای اسلام ناب   

2-اولویت‌بندی         3-کار غیر مستقیم اما شفاف           4-پرهیز از تشریفات و کارهای کلیشه‌ای

5- تناسب با نیاز مخاطب و ظرفیت سازی   

6- به اندازه بودن به طوری که از حد ظرفیت مخاطب بیشتر نبوده و باعث زدگی او از آن موضوع نشود. به عبارتی رعایت حد اعتدال.

7- تقویت بنیان خانواده       8-  تلاش جدی، عمیق و صحیح  نهادها  و سازمان‌های فرهنگی و انجام درست رسالت خویش

بخش سوم (ابزارها)

عمده ابزار توسعه‌ی فرهنگی، چه خوب و چه بد، رسانه است. مانند تلویزیون، رادیو، نرم افزارهای رایانه‌ای و اینترنت، که از نوع صوتی و تصویری هستند و مانند کتاب، مجلات و روزنامه‌ها که از نوع نوشتاری هستند.

همه‌ی این موارد به نوبه‌ی خود مهم هستند. مثلاً کتاب و کتاب‌خوانی مقوله‌هایی هستند که ارتباط مستقیمی با توسعه‌ی فرهنگ دینی در جامعه دارند. یعنی اگر در جامعه‌ای کتاب‌های خوب، در دسترس اعضای آن جامعه اهل مطالعه باشند، قطعاً و یقیناً خیلی سریع‌تر و آسان‌تر به آن جامعه‌ی مطلوبی که در ابتدای بحث به آن اشاره کردیم خواهند رسید.

اما یکی از اصلی‌ترین و بهترین ابزارهای توسعه‌ی فرهنگی همان ابزاری ست که امام خمینی (ره) نیز  تاکید ویژه‌ای بر آن داشتند و آن مسجد است. اجمالاً باید گفت که توسعه مساجد خوب و زنده مساوی است با توسعه‌ی فرهنگ دینی در جامعه.

اگر مخاطبان یک عده نوجوان پرشور و پر هیجان باشند، کسانی که ارتباط زیادی هم با انواع رسانه دارند، باید نوع ادبیات و برنامه ریزی‌های فرهنگی ما نسبت به آنان به گونه‌ای باشد که بتواند به نیاز هیجانی آنان پاسخ داده و یا آن را هدایت کند

در پایان به چند نکته اشاره می‌کنیم:

 توسعه‌ی فرهنگ دینی یک شبه انجام نمی‌گیرد بلکه همان‌طور که قبلاً اشاره شد باید با کارها و برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت به صورت هم‌زمان به سوی این هدف عالی گام برداشت. به عنوان مثال شاید، تحول واقعی در آموزش و پرورش حداقل  به 15 سال زمان نیاز داشته باشد؛ لذا نباید این طولانی بودن مسیر، ما را نسبت به ادامه راه و انجام وظایف خود دلسرد و نا امید سازد. البته گاهی برای رسیدن به هدف میان برهایی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده نمود و سریع‌تر به مقصد رسید.

   توسعه‌ی فرهنگ دینی کاری است مقدس و بسیار با ارزش که از اهداف انبیا و اولیا خدا بوده لذا تمام کسانی که در این عرصه فعال هستند باید متوجه عظمت کاری که انجام می‌دهند باشند و آن را خالصانه و عاشقانه و فقط و فقط برای رضای خداوند کریم انجام دهند، و در این راه بر او توکل کرده و از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مدد بجویند

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر 1390ساعت 12:59  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > نقاشي

بشر راهی جز اندیشه‌گرایی ندارد

بشر راهی جز اندیشه‌گرایی ندارددر بین آثار شما، نقش پررنگ به‌کارگیری مبانی و اصول آکادمیک هنرهای تجسمی مشهود است، نظر خودتان در این باره چیست؟

بله، در واقع شما باید توانایی استفاده از تکنیک‌هایی را که آموخته‌اید داشته باشید. من از یک مرغ معمولی نمی‌توانم توقع پرواز داشته باشم ولی از یک شاهین این توقع زیادی نیست. با اینکه هر دوی این پرندگان دارای بال هستند ولی آناتومی و فیزیک بدنی مرغ معمولی برای پرواز طراحی نشده است.

هنرمند واقعی کسی است که شرایط پرواز را دارد و هنگامی که باد زیر پر او می‌افتد پرواز می‌کند و عاشقانه این کار را انجام می‌دهد. این توانایی پرواز قاعدتاً در هر کسی وجود ندارد. دسترسی به این توانایی‌ها بود که به من بال پرواز داد و جذابیت وصف ناشدنی کارم را برای من به ارمغان آورد. من روزی 12 ساعت نقاشی می‌کنم و در تمامی این اوقات به چیز دیگری فکر نمی‌کنم. تمامی تمرکزم روی اثری است که می‌خواهم خلق کنم و حرفی که برای دیگران دارم.

امیر جلالی:برگزاری نمایشگاه برای یک هنرمند زمانی باید اتفاق بیفتد که خودش این احساس را داشته باشد که حرفی با ارزش برای گفتن دارد.

در کارتان از هنرهای دیگر مثل موسیقی هم استفاده می‌کنید؟

همه هنرها یک چارچوب مشترک دارند و به یک شیوه کلی اجرا می‌شوند؛ اول شناخت و سپس اجرا و محتوای اجرایی. یک موسیقی‌دان در آغاز برای خود یک شناخت از چیزی که قصد خلق آن‌را دارد ایجاد می‌کند و سپس در پس زمینه به‌وجود آمده قطعه‌های لازم را قرار می‌دهد؛ کاری که یک نقاش نیز به انجام می‌رساند اما متریال‌ها در اینجا متفاوتند. به‌صورت نمادین نیز من بشخصه از موسیقی تأثیر می‌گیرم و هنگام کار نوعی از موسیقی را مورد استفاده قرار می‌دهم و بدان گوش می‌کنم؛ موسیقی‌ای که معادل تفکر من است و هنگامی که وارد مغز من می‌شود تبدیل به پارازیت نخواهدشد.

موسیقی اگر معادل تفکری خود را پیدا نکند برای مخاطب تبدیل به پارازیت امواج صوتی می‌شود و نقش سازنده خود را اجرا نمی‌کند. درخصوص نقاشی، در سینما نیز بحث‌های زیادی مطرح است؛ به‌عنوان مثال آندره تارکوفسکی اکثر پلان‌هایش را چون تابلویی نفیس صحنه‌آرایی می‌کند و رعایت قواعد بصری در کارهایش کاملا قابل لمس است. به‌راستی او یک نقاش است، با این تفاوت که تابلوهایش حرکت دارد. عباس کیارستمی نیز با برخورداری از این شناخت، پلان‌هایش را به تصویر می‌کشد.

تأثیرات هنرمندان کلاسیک معاصر را در کارهایتان چگونه می‌بینید؟

قاعدتا آشنایی با هنرمندان کلاسیک خصوصا استاد رحیم نوه‌سی برایم بار مطالعاتی فراوانی داشته است. آشنایی با تکنیک‌های ویژه اینگونه از نقاشی‌ها همچنین شناخت رنگ و متریال‌های متفاوت و ساخت‌و‌ساز که در نقاشی کلاسیک بسیار حائز اهمیت است، حداقل چیزی بوده که من در این پروسه از آن برخوردار شدم، ضمنا در حوزه نقاشی می‌توان به تعداد نسبتا زیادی از سامی اشاره کرد که از قدرت و خلاقیت فراوانی در خلق آثار به این سبک برخوردار هستند.

با تکنیک و سبک نقاشی کلاسیک و شیوه رئالیسم چگونه آشنا شدید؟

من نزد چند تن از اساتید که شاخص‌ترین آنها استاد رحیم نوه‌سی است، آموزش دیدم. ایشان تکنیک آموزش نقاشی و استفاده از ابزارهای مختلف را به صورت حرفه‌ای به من آموختند و این موضوع باعث شد تا من توانایی این را پیدا کنم که درواقع بیان ایدئولوژی هنری خودم را در نقاشی به‌تصویر بکشم.

درخصوص نقاشان سوررئالیست ایران باید بگویم که عموما نقاشان سوررئال در آثار خویش عوامل کاملا رئال را با هم‌ترکیب می‌کنند و حاصل تفکر خویش را با توجه به قواعد این سبک روی سطح یا متریال زمینه به اجرا در می‌آورند؛ هر کدام از این آثار می‌تواند دارای عمق و ژرفای خاصی باشد. هنرمندی که سبک او را می‌پسندم استاد طاها بهبهانی است که در حقیقت کارهای ایشان را به خودم نزدیک می‌بینم. ایشان را هنرمند سوررئالیستی می‌دانم که با فلسفه اعتقادی خودشان به محتوا می‌پردازند، المان‌هایشان نیز خلق خودشان است؛ موضوعی که تقریبا نزد سوررئالیست‌های معاصر ایرانی دیگر نیافته‌ام.

از نمایشگاه‌هایی که تاکنون برگزار کردید بگویید.

به‌نظر من برگزاری نمایشگاه برای یک هنرمند زمانی باید اتفاق بیفتد که وی معتقد شود که حرفی با ارزش برای گفتن دارد. معتقدم تابلوهای من با اراده من شکل نمی‌گیرند، این اندیشه من است که به تابلو تبدیل می‌شود. پس همیشه بکر و به‌روز است و کسانی که از نمایشگاه‌هایم دیدن می‌کنند حتما تأثیرات آن‌ را در خود دیده‌اند؛ به قولی دکوراژه می‌شوند همچون دیدن فیلم‌هایی که در بیننده کششی خاص به وجود می‌آورد و بیننده با تغییر روحی سالن سینما را ترک می‌کند و زمینه‌ای برای فکر کردن و متمایز شدن ایجاد می‌کند.

قاعدتا اینگونه فیلم‌ها به‌صورتی انگشت‌شمار تولید می‌شوند و من سعی کرده‌ام اینگونه با مخاطبانم ارتباط برقرار کنم. نخستین نمایشگاه من در نشر کارنامه بود و پس از آن نمایشگاه‌های متعددی از جمله در گالری‌های دریابیگی، گیتا، آذر و فرهنگسرای نیاوران برگزار کردم و در خارج از کشور در چند نمایشگاه شرکت داشتم.

امیر جلالی:کارهای من در عین حال که دارای هندسه پیچیده‌ای است اصلا اتود از پیش تعیین شده‌ای ندارد و کاملا فی‌البداهه است. در حقیقت یک ارتباط ماورایی من را به سمت خلق اثر هدایت می‌کند.
به‌نظر شما هنر چیست و هنرمند کیست؟ به‌نظر من هنرمند یک فرد خاص است، با نیرویی که از آغاز خلقتش در او قرار داشته و مثل یک گیرنده خاص در وجود اوست که تصاویر خاطرات و عناصری را که در بخش ناخودآگاه و به‌صورت ژنتیک به او رسیده در بر‌می‌گیرد.

از ترکیب این بخش با بخش خودآگاه هنرمند که از طریق فراگیری یا آموزش و تجربه به‌دست آمده هنرمند به‌وجود می‌آید. در حقیقت یک عنصر درونی و ژنتیک اصل اساسی پیدایش هنرمند است. این پدیده می‌تواند با دستیابی هنرمند به مدارج تحصیلی آموزش‌ها و شناخت‌های متفاوت در عرصه هنر تقویت شود نه اینکه موجب به‌وجود آمدن او شود. به‌عنوان مثال آیا شاعر بزرگی را می‌شناسید که شهرت و اعتبارش را به صرف داشتن مدرک تحصیلی به‌دست آورده باشد؟ قاعدتا چنین نبوده؛ این خصوصیت در تمامی هنرها و نزد تمامی هنرمندان باید اپیدمی باشد؛ بنابراین توانایی این کار بسیار خاص است. به‌عنوان مثال کارهای من در عین حال که دارای هندسه پیچیده‌ای است اصلا اتود از پیش تعیین شده‌ای ندارد و کاملا فی‌البداهه است. در حقیقت یک ارتباط ماورایی من را به سمت خلق اثر هدایت می‌کند.

در ضمن به‌نظر من هنر ابزار و وسیله‌ای است تا انسان بتواند با آن حرفی را بیان کند که تا به حال گفته نشده است. کاری که من به‌عنوان یک نقاش انجام می‌دهم با هیچ کلامی قابل انتقال به دیگری نیست؛ یعنی حس و حالی که توسط یک تصویر به دیگری منتقل می‌شود. متأسفانه اکثر نقاشان یک تکنیسین هستند؛ یعنی به فن و مهارت تکیه کرده‌اند؛ چیزی که هر فرد با استعدادی می‌تواند آن‌را به‌دست آورد. برخی نیز نقش یک هنرمند یا نقاش را بازی می‌کنند.

درباره محتوای کارهایتان هم توضیح می‌دهید؟

به‌طور کلی من در کارهایم راجع به یک روش جدید در خصوص زندگی صحبت می‌کنم؛ راهی که به ما ارث نرسیده باشد؛ راهی که خود ما بدان دست یافته باشیم؛ از مبنایی‌ترین ابزاری که ما را تا این زمان به حرکت انداخته و آسایش و امنیت را برایمان فراهم کرده است و آن چیزی جز اندیشه و خردمندی نیست.

بزرگ‌ترین معضل بشری این است که خیلی به احتیاجات و حوایج‌اش رجوع می‌کند؛ بنابراین همیشه حوایج او را به‌سمت واقعیت هدایت نمی‌کنند بلکه او را به سمت آنچه دوست دارد هدایت می‌کنند. نظر من بیشتر این است که اگر بشر بخواهد بقای خودش را حفظ کند باید تمامی حواسش به‌واقعیت باشد؛ یعنی آنچه هست و برای آنکه با واقعیت تطبیق پیدا کند راهی جز اندیشه‌گرایی ندارد. اندیشه کارش این است که می‌تواند طول عمر نسل بشر را زیاد کند تا بقای خودش را اینچنین حفظ کند. حتی در میان هنرمندان، آهنگسازان، فیلمسازان و در مواردی شاعران، افرادی هستند که از این سبک استفاده می‌کنند؛ البته ممکن است از نظر محتوای ژرف‌نگری نقاط ضعفی داشته باشند. اینان افرادی هستند که به آینده بشری نگاه می‌کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر 1390ساعت 12:56  توسط مسلم عرب   | 

قلب شناسایی کامپیوتر

قلب شناسایی کامپیوتر

قلب شناسایی کامپیوتر

گاهی اوقات از اینترنت به عنوان شبکه شبکه ها یاد می شود و مبنای آن نیز روی یک اصل ساده استوار است؛ جابه جایی اطلاعات از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر بر اساس مسیریابی و آدرس دهی. به عبارت دیگر قلب شناسایی هر کامپیوتری در شبکه آدرسی است که آن را با نام (InternetProtocol)IPمی شناسیم. این آدرس همانند یک شماره تلفن برای هر کاربری منحصر به فرد است و در واقع اطلاعات مربوط به شخصی است که به طور اتوماتیک هنگام برقراری ارتباط یک کامپیوتر در شبکه به وسیله کامپیوتر دیگر گرفته می شود و آن را از دیگر سیستم ها قابل شناسایی می کند از جمله هنگام بازدید از صفحات مختلف وب، ارسال و دریافت پست الکترونیک، استفاده از یک محیط Chat یا... مقدار اطلاعات در دسترس درباره هر کاربری از طریق آدرس IP به نحوه ارتباط کاربران به اینترنت و دیگر اطلاعات در دسترس بستگی دارد. سازمان های بزرگی که مسیریاب و زیرساختار TCP/IP دارند، می توانند به طور مستقیم نشانی های IP را خریداری کنند و سازمان های کوچک تر یا ISP ها نیز بلوک هایی از نشانی های IP را خریداری کرده و آنها را به صورت استاتیک یا دینامیک در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار می دهند. نشانی های استاتیک تا هنگام تغییر ISP برای کاربران ثابت باقی می مانند ولی نشانی های دینامیک در هر بار برقراری ارتباط در اینترنت تغییر می کنند. هر کامپیوتر یک آدرس منحصربه فرد دارد همانند یک شماره تلفن که در چهار شماره از بین اعداد صفر تا ۲۵۵ قرار دارند (به عنوان مثال۱۲۲،۱۸،۱۵۶و۲۰۶). در واقع پهنای نشانی های IP ۳۲ بیت است در نتیجه تقریباً ۴/۲ میلیارد نشانی متمایز را با آن می توان مشخص کرد البته به دلیل روش نشانی دهی ناکارآمدی که دارد محدودیت هایی در این تعداد وجود دارد. هر کامپیوتر صرف نظر از اینکه آیا به عنوان یک سایت وب کار می کند یا یک mail server یا برای هر کار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد، یک آدرس IP دارد به طوری که می تواند به سراسر اینترنت دسترسی پیدا کند. برقراری ارتباط از طریق ارسال بسته های اطلاعاتی با نام Packets صورت می گیرد که شامل آدرس IP کامپیوتر مقصد نیز هست. نام های Domain نیازی به اشاره و یادآوری ندارند زیرا برای کار در اینترنت به عنوان یک ویژگی اختیاری قلمداد می شوند و نیازی به دانستن آنها نیست. به عبارت دیگر کاربران می توانند به جای وارد کردن آدرس IP آدرس دامین را وارد کنند. آدرس های IP به طور ذاتی هیچ ارزش مادی ندارند و در واقع این نام دامین است که از ارزش مادی خاصی برخوردار است. Domain Name System یا در واقع همان DNS محلی است که آدرس های IP به نام های دامین تبدیل می شوند. هنگامی که آدرس یک سایت (به عنوان مثال www.yahoo.com) به وسیله کاربری در یک مرورگر وارد شود، فرآیند مزبور آن نام را به آدرس IP آن سایت تبدیل می کند و این روش کاربران را قادر به دسترسی به سایت مورد نظرشان می کند.
+ نوشته شده در  جمعه هفتم مرداد 1390ساعت 19:37  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

دست جوان ، کارآمدتر از دست دیگرانجوان محور حرکت جامعه

جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه‌اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم- از جمله حرکت صدر اسلام- محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند. 1


استفاده از جمعیت عظیم جوان کشور

حرف من به مدیران، برنامه‌ریزان و مسوولان کشور این است: این جمعیت عظیم جوان در کشور را یک رودخانه موّاج و پرفیض بدانید. این رودخانه به‌طور مستمر جریان دارد و سال‌های بعد از این هم جریان خواهد داشت.

... این رودخانه موّاج را به پشت سدهای انرژی ساز هدایت کنید و یک منبع عظیم انرژی به‌وجود آورید و کل کشور را به فعالیت و تلاش وادارید.

... کاری که باید بشود، اینها نیست. کاری که باید بشود، این است که برنامه‌ریزان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور بنشینند و این پدیده عظیم را به‌درستی برآورد و برایش برنامه‌ریزی کنند. کشور به این نیاز دارد.

کشور ما زمین پهناور و امکانات فراوانی دارد. البته دشواری‌های زیادی هم دارد. کشور ما جزو کشورهای پرآب نیست. برخی کمبودهای طبیعی هم دارد؛ یک کویر بزرگ هم در وسط آن قرار گرفته است؛ اما اگر این دست‌های انسانی از مغزهای تربیت یافته  و غنی شده‌ای فرمان بگیرند، همه این کمبودها را مچاله می‌کنند و دور می‌اندازند و کشور رشد خواهد کرد؛ مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی، عالمانه و مدبرانه باشد. 2


به جوان اعتماد کنیم

از اوایل انقلاب، در کارهایی که در اختیار من بود، به جوانان مسوولیت می‌دادم؛ هم در نیروهای مسلح،  هم در کارهای دولتی، هم در دوران ریاست‌جمهوری. تجربه من این است که اگر ما به جوان اعتماد کنیم- آن جوانی که شایسته دانستیم به او مسوولیت بدهیم و صلاحیتش را داشت؛- نه هر جوانی و هر مسوولیتی- از غیر جوان، هم بهتر و مسوولانه‌تر کار را انجام می‌دهد؛ هم سریع‌تر پیش می‌برد، هم کار را تازه‌تر و همراه با ابتکار بیشتری به ما تحویل خواهد داد؛ یعنی روند پیشرفت در کار حفظ می‌شود. بر خلاف غیرجوان که ممکن است کار را بالفعل خوب انجام دهد، اما روند پیشرفت در آن متوقف خواهد شد. غالباً این گونه است.

آن زمان که ما در شورای انقلاب بودیم، نسبت به همین موضوع، به ما و دوستان دیگری که در آن شورا بودیم، اعتراض می‌شد. افراد مسنی- عمدتاً شصت ساله، هفتاد ساله، هفتاد و پنج ساله- هم در آن شورا بودند، که خیلی عقیده به جوانان نداشتند و می‌گفتند چرا شما به جوانان رو می‌دهید و اینها را بی‌خود وارد کارهای عمده می‌کنید؟! اینها دوست نمی‌داشتند که به جوانان خیلی میدان داده شود. البته دوست می‌داشتند که جوانان از آنها اطاعت کنند و دنبال‌شان راه بروند! می‌گفتند آنها جوانند، ما پیریم؛ باید دنبال ما بیایند. خیلی حاضر نبودند به جوانان اعتماد کنند؛ ولی ما اعتماد می‌کردیم و جواب آنها را هم در واقع با تجربه عملی‌ای که می‌دیدند خوب کار انجام می‌گیرد و پیشرفت می‌کند، می‌دادیم و داده می‌شد. 3


مهم‌ترین نیاز جوان، هویت است

اما می‌‌دانید از نظر من مهم‌ترین نیاز جوان چیست؟ نیاز عمده جوان، هویت است؛ باید هویت و هدف خودش را بشناسد؛ باید بداند کیست و برای چه می‌خواهد کار و تلاش کند. دشمن می‌خواهد هویت جوان ایرانی را از او بگیرد؛ اهداف را از بین ببرد؛ افق‌ها را تیره کند؛ به او بگوید تو یک موجود حقیر و محدود هستی؛ پیش من بیا تا تو را زیر بال بگیرم. 4


جوان، زیبایی و زیباسازی

انسان- به خصوص جوان- از زیبایی و زیباسازی خوشش می‌آید و دلش می‌خواهد که خودش هم زیبا باشد. این عیبی هم ندارد؛ یک امر طبیعی و قهری است؛ در اسلام هم منع نشده است. آن چیزی که منع شده، فتنه و فساد است.

این زیبایی و زیباسازی، بایستی موجب این نشود که در جامعه انحطاط و فساد به وجود آید؛ یعنی ابتذال اخلاقی  نباید به وجود آید. چگونه؟ راه‌هایش مشخص است. اگر ارتباط بی‌قید و شرط و بی‌بند و باری در روابط زن و مرد  وجود داشته باشد، این موجب فساد خواهد شد. اگر به‌صورت افراطی به شکل مد‌پرستی در آید، این به فساد خواهد انجامید. اگر این مقوله زیباسازی و رسیدن به سر و وضع و لباس و امثال اینها، مشغله اصلی زندگی شود، انحراف و انحطاط  است؛ مثل اینکه در دوره طاغوت، آن خانم‌های اعیان و اشراف، پشت میز‌ آرایش می‌نشستند. فکر می‌کنید چند ساعت می‌نشستند؟ شش ساعت! این واقعیت دارد و ما خبرهای دقیق داشتیم که شش ساعت می‌نشستند! یک انسان، این مدت برای آرایش صرف وقت کند که می‌خواهد مثلاً به عروسی برود و موی سرش را، یا صورتش را این طوری درست کند! اگر کار به این شکل درآید، انحراف و انحطاط است؛ اما فی‌نفسه، رسیدن به سر و وضع و لباس، بدون اینکه در آن خودنمایی و تبرج باشد، عیبی ندارد.

... در اسلام، به‌مساله زیبایی اهمیت داده شده است. زیاد شنیده‌ایم که:«انّ‌ الله جمیل و یحبّ الجمال»؛ 5

خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. در خصوص رسیدن به سر و وضع، روایات زیادی در کتب حدیثی ما هست. در کتاب «نکاح» مفصل بحث می‌شود که مرد و زن بایستی به خودشان برسند. بعضی خیال می‌کنند که مثلاً مردان باید موی سرشان را بتراشند؛ نه. در شرع، برای جوانان مستحب است که موی سر بگذارند. در روایت هست که «الشعر الحسن من کرامة الله فأ کرموه»؛ 6 موی زیبا، جزو کرامت‌های الهی است؛ آن را گرامی بدارید.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم مرداد 1390ساعت 19:18  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > مينياتور

نگارگری هنری ملی و اصیل است

پیدایش هنر نو در قرن بیستم و بی‌توجهی هنرمندان که نگارگری را برابر واپسگرایی می‌دانند در کمرنگ شدن آن مؤثر بوده، در حالی که نگارگری هنری ماندگار است و اصالت سنتی و ملی خود را حفظ کرده است.

علی اصغر تجویدی که اخیرا در گالری کمال الدین بهزاد به برگزاری یک نمایشگاه انفرادی از آثار خود پرداخته گفت: "مینیاتورهمواره به شاخه ای از نقاشی تعلق داشته و از دیرباز در خدمت شعر و ادبیات بوده و با ادبیات پیوند عمیقی داشته است. در واقع نگارگری همواره با مضامین ملی مورد استفاده قرار می گرفته است."

این مدرس و هنرمند نگارگر افزود: "من به شخصه در این نمایشگاه روی مضامینی چون فرهنگ باستان، اسطوره های ایرانی، جشن های ملی مثل جشن آبریزگان و نوروز در تخت جمشید کار کرده ام. در واقع سعی کردم با استفاده از تکنیک های کاربردی در نگارگری سنت های فراموش شده مان را احیاء کنم. البته در این آثار مخاطب تنها نگارگری صرف را نمی بیند بلکه آمیزه ای از نقاشی، نگارگری، تاریخ و اسطوره در این آثار تصویر شده اند."

تجویدی درباره نوآوری در نگارگری ایرانی گفت: "نگارگری ایرانی همواره سیالی مخصوص به خود را داشته و آن بعدنمایی که در آثار اروپایی ها وجود دارد در نگارگری یافت نمی شود. به این ترتیب اگر قواعد صحیحی در این هنر رعایت شود می توان از نگارگری در اشکال نو استفاده کرد. منتهی همان طور که اشاره کردم مشروط به اینکه المان های موجود در قالب های نگارگری گنجانده شوند. یعنی نمی توان از عناصر غیرایرانی در نگارگری استفاده کرد. زیرا نگارگری باید در چارچوب های سنتی ارائه شود."

این مدرس دانشگاه درباره کمرنگ شدن هنر نگارگری نیز تصریح کرد: "پیدایش هنر نو در قرن بیستم و بی توجهی هنرمندان که روی آوردن به نگارگری را برابر واپسگرایی می دانند در این امر بی تاثیر نبوده است. در حالی که هنر نگارگری ماندگار است و اصالت های سنتی و ملی خود را حفظ کرده است. نگارگری اصولا وابسته به مطالعه، اندیشه و ریاضت است و جوانان امروز با شتابزدگی قصد دارند به این حیطه دست یابند. شناخت نگارگری در درجه اول به شناخت فرهنگ برمی گردد."

علی اصغر تجویدی در سال 1327 در فسا به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل رشته مجسمه سازی از دانشکده هنرهای زیبا تهران و نزدیک به چهل است به فعالیت در حیطه نگارگری مشغول و نمایشگاههای متعددی برپا کرده است. نمایشگاه آثار نگارگری تجویدی روز شنبه در گالری بهزاد افتتاح می شود و 10 روز در این مکان ادامه خواهد داشت. مخاطبان می توانند برای بازدید از این آثار به بلوار کشاورز، نبش خیابان 16 آذر، گالری بهزاد مراجعه کنند. ساعت بازدید برای دوستداران نگارگری و مینیاتور 10 صبح تا هشت شب است.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم مرداد 1390ساعت 19:14  توسط مسلم عرب   | 

باتری لپ تاپ

جلوگیری از پیری زودرس باتری لپ تاپ


کاربرانی که با لپ‌تاپ کار می‌کنند، معمولا با مشکلی مشترک روبه‌رو هستند و آن، کمی طول عمر باتری و خالی شدن سریع آن است. چشمک زدن چراغ باتری و شنیدن صدای هشدار هنگام اتمام شارژ آن، آن هم دقیقا زمانی که در حال انجام کار مهمی هستیم، یکی از لحظه‌های ناخوشایند کار با لپ‌تاپ است. حالا در نظر بگیرید در شرایطی باشیم که امکان شارژ باتری هم فراهم نباشد، آنوقت است که دیگر هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید.

همان‌طور که می‌دانید، در دفترچه‌های راهنمای همراه لپ‌تاپ، معمولا چگونگی استفاده‌ی بهینه از باتری، نحوه‌ی افزایش طول عمر و مدت استفاده از آن، توسط سازنده‌ی دستگاه درج شده است. اما این دستورالعمل‌ها یا خیلی کلی نوشته شده یا بسیار پیچیده و مبهم‌اند. بنابراین لازم است نکته‌هایی مهم و اساسی درباره‌ی شیوه‌های صحیح استفاده از باتری‌ها و هم‌چنین افزایش طول عمر آن‌ها، در اختیار صاحبان این کامپیوترهای اغواگر قرار گیرند. بی‌دلیل نیست که می‌گویند: «تمام لطف استفاده از لپ‌تاپ به باتری آن است!»

پس اگر شما هم یکی از همین کامپیوترها را در اختیار دارید و با مشکل خالی شدن سریع باتری آن مواجه‌اید، یا از شنیدن صدای هشدار کاهش توان باتری و چشمک پیاپی چراغ اُفت برق بیزار هستید، یا اگر از این که طول عمر واقعی باتری لپ‌تاپ‌تان از آن‌چه کارخانه‌ی سازنده اعلام کرده کم‌تر است، این مقاله را تا انتها بخوانید.

‏در مورد مشکلات ذکر شده، می‌توان دلایل متعددی را برشمرد. یکی از مهم ترین آن‌ها، استفاده‌ی بیش از حد و بی‌مورد منابع سیستم است. باید به یاد داشته باشید که انجام چند کار سنگین به طور هم زمان، فشار زیادی به پردازنده‌ی مرکزی، حافظه‌ی اصلی و سخت‌دیسک کامپیوترتان وارد خواهد کرد و باعث می‌شود توان زیادی از باتری ارزشمندتان مصرف شود.

‏تصور کنید پشت لپ تاپ خود نشسته و مدام از خالی شدن سریع باتری آن شکایت می‌کنید و غر می‌زنید. پس از کلی بررسی متوجه می‌شوید در آن واحد هم در حال کار با برنامه‌ی Word ‏هستید، هم در حال رتوش کردن عکس در فتوشاپ، در ضمن در حال خواندن نامه‌های خود و بازدید از چندین سایت مختلف هم هستید. از همه جالب‌تر این که هم زمان در حال تحکیم استحکامات خود در بازی وارکرافت ‏و فرستادن نیروهای خود به سمت پایگاه دشمن هستید! خوب با این تفاصیل آیا فکر می‌کنید توانی هم برای باتری نگون‌بخت لپ‌تاپ‌تان باقی خواهد ماند؟!

‏اما با توجه به آن‌چه گفته شد، می‌توان با به کارگیری چند روش ساده و در عین حال کارآمد، بسیاری از مشکلات به وجود آمده برای باتری لپ‌تاپ را برطرف کرد. در ادامه، به شرح این روش‌ها می‌پردازیم.

‏به یاد داشته باشید هنگامی که برای کار با لپ‌تاپ، از برق شهری به جای باتری استفاده می‌کنید و قصد شارژ آن را ندارید، بهتر است باتری را از دستگاه خارج کنید زیرا قرار داشتن مداوم باتری در حالت شارژ کامل و عدم استفاده از آن برای مدت طولانی، موجب کاهش عمر مفید باتری خواهد شد. هم‌چنین باتری‌هایی که به دفعات و با فاصله‌ی زمانی کوتاه (بدون این که سطح توان آن‌ها به سطح لازم برای شارژ مجدد رسیده باشند) شارژ شوند نیز به همین درد مبتلا شده و دچار کاهش عمر خواهند شد. بنابراین لازم است تعداد دفعات شارژ را محدود کرده و فقط در صورت نیاز، باتری را در معرض شارژ قرار دهید.

‏علاوه بر این، قرار داشتن باتری در محیط‌های گرم، پرگرد و غبار و مرطوب نیز از مواردی هستند که تا حدود زیادی باعث آسیب دیدن و کاهش عمر مفید آن می‌شود. هم‌چنین دقت داشته باشید در هر بار کار با باتری، باید تا آن‌جا که ممکن است آن را خالی کرد (البته نه به‌طور کامل) و آن‌گاه آن را مجددا شارژ نمود.

‏درمورد باتری‌های نو نیز لازم است قبل از کار، آن‌ها را یک‌بار به‌طور کامل شارژ و خالی کرد تا در آینده کارایی بیش‌تری را از آن‌ها شاهد باشیم.

چند توصیهی مفید

‏حتما برای‌تان پیش آمده است که هنگام کار با لپ‌تاپ مجبور شده باشید فقط از باتری استفاده کنید. معمولا در این مواقع دیدن شکلک مربوط به باتری در سینی ویندوز که نشان می‌دهد شارژ آن در حال اتمام است، باعث فشار روحی و اضطراب‌تان خواهد شد. در این وضعیت اگر کارتان هم نیمه‌تمام باشد، شرایط بسیار سخت‌تر و طاقت فرسا می‌شود. اما جای نگرانی نیست، چون با به کار بردن چند روش ساده و مفید می‌توان زمان استفاده از توان باتری را بالا برد و آن را برای شرایط بحرانی آماده و مهیا نگه داشت.

‏اولین و بهترین روش برای افزایش توان و کارایی باتری، بهینه‌سازی مشخصه ها و قابلیت‌های مدیریت توان لپ‌تاپ‌تان است. برای انجام این کاره می تو انید از تنظیمات Power Options ‏در پانل کنترل استفاده کنید. پس از دو بار کلیک روی شکلPower Options ، در پنجره ی باز شده به زبانه‌ی Power Schemes ‏بروید. در این زبانه دو نوع تنظیم متفاوت وجود دارد. یکی از این تنظیمات برای هنگامی است که کامپیوتر شما به برق وصل است و دیگری برای زمانی است که از باتری استفاده می کنید.

Power Options در ویندوز اکس‌پی

در قسمت Power Schemes ‏تعدادی گزینه برای انتخاب و استفاده در موقعیت‌های مختلف وجود دارد. اگر روی منوی بازشوی این قسمت کلیک کنید، با فهرستی از گزینه‌ها مانندPortable/Laptop ،Minimal Power Management ‏ و Max Battery ‏روبه‌رو می‌شوید. با انتخاب هر یک از این گزینه‌ها، گروهی از تنظیمات متفاوت برای موقعیت‌های گوناگون در اختیار شماست.

‏به این ترتیب می‌توانید با اعمال تنظیمات مورد نظرتان، آمادگی سیستم خود را برای شرایط کاری سخت و مختلف بالاتر ببرید. برای مثال، اگر هنگام کار با لپ‌تاپ از باتری استفاده می کنید می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را برای خاموش شدن نمایشگر و سخت دیسک‌ها اعمال نمایید. در این حالت، هنگام عدم استفاده از لپ‌تاپ بعد از زمان تعیین شده، نمایشگر و سخت‌دیسک ‏سیستم به‌طور خودکار خاموش خواهند شد.

‏در این‌جا، هم‌چنین این امکان نیز وجود دارد که پس از اعمال تغییرات مورد نظر، با کلیک روی گزینه‌یSave As ‏، تمامی تنظیمات جدید را تحت پروفایل جدیدی ذخیره کنید تا برای دفعات بعد بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

Power Options در ویندوز ۷ با قابلیت های بیشتر از اکس پی

چند توصیه و راهکار ویژه

‏۱- کارهای گرافیکی سنگین مانند انجام بازی و یا حتا دیدن فیلم‌های دی‌وی‌دی، فشار زیادی به لپ‌تاپ وارد می‌کنند و به شدت از توان باتری می کاهند. بنابراین در این مواقع بهتر است به جای باتری از برق شهری استفاده کنید.

۲- ‏لپ‌تاپ‌ها هنگامی که میزان برق باتری آن‌ها پایین بیاید و به حد تعریف شده برسد، هشدار صوتی می‌دهند. در زبانه‌ی Alarms ‏واقع در پنجره‌یPower Options ، امکاناتی برای تنظیم هشدارهای صوتی مربوط به کاهش توان باتری تعبیه شده‌است. در این زبانه دو نوع هشدار برای انتخاب وجود دارد: «هشدار کم بودن شارژ باتری» (Low battery alarm ‏) و «هشدار بحرانی بودن شارژ باتری»(Critical battery alarm).

نمایش میزان شارژ باتری در ویندوز ۷

‏با انتخاب و اعمال تنظیمات خاص هر یک از این دو هشدار، زمان اعلام اخطار براساس درصد برق موجود در باتری مشخص می‌شود. برای مثال، اگر سطح برق باتری در حالت Low battery alarm ‏روی ۱۰٪ ‏قرار گیرد، هنگامی که مقدار برق موجود در باتری به این سطح برسد، به کاربر هشدار داده می‌شود (همین حالت برای هشدار «بحرانی بودن شارژ باتری» هم صدق می کند).

‏هم‌چنین، این امکان نیز به کاربر داده می‌شود تا نوع هشدار را براساس پیغام صوتی و یا پیغام متنی تنظیم کند.

۳- در برخی از لپ‌تاپ‌ها برنامه یا تنظیماتی وجود دارد که با استفاده و اعمال تغییرات در آن‌ها، می‌توان میزان روشنایی صفحه‌نمایش را کم یا زیاد کرد. صفحه نمایش LCD ‏یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان توان باتری است. بنابراین کاهش میزان روشنایی آن، کمک زیادی به حفظ توان باتری خواهد کرد.

۴- هنگام کار با لپ‌تاپ، در مواقعی که نیاز به برخی از قطعات آن ندارید، می‌توانید آن‌ها را از کار بیندازید تا توان بیش‌تری از باتری را صرفه‌جویی کنید. برای انجام این کار باید مسیر زیر را طی کنید:

Control Panel\System

‏سپس به زبانه‌ی Hardware ‏بروید و روی دکمه‌ی Hardware Profiles ‏کلیک کنید. آن‌گاه در صفحه‌ی باز شده، پروفایل مورد نظر خود را تعریف کنید. برای مثال، اگر هنگام کار به دیسک‌گردان سی‌دی یا دی‌وی‌دی نیاز ندارید، می‌توانید برای حفظ توان باتری پروفایل مربوط به غیرفعال‌سازی آن را ایجاد کنید.

۵- یکی دیگر از راه‌های استفاده‌ی حداکثر و بهینه از میزان برق باتری، قطع ارتباط تمام لوازم جانبی غیرضروری از لپ‌تاپ است. برای مثال، اگر چند دستگاه جانبی USB ‏متصل به لپ‌تاپ دارید، می‌توانید آن‌ها را از دستگاه خود جدا کنید.

البته این تنظیمات مخصوص ویندوز اکس‌پی است که با کمی تغییرات در ویندوز ویستا یا ۷، قابل اعمال است.

‏۶- با رفتن به زبانه‌یAdvanced ‏ (Control Panel\Power Options) می‌توانید تعیین کنید هنگام بستن در لپ‌تاپ یا فشار دکمه‌ی خاموش، کامپیوتر  Shut down‏شده یا در وضعیت Stand by، یا… قرار گیرد.

۷- اگر می‌خواهید باتری لپ‌تاپ را خارج از لپ‌تاپ برای مدتی بدون استفاده نگه دارید و از آن استفاده نکنید، بهتر است میزان شارژ آن را در سطح ۴۰ ‏درصد حفظ کنید تا این که به‌طور کامل، به مرور تخلیه شود.

۸- ‏تا حد ممکن در یک زمان، چند برنامه را با هم اجرا نکنید. هم‌چنین بهتر است مراقب باشید پنجره‌های متعددی از برنامه‌ها باز نباشند. بنابراین آن‌هایی را که غیرضروری هستند ببندید تا توان کم‌تری از حافظه و پردازنده‌ی مرکزی سیستم‌تان مصرف شود.

۹- ‏در صورت امکان به مقدار حافظه‌ی‌اصلی (RAM) سیستم خود بیفزایید. این کار باعث می‌شود از فشار بیش از حد به سخت‌دیسک کاسته شود.

قابلیت های متنوع تنظیم power options در ویندوز۷

رفتن به وضعیت «آماده به کار» یا وضعیت «خواب زمستانی»

‏زمانی که از لپ‌تاپ خود استفاده نمی‌کنید و قصد خاموش کردن کامل آن را نیز ندارید، دو انتخاب پیش روی شماست: وضعیت «آماده به کار» (Stand by‏) یا «خواب زمستانی» ( Hibernate).

در وضعیت «خواب زمستانی»، تصویری (Image) از فایل ها، پوشه‌ها و برنامه‌هایی که در زمان انتخاب این وضعیت، باز یا در حال اجرا بوده‌اند روی سخت‌دیسک ثبت می‌شود. سپس سیستم به حالت خواب زمستانی فرو می‌رود. اکنون هر زمان که کامپیوتر را روشن کنید، سیستم بوت شده و دقیقا به همان وضعیت و شکل قبلی خود باز می‌گردد. سرعت بوت در این حالت بستگی به میزان داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده (در حین خواب زمستانی) در سخت‌دیسک دارد، ولی معمولا روشن شدن سیستم در وضعیت «خواب زمستانی» ‏سریع‌تر از حالت معمولی آن است.

‏اگر بخواهیم از لحاظ صرفه‌جویی برق مصرفی به این دو وضعیت نگاه کنیم، وضعیت «آماده به کار» برای زمانی که قصد دارید از کامپیوتر برای دو ساعت یا بیش‌تر استفاده نکنید، بهتر به نظر می‌رسد. چون این وضعیت باعث می‌شود سیستم در حالت «برق کاهش یافته» (Reduced-Power) قرار گرفته و در صورت نیاز به ادامه‌ی کار، سریع‌تر شروع به کار کند. اما اگر قصد دارید فعالیت سیستم برای دوره‌ی زمانی طولانی‌تر، مثلا برای یک شب متوقف نگه‌داشته شود، بهترین انتخاب، وضعیت «خواب زمستانی» خواهد بود.

آن‌چه باید در پایان به خاطر سپرد

  • ‏عمر مفید و کاری باتری‌های لپ‌تاپ معمولا ۵۰۰ تا ۶۰۰ دوره‌ی کامل شارژ و تخلیه را در بر می‌گیرد.بنابراین می‌توان گفت اگر توأماً از برق باتری و برق شهری برای کار با لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، عمر باتری حدود ۳ ‏سال (شاید هم کمی بیش‌تر) خواهد بود.
  • باید توجه داشت باتری‌های قابل شارژ به مرور زمان مستهلک شده و زمان شارژ آن‌ها کاهش می‌یابد. برای مثال، عملکرد باتری‌های نو که در ابتدای عمرشان حدود ۶ ساعت شارژ باقی می‌مانند، به مرور زمان تحلیل یافته و ممکن است در اواخر عمرشان فقط بین ۱ ‏تا ۲ ‏ساعت شارژ بمانند.
  • همان‌طور که قبلا گفتیم، در لپ‌تاپ‌های امروزی شکلکی در سینی ویندوز قرار دارد که مدت زمان باقی‌مانده از شارژ باتری را به اطلاع کاربر می‌رساند. بنابراین می‌توان با آگاهی از این زمان، قبل از اتمام کامل شارژ، آن ‏را مجددا شارژ کرد.
  • از گرم شدن بیش از حد باتری و قرار دادن آن در محیط‌های بسیار گرم و مرطوب اجتناب کنید.
  • همان‌طور که قبلا گفته شد، اگر به جای شارژ کامل باتری، آن را به دفعات و برای مدت کوتاه در معرض شارژ قرار دهید، باتری به مرور زمان مستهلک شده و از عمر مفید آن کاسته می‌شود.
  • یکی از راه‌های اصلی برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ، کم کردن تعداد دفعات شارژ است. برای مثال، هنگامی که امکان بهره‌گیری از برق شهری (در خانه یا محل کار) برای کار وجود دارد، بهتر است به جای باتری از همان برق شهری استفاده کنید.
  • هنگامی که از باتری لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، تمام قابلیت‌های مربوط به صرفه‌جویی توان را به کار ببندید تا امکان استفاده‌ی بهینه را از بیش‌ترین زمان و توان ممکن باتری شارژ شده پیدا کنید. هم‌چنین فراموش نکنید که همیشه قبل از شارژ مجدد باتری، از حداکثر توان ممکن آن استفاده کنید.

امیدواریم با به کار بستن این توصیه‌ها بتوانید بخش زیادی از مشکلات کار با لپ‌تاپ‌ها و کاهش عمر باتری آن‌ها را حل کنید.ش


+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم تیر 1390ساعت 13:52  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

بیشترین چیزی که روی ذهن جوان اثر می‌کند

ضرورت جلوگیری از تباه شدن نسل جوان

آقایان! نسل جوان در حال تباه شدن تدریجی به وسیله دشمن است؛ ما باید نگذاریم. ما باید نسل جوانی را حفظ کنیم که اگر جنگ بود، دفاع کند؛ اگر حادثه‌ای در داخل بود، حضور پیدا کند؛ آنجا که نوبت علم و تربیت علمی و تحقیقی است، درس بخواند و خودسازی کند؛ آنجایی که صحبت آینده است، خود را آماده کند. روی این نسل جوان که مایه تکیه و امید است، دارد بتدریج با شکل‌ها و شیوه‌های گوناگون، کار و تلاش می‌شود؛ این تلاش هم عمدتاً فرهنگی است. البته محافلی برای اینکه جوانان را ببرند و آلوده به فساد بکنند، وجود دارد، که جنبه غیر فرهنگی و جنبه عملی دارد؛ لیکن آنچه که بیش از همه خطرناک است، ذهن و فکر و روحیه جوان است؛ این را باید دریافت. 1


دوعامل تأثیر‌گذار دشمن بر ذهن جوانان

بیشترین چیزی که روی ذهن جوان اثر می‌کند، دو عامل است: یکی تبلیغات گوناگون دشمن است؛ تبلیغاتی که جوان را نسبت به حقایق مقدس اسلامی و حقایقی که در انقلاب به عنوان مسلّمات و پایه‌ها و ستون‌های اصلی اعتقاد شناخته شده، سست و بی‌تفاوت کند. و عامل دوم، عدم تبیین و دفاع صحیح از این حقایق و اصول است. من گمان می‌کنم که تأثیر عامل دوم، کمتر از عامل اول نباشد؛ چون در نظام‌جمهوری اسلامی، به‌طور صریح و علنی، علیه اسلام و اصول اسلامی و مبانی اسلامی و معارف اسلامی، کمتر تبلیغ می‌شود و میدان برای تبلیغ وسیع باز نیست؛ بنابراین تبلیغ دشمن فقط سطح معینی را می‌پوشاند؛ در حالی که عامل دوم، دیگر حد و اندازه‌ای ندارد.

افکار فلاسفه و نویسندگان و متفکران مادی غرب، امروز در سطح دانشگاه‌های ما، به‌صورت کتاب و ترجمه وجود دارد. نمی‌شود سدی درست کرد که اینها وارد نشوند؛ این امکان ندارد و مصلحت نیست. افکار باید بیایند و حضور داشته باشند. در مقابل آن افکار، باید پادزهر ایجاد کرد.

وقتی ما تبلیغ نکردیم، وقتی ما حقایق را بیان نکردیم، وقتی ما تبیین و دفاع درستی از معارف اسلامی- از خود توحید، از حکومت الهی، از لزوم عبودیت انسان در مقابل خدا، از لزوم تسلیم انسان در مقابل احکام خدا، که پایه‌های اصلی است- نکردیم، تأثیری که از این عدم دفاع و عدم تبیین و عدم توجیه صحیح حاصل می‌شود، محدود به حد خاصی نیست؛ شامل همه است.

... باید مطالبی از مسائل اسلامی آماده گردد و به شکل مناسبی تحریر و تقریر بشود و در همه جای کشور گفته بشود؛ آن‌چنان که در همه دل‌ها و ذهن‌ها جای بگیرد. باید مطالبی از مسائل اسلامی انتخاب بشود که پاسخ به شبهه‌های تقدیری و فرضی‌ای باشد که می‌دانیم امروز با وسایل مختلف، در بین خواص مردم پراکنده می‌شود.

افکار فلاسفه و نویسندگان و متفکران مادی غرب، امروز در سطح دانشگاه‌های ما، به‌صورت کتاب و ترجمه وجود دارد. نمی‌شود سدی درست کرد که اینها وارد نشوند؛ این امکان ندارد و مصلحت نیست. افکار باید بیایند و حضور داشته باشند. در مقابل آن افکار، باید پادزهر ایجاد کرد. 2


فساد‌انگیزی و نفوذ در نسل جوان

یکی دیگر از توطئه‌های دشمن، توطئه فسادانگیزی است؛ نفوذ در نسل جوان، ایجاد فساد در میان سربازان واقعی اسلام، جوانان را به مسائل فساد‌برانگیز سرگرم و مشغول کردن. جوانان بدانند که این توطئه است. 3

ما بایستی بدانیم یک دولت، هم‌چنان که نسبت به بسیاری از امور مردم مسوول است- کلّکم مسوول عن رعیّته- مسوول وضع معیشت‌شان، وضع اقتصادشان، وضع سیاست‌شان، وضع فرهنگ‌شان، وضع تحصیلات‌شان، وضع بهداشت‌شان؛ مسوول وضع ذهن‌شان هم هست.


وظیفه وزارت ارشاد

ما بایستی بدانیم یک دولت، هم‌چنان که نسبت به بسیاری از امور مردم مسوول است- کلّکم مسوول عن رعیّته- مسوول وضع معیشت‌شان، وضع اقتصادشان، وضع سیاست‌شان، وضع فرهنگ‌شان، وضع تحصیلات‌شان، وضع بهداشت‌شان؛ مسوول وضع ذهن‌شان هم هست. یعنی اگر دیدیم که فرضاً در جامعه ما کتابی هست که هنرش فقط این است که احساسات جنسی را در جوانان تحریک کند، این مضر است. این را نمی‌شود به‌عنوان اینکه یک فرآورده فرهنگی است، آزاد بگذاریم که هر که خواست، تولید و عرضه کند؛ نه، این بحث خواست نیست؛ مثل مواد مخدر است. مواد مخدر هم خیلی طالب دارد. خیلی‌ها هستند که اگر شما مواد مخدر را به آنها دادید، استقبال می‌کنند و مصرف می‌کنند؛ اما بعد که معتاد شدند، شما را لعنت می‌کنند. خیلی‌ها هستند که اگر مواد مخدر را از آنها بگیرید، ممکن است با شما دست به یقه هم بشوند؛ ولی بعد که با این کار توانستند از آن بیماری نجات پیدا کنند، شما را دعا خواهند کرد. بنابراین، خواست، یک امر مطلق نیست؛ آن خواستی که بر طبق مصلحت است، مطلوب است. تشخیص مصلحت هم به عهده آن کسی است که مسوول است.

البته ما نمی‌خواهیم به مردم بگوییم شما حتماً این کتاب را بخوانید، آن کتاب را نخوانید؛ نه. انواع سلایق، انواع فکرها، انواع ذهن‌ها، انواع استعدادها، باید در مقابل خودشان میدان بازی داشته باشند، برای اینکه آنچه را می‌خواهند، بتوانند انتخاب کنند؛ اما آن چیزی که گمراه کننده و فاسد کننده است، ما نباید اجازه بدهیم وارد میدان شود. این، وظیفه ماست، وظیفه دولت است، وظیفه وزارت ارشاد است.

... البته مطلبی که در مورد تحریک احساسات جنسی گفتم، فقط یک مثال است؛ در زمینه‌های سیاسی هم همینطور است. اگر فرض کنیم کتابی باشد که در آن انواع و اقسام دروغ‌ها به شکل گمراه کننده‌ای هست و شما هم الان امکان ندارید که به این دروغ‌ها پاسخ بدهید، این باید جلوش گرفته شود.

البته جلوی نظرات غلط را نباید گرفت. نظرات غلط فلسفی، اجتماعی و گوناگون اشکالی ندارد که به داخل جامعه بیاید و نقد شود؛ این خوب است. جلوگیری از نظرات غلط فلسفی موجب می‌شود که کسانی خیال کنند این نظرات درست است؛ این عکس مطلوب اثر خواهد گذاشت. نه؛ طرح نظرات فلسفی، اجتماعی، سیاسی- آنهایی که یک نظریه است- اشکالی ندارد.
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم تیر 1390ساعت 13:47  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > نقاشي

نقاشی قهوه خانه اینقاشی قهوه خانه، بازتابی صادق و اصیل از هنر هنرمندانی عاشق و تنها و دل سوخته است. هنرمندانی مظلوم و محروم از تبار مردم ساده دل و آینه صفت کوچه و بازار; آنانی که از پس قرنها سکوت- زیر سقف نمور و تاریک قهوه خانه ها، در خلوت عارفانه تکیه ها و حسینیه ها، در سر هر کوی و برزنی- چشم در چشم مردم دوختند و در محفل پرانس و الفت آنان، بغض معصومانه شان را با کشیدن نقشی و نشاندن رنگی، در دفاع از آبرو و اعتبار و اعتقادات و باورهای همین مردم به یکباره شکستند. نقشها زدند در ستایش راستی ها ومردانگی ها و فاش کشیدند حکایت کژی ها و پلیدی ها را; رنگ سرخی نشاندند بر تن بوم و دیوار، که گویی لخته لخته خون های خشکیده مظلومیت های از یاد رفته بود; و رنگ سبزی گزیدند به پاس یاد بهار سر سبز و پر طراوت روح و اندیشه راستان و آزادگانی که در جان و دل و خیال و باور مردم- قرنهای قرن، نسل به نسل، سینه به سینه- تا به روزگارشان به یادگار مانده بود; و چه جاودانه و همیشه پایدار و ماندنی.

هنرمندان دل سوخته و وارسته، در این روزگار، آستین بالا زدند، تا که ذوق و هنر بی ادعایشان پاسخی باشد، بر همه شور و شیدایی و بیداری مردم; غیرتی نشان دهند در خلق هنری سراسر شیفتگی و خلوص; آنهم به جبران روزگاران دراز سکوت و بی اعتنایی ها و آنهمه تحقیرها و نادیده انگاشتن های ذوق و اعتقاد و باور مردم; مردمی که همیشه سر چشمه و الهام دهنده اصلی باروری و استمرار هنر و فرهنگ این دیار بوده اند.

با تمامی این احوال، قلم در می ماند به وقت شرح حال این نقاشان، و قصه ماندن و بودن و رفتن شان، در توصیف ذوق و هنرشان; چرا که آنان جز در یاد و خاطر مردم، هیچ رد پایی در کتابی و یا رابطه یی با جریانات هنر رسمی زمانه نگذاشتند و نداشتند. همین است که خطاست- چه بسا دور از عدالت و انصاف، نه! که شاید هم بی حرمتی و ناروایی است- که بر این جنبش پویا و اصیل هنر مردمی هویت و شناسنامه ای قایل شد; به شیوه رایج نگاههای مکرر بر تحولات تاریخ هنر ایران، و به ناگزیر آنرا دنباله رو مکتبی و تجربه یی دانست در روند شیوه ای از هنر رسمی; همانند مکتب قاجار.

نقاشی قهوه خانه پدیده یی نوظهور در تاریخ نقاشی این دیار بود، که همراه حفظ تمامی ارزش های منطقی هنر مذهبی و سنتی ایران، به ضرورت نیاز و خواست مردم، و به پاس احترام به باورهای مردم متولد شد. مردمی که شمایل مقدس امامان بزرگوارشان، تصاویر حماسه های جانبازی و ایثار پیشوایان دینی شان را، نه به دلیل آذین نقش و نگاری، که به دلیل حرمت ایمانشان و برآوردن نذ ر و نیازشان می خواستند. مردمی که در راستای گذر زمان، یلان و آزادگان شاهنامه حکیم توس را از خیال به نقش می طلبیدند، تا مگر در همدلی و مونسی با راستان و پهلوانان شاهنامه، غرور ملی از کف رفته خویش را بازیابند; و رستمی را طلب می کردند تا مگر بیاید و داد از بیدادگران زمانه شان بگیرد.

در چنین روزگاری بود که هنرمندان بی ادعای مردم نشستند مقابل دیوار قهوه خانه ها، در ایوان حسینیه ها و تکیه ها، بر سکوی گرد زورخانه ها- گوش به سخن نقالان و چشم در چشم مداحان- رنگها را سایدند، و کاسه های سفالی و شکسته شان را پر از رنگ کردند; هر چه را که شنیدند و در دل داشتند بر تن دیوار و بوم نقش زدند. نقشی، تنها به مدد خیالشان; و خیالی به گستره و وسعت تمامی قصه ماندن و بودن خاکشان و استقامتی به بلندای آرمان های تبار و اجدادشان. خیالی که چون در چهار دیواری بسته و بی نور قهوه خانه ها به نقش می نشست، بی شمار دریچه های پر نور سرزمین های پرآفتاب رزمگاههای نبرد را بر روی همگان می گشود. خیالی که هنرمندان عاشق را به دشت داغ کربلا می برد; در نیم روز نبردی جاودانه و ابدی در چشم تاریخ . خیالی که خون سرخ سیاوش چون بر زمین تفته و خشک بد گمانی ها و تهمت ها می ریخت، دشتی از سبزه و گل و گیاه می آفرید.

این همه تجلی حقیقت ذهن گرا و خیال پرداز نقاش ایرانی- جستجوی معنوی او در پی دنیایی سوای دنیای مادی- را باید مد یون تفکر و الهامی دانست، که در دوران ظهور و شکوفایی اسلام، سبب ساز نوعی وحدت و خلوت و عبادت هنرمندان این سرزمین می شود. تا جایی که انگار پس از این زمان هنرمند نقاش- بیش از آنکه در اندیشه آفرینش و کار خلاقیت هنری باشد- دل به ریاضت و اتصال در برابر خالق این جهان می سپارد. همان انگیزه و شور و حالی که به عنوان مثال تذهیب کار مخلص را وا می دارد تا به درازی عمرش، تنها در تذهیب صفحه ای از کتاب خدا، پایداری ایمان و عشقش را نشان دهد.

نقاشان با ذوق و دست آشنا به نقش از گوشه کنار قهوه خانه از میان جمع پر مهر مردم برخاستند; دل و غیرت در گرو این ندا و پیمان گذاشتند. آنچنان وفادار و ایستاده به قرار خویش که قهوه خانه، خانه شان شد و کاشانه شب و روزشان; میعادگاه باروری ذوق و هنر و خلاقیت شان و با مردم بودن، عهد همیشگی شان. در قهوه خانه ها بود که این هنرمندان تهی دست و رنجیده، ضمن حفظ ارزشهای شیوه هنر شمایل نگاران و پرده کشان گذشته مرز و بوم شان، خود بانیان مکتبی اصیل و فراخور شأن و آبروی این هنرپرپشتوانه مردمی گردیدند; که دیری نپایید تحت عنوان نقاشی قهوه خانه در تاریخ هنر ایران در مقامی بس والا و پایدار به جای ماند.

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم تیر 1390ساعت 13:43  توسط مسلم عرب   | 

چرا در مادربردهايي كه داراي صداي HD هستند

چرا در مادربردهايي كه داراي صداي HD هستند خروجي Front Audio (خروجي صداي جلوي كيس) آنها غيرفعال است؟

براي فعال كردن Front Audio وارد تنظيمات Control Panel ويندوز شويد و برروي Realtek HD Sound Effect Manager كليك كنيد تا پنجره تنظيمات صدا باز شود.


در فهرست بالايي Audio I/O را انتخاب كنيد.


برروي تنظيمات ANALOG كليك كنيد.


حال گزينه Disable Front Panel Jack Detection را تيك بزنيد و سپس برروي OK كليك كنيد.


با اين كار قسمت Front Audio (صداي جلوي كيس) فعال شده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم تیر 1390ساعت 11:12  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

فرهنگ مجازي و هويت هاي مجازي

فضاى سايبر يک جامعه ديگر است. با ساختار تاريخ و فرهنگ خاص خود. افرادى که در آن به تعامل با يکديگر مى‌پردازند. مشابه تمام فعاليت‌هايى را که در فضاى واقعى انجام مى‌دهند دارند. گروه تشکيل داده، عضو مى‌پذيرند، تبادل اطلاعات مى‌کنند، سفر مي کنند و ...

در عصر اطلاعات و گسترش خطوط ارتباطات فراگير، سايبر توانسته است جاى خود را در فضاى سنتى ارتباطى باز کند. لذا پرداختن به آن در جهت شناخت لازم مى‌نمايد. در اين مقاله بررسى فرهنگ سايبر و نظريات مربوط به آن مورد بررسي قرار مي گيرد.

مسائلى که براى نظريه‌‌پردازان در حوزه فرهنگ در فضاى مجازى مطرح مى‌شود عبارت است از مسائلى چون شکل‌گيرى فرهنگ جديد، بازنمايى و درک از واقعيت مجازى و هويت. اهميت و قدرت اشکال اجتماعى مانند اجتماعات مجازى و گفتمان فضاى مجازى در فرهنگ عامه و حوزه‌هاى ديگر.

پس از آنکه فضاهاى مجازى مطرح گشتند به تدريج خرده فرهنگ‌هاى مجازى به تبع آن پا به عرصه ظهور گذاشتند. آنچه که اين خرده فرهنگ‌ها را به وجود آورد جماعت‌هاى مجازى بوده‌اند و از آنجا که هر فرهنگى ساخته و پرداخته فضاى خود است فضاى مجازى نيز فرهنگ خاص خود را پروراند. جماعت‌هاى مجازى نيز در چنين فضايى ضمن آنکه فضاى خاص خود را دارند، هويت‌هاي خاصي را در آن تعريف مى‌کنند.

آنچه که مهم است چگونگى اين هويت‌هاست. آيا درست همان چيزي هستند که با آن در فضاى واقعى شناخته مى‌شوند؟ يا هويتى فراتر از هويت وجودى واقعى افراد مي باشند؟

اينترنت

  هويت‌ها در فضاى سايبر انعطاف‌پذير و قابل تغيير مى‌باشند

منظور از انعطاف‌پذيرى هويتى آن است که افراد مى‌توانند در فضاى سايبر به دليل عدم وجود راهنماهاى چهره‌اى از خودبازنمايى ديگرى را نشان دهند.

فضاى سايبر و جذابيت‌هاى آن به تدريج مورد توجه بسيارى از نظريه‌پردازان قرار گرفت و به تدريج مفاهيم جديدى در اين باره مطرح گشت که در ادامه به تعدادى از اين نظريات و اصطلاحات اشاره مى شود.

سايبر فمينيسم: در سال 1998 شرکت داده‌هاى بين‌المللى اعلام کرد که در چند سال آينده تعداد زنان کاربر اينترنت در ايالات متحده از مردان بيشتر خواهد شد در حالى که زنان در ابتدا کمتر از 3 درصد کاربران اينترنت در آمريکا را تشکيل مى‌دادند. سايبر فمينيسم در ابتدا به انگيزه مخالفت با گفتمان‌هاى ضد فمينيستى ظاهر شد گروهى از پيشروان حوزه" سايبر فمينيسم" ادعا کردند ذهنيت زنانه مى‌تواند منطق فناورى را دگرگون کرده و خسارات ناشى از آن را کم کند. آنها معتقد بودند بايد از فضاى مجازى براى همه‌گير کردن گفتگو در مورد امورى مانند هويت، ارتباط، قدرت و جنسيت استفاده کرد. آنها اين کار را نه تنها براى بررسى نظريه‌ها بلکه به عنوان روشى براى تعيين نقش زنان در ابتداى قرن بيستم توصيه مي کردند.

قدرت مجازي: بر طبق تعريف جردن، قدرت مجازى به سه قسم تقسيم مى‌گردد: فردي، اجتماعى و تصوري

فردي: نوعى از قدرت در مورد فرد وقتى اتفاق مى‌‌افتد که او به توانايى لازم براى دسترسى و استفاده از امکانات براى تماس با ديگران برسد.

- اجتماعي: زمانى که براى يک گروه اين توانايى به وجود بيايد نوع اجتماعى اين نوع از قدرت ايجاد مى‌شود

قدرت مجازى تصورى زمانى واقع مى‌شود که يک ايدئولوژي، جنبش يا حرکت اجتماعى به امکانات جديد ارتباطى دسترسى پيدا کند.

سايبر پانک: ترکيبى از دو کلمه "سايبرنتيکس" و" پانکس" است. اين واژه بر روى مسائلى همچون هکرها، فناورى‌هاى ارتباطى پيچيده، کامپيوترها، هوش مصنوعى و غيره متمرکز مى‌شود.

روابط مجازي: در اين پديده دو يا چند نفر از طريق کامپيوتر باهم ارتباط برقرار مى‌کنند و براى هم پيام‌هايى تحريک کننده و حتى غيراخلاقى و جنسى مى‌فرستند. روابط مجازى انواع مختلف صوتي، تصويري، نوشتارى و ... دارد. اين روابط مى‌توانند در زمان پايدار ياناپايدار باشند.

دموکراسى سايبر: مفهومى است که در آن اينترنت به عنوان عامل ارتقا دهنده مشارکت و به تبع آن دموکراسى ديده مى‌شود.

سايبر درام: مفهوم سايبر درام را ابتدا فردي به نام موراى (2002) مطرح کرد. از نظر او ظرفيت‌هاى موجود در فضاى مجازى باعث مى‌شود بقيه رسانه‌ها از جمله تلويزيون رفته رفته خود را در شکل جديد در فضاى مجازى مطرح کنند.

اعتياد اينترنتي: يونگ (1996) معتقد است اعتياد اينترنتى به معناى استفاده بيش از حد از اينترنت است که گاهى به بيمارى‌هاى جسمى يا روانى منجر مى‌شود. از ديد او اتاق‌هاى گفتگو منبع اصلى اعتياد اينترنتى هستند. برخى محققان نظر او را مورد نقد قرار مى‌دهند. کسانى مانند "شرر" معتقدند اعتياد به اينترنت با اعتياد به موادمخدر نه به لحاظ پيامدهاى روانى و نه به لحاظ پيامدهاى جسمى قابل مقايسه نيست و بنابراين به کار بردن لفظ اعتياد براى استفاده بيش از حد از اينترنت چندان منطقى به نظر نمى‌رسد.

افسردگى اينترنتي: واقعيت در مورد اينترنت اين است که گاهى اين رسانه جديد باعث بروز يکسرى پيامدهاى روانى براى کاربران مى‌شود. به عنوان مثال اينترنت امروزه بخش بزرگى از زمانى را که مى‌توانيم با خانواده بگذرانيم به خود اختصاص مى‌دهد و تمامى حوزه‌هاى فعاليت روزمره را تحت شعاع قرار مى‌دهد. و از همه مهمتر آنکه برقرارى ارتباط واقعى را با افراد واقعى محدود مى‌کند. مواردى از افسردگى بر اثر استفاده مداوم از اينترنت مشاهده شده که ثابت مى‌کند اين افسردگى چيزى بيش از يک فرض است.

اينترنت

قماربازى اينترنتي: قمار بازى اينترنتى هر نوع فعاليتى است که از طريق اينترنت صورت مى‌گيرد و شامل نوعى شرکت در قرعه، شرط‌بندى يا انجام فعاليتى مبتنى بر بخت و اقبال با هدف رسيدن به پول، جايزه، يا نوعى امتياز است (عليرضا دهقان، 1384چ)

ويژگى‌هاى روانشناختى و انسانى فضاى مجازى و نظريه‌هاى ارتباطى با روانشناسى ارتباط نزديکى دارند که در ادامه، ويژگى‌هاى روانشناختى فضاى مجازى بررسي مي شود.

کاهش احساسات: به دليل اينکه اغلب ارتباطات در اين فضا به صورت نوشتارى است ، فاقد احساساتي است که در فضاى واقعى از طريق قدم زدن، سخن گفتن و ... به دست مى‌آيد. افراد با وجود امکانات ارتباطى در فضاى مجازى ديگر اهميتى به کيفيت روابط نمى‌دهند. و اين مسئله به کاهش بيشتر احساسات منجر مى‌شود.

متن‌گرايي: على‌رغم امکانات چند رسانه‌اى موجود در فضاى مجازى هنوز هم، قسمت عمده‌اى از ارتباطات در فضاى مجازى را ارتباطات متنى در قالب ايميل و چت تشکيل مى‌دهد. ارتباطات متنى مى‌تواند شکل جديدى از هويت مجازى را شکل دهد اين امر شايد بتواند امکان تقويت قدرت تکلم را از فرد گرفته و توانايى فرد رادر بيان و گفتگو کاهش دهد.

دريافت‌هاى جايگزين: در ارتباطات مجازى شما مى‌توانيد ديوارها را بشکنيد، به حوزه خصوصى ديگران وارد شويد و حرف‌هايى که حاضر نيستند در ارتباط چهره به چهره به شما بگويند را بشنويد.

جايگاه‌هاى مساوى شده: با کمى چشم‌پوشى مى‌توانيم مدعى شويم که جايگاه طرفين گفتگو در ارتباطات مجازى برابر است. برخى از متخصصان به اين ويژگى فضاى مجازى دموکراسى شبکه مى‌گويند.

فرامکاني: نقش جغرافيا در تعيين ارتباطات مجازى بسيار کمتر از نقش آن در ارتباطات واقعى است. به عنوان مثال يک مرد تاجر آمريکا مى‌تواند از طريق يک پايگاه ارائه دهنده خدمات اينترنتى در آلمان با يک متخصص امور تبليغاتى در ايران ارتباط برقرار کند البته اين ويژگى‌ از لوازم جهان مجازى در عصر اطلاعات و فناورى است. اينکه مرزها برداشته مى‌شود.

گوناگونى اجتماعي: در اتاق‌هاى گفتگو، افراد مختلف با جايگاه‌هاى اجتماعى متفاوت در مورد يک يا چند موضوع خاص به گفتگو مى‌نشينند و نظرات خود را بيان مى‌کنند اين امر گرچه کاربر را به تبادل اطلاعات وا مى‌دارد اما قطعا از لحاظ کيفى با تشکيل چنين اجتماعاتى در فضاى واقعى قابل قياس نمى‌باشد.

قابليت ذخيره‌سازي: يکى از خصوصيات برجسته ارتباطات مجازى قابليت ذخيره‌سازى محتواى آن است. بدون آنکه در محتوا دخل و تصرفى صورت گيرد.

اينکه فرهنگ مجازى برخاسته از فرهنگ‌هاى واقعى است يا فرهنگ خاص خود در فضاى مجازى، چيزى است که نظريه‌پردازان مورد توجه قرار داده‌اند.

اندرسون معتقد است که: ارزش‌هاى فرهنگ مجازي، ارزش‌هاى گفتاري، قابل دسترس، آزاد و داراى واکنش سريع هستند.

اينترنت

ناپفر و مورس ماهيت مردسالارانه فرهنگ مجازى را بررسى مى‌کنند. در عين حال، کولکو معتقد است که اعضاى (که عمدتا آنگلو - آمريکايى‌اند) جوامع مجازى جديد، ارزش‌‌هايى (عمدتا آمريکايي) از فرهنگ بومى خود نيز با خود وارد اين جوامع مى‌کنند..

لوى مى‌گويد: «فرهنگ مجازى بيانگر پيدايش يک فرهنگ متفاوت جهانى و جديد است،‌ چرا که از عدم تعصب در فهم از جهان برگرفته شده است.» و هيلى فضاى مجازى را فضايى ميان تمدن و صحرانشينى مى‌داند که در آن گرايشات و گزينه‌هاى فرهنگى را مى‌توان انتخاب کرد.

هر فرهنگى در کل مى‌تواند خرده فرهنگ‌هايى را در بطن خود داشته باشد. در مورد آنکه آيا فرهنگ مجازى هم خرده‌فرهنگ‌هايى دارد يا نه نظريات زيادى بيان شده است.

کستلز «فرهنگ هکري» را به تفصيل بررسى کرده است. لئوناردى فرهنگ آن لاين و طرح‌هاى وب سايت اسپانيايى‌هاى ايالات متحده را مورد مطالعه قرار مى‌دهد و گيبس و کراس تصاويرى را که خرده فرهنگ‌هاى مختلف اينترنتى به کار مى‌برند مورد بررسى قرار مى‌دهند. اما شمارى از پژوهش‌ها به جاى موضوع‌بندى و توصيف خرده فرهنگ‌هاى فضاى مجازي، به حاشيه رانده شدن يا عدم دسترسى برخى گروه‌هاى فرهنگى را به فضاى مجازى مورد بررسى قرار داده‌اند. مثلا هوو مى‌گويد: تفاهم‌هاى مهم ارزش‌هاى فرهنگي، فضاى مجازى را براى آمريکايى‌هاى بومى (اصيل) نامناسب مى‌کند.

کنيستون و هال آمارى در مورد زبان انگليسى و غلبه غرب در اينترنت ارائه مى‌کنند؛ آنها اظهار داشته‌اند که %95 جمعيت هند- به دليل اينکه از زبان انگليسى سليس محروم‌اند، عملا ازکامپيوتر استفاده نمى‌کنند. اندرسون معتقد است «سنت‌هاى اومانيستى ليبرال فرهنگ غربي» از عالم فضاى مجازى محرومند نه به اين دليل که به رسانه‌هاى جديد وارد نشده‌اند بلکه به اين دليل که آنها به معناى دقيق کلمه تحت الشعاع ارزش‌هاى فرهنگى وابسته به زبان و فرهنگ غالب فضاى مجازى قرار گرفته‌اند.

فريس، مورس، و ناپفر نيز معتقدند که فرهنگ جنسى فضاى مجازى مى‌خواهد زنان را از دنياى مجازى بيرون کند. جالب اينکه داهان از فضاى عمومى آن لاين محدودى در اختيار اسرائيلى‌هاى وابسته به اکثريت يهوديان ساکن در اسرائيل گزارش مى‌دهد. اين نويسنده به جاى آنکه به اين نتيجه برسد که فرهنگ آنگلو- آمريکايى در اينترنت غالب است، قاطعانه مى‌گويد اين عدم تعادل نشانگر آن است که محروميت اجتماعى و سياسى موجود در جامعه اسرائيل صرفا در فضاى مجازي، منعکس شده است. داويس از امکان محروميت از فرهنگ ابزارى جهانى (تکنو فرهنگ) به واسطه تفاوت و تنوع ارزش‌ها و گرايشات انسانى حمايت مى‌کند.

گذشته از تمام اين نظرات آنچه که بايد پذيرفته شود واقعيت وجود فضايى است که خواسته يا ناخواسته افراد بشرى را به عضويت خود در مى‌آورد. و اين موفقيت را مديون عوامل زيادى است. که بخشى از آن را شرايط کنونى جهان سبب مى‌گردد. جايى که مرزها برداشته مى‌شود. قوميت‌هاى‌ چند پاره جاى خود را به مليت واحد مى‌‌دهند. انسان ايراني. انسان آمريکايى و هر انسانى با هر مليتى ديگر شناخته شده نيست. انسان يکى است و آن انسان جهانى است. انسانى که در جهان زيست مى‌کند. در جهان ارتباط برقرار مى‌کند. انسانى که فرهنگ ايرانى خود را به فرهنگ جهانى مى‌بخشد. و همه اينها را مديون فرايند جهانى سازى است.

اينترنت

اگرچه ارتباطات و داستان تحول آن خود پديده بزرگى است اما چيزى جدا از اين شهر جهانى نمى‌باشد و ابزارى در دستان قدرتمند جهانى سازى است. که با آن و با استفاده از جذابيت‌هاى گوناگونش انسان را چنان محصور خود مى‌کند که ديگر فرد به آنچه خود دارد نمى‌انديشد. اينجاست که چشمان خود را مى‌بندد گوش‌هاى خود را مى‌گيرد و به روى فرهنگى ديگر مى‌گشايد و ناخواسته يا خواسته فرهنگ بومى و واقعى خود را فداى فرهنگى مجازى مى‌کند. فرهنگى که مجازى است اما واقعيتى غير قابل نفى دارد به نظر من پذيرش شرايط کنونى به معناى رد آنچه که داشته‌ايم نيست. پذيرش فضاى مجازى در تناقض با پذيرش واقعيت نيست انحصار اين فرهنگ بيشتر جوامعى را که در پى جاذبه‌هاى مدرنيته از سنت خود جدا گشته‌اند و از طرفى به دليل عدم دسترسى به ابزار مدرنيته به آن نرسيده‌اند و در حالتى از سرگردانى در اين فضاى انومى به سر مى‌برند را بيشتر در خود حل مى‌نمايد. در حالى که مى‌توان آنچه را که از سنت شايسته است حفظ نمود در عين حال آنچه را که از مدرنيته نيک است اتخاذ نمايد. اين به معناى سنت‌گرايى نيست بلکه پذيرش خوب‌ها و نيک‌هاست براى نيک‌تر شدن و خوب‌تر زيستن.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم تیر 1390ساعت 11:3  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی

چهره پنهان نقاش در نقاشي

نقاشي

چند وقت پيش، مرمت يكي از نقاشي‌هاي ديواري ميكل‌آنژ، هنرمند مشهور ايتاليايي قرن شانزدهم، تمام شد. اين مرمت كه پنج سال طول كشيد، حدود دو ميليون يورو خرج برداشت! خيلي زياد است، نه؟ اما در برابر آن چيزي كه متخصص‌ها موقع مرمت‌ اين اثر كشف كرده‌اند، مي‌ارزد: آنها متوجه شدند ميكل‌آنژ يكي از شخصيت‌هاي اين نقاشي را دقيقاً از روي چهره خودش كشيده است. آنها اين نقاشي را با نقاشي‌ها و مجسمه‌هايي كه هنرمندان همزمان با ميكل‌آنژ از روي چهره او كشيده يا ساخته‌اند، مقايسه كردند و متوجه شدند مردي كه با دستار آبي، سوار بر اسب ديده مي‌شود دقيقاً خود ميكل‌آنژ است.

«ميكل آنژ» چهره مردي را كه دستار آبي دارد از روي چهره خودش كشيده است

به گزارش همشهري ، يكي از آثاري كه متخصصان را در تشخيص چهره ميكل‌آنژ راهنمايي كرده، نقاشي‌اي است از «بوجيارديني»، هنرمندي كه مدتي كوتاه ميكل‌آنژ را در كشيدن نقاشي‌هاي نمازخانه «سيستين» همراهي كرده است. كارهاي«دانيه‌له دا وُرتِرا» از ديگر آثاري است كه به متخصصان در رسيدن به كشفشان كمك كرده. پروفسور «دِلوكا»، كه بر كار مرمت نقاشي ديواري ميكل‌آنژ نظارت داشته، گفته كه اين كشف بسيار تكان‌دهنده و فوق‌العاده است.

ميكل‌آنژ كشيدن اين نقاشي ديواري را سال 1542 ميلادي شروع و سال 1549  تمام كرده؛ در آن زمان او 75 سالش بوده. اين نقاشي بر ديوار كليسايي كشيده شده كه حالا فقط پاپ از آن استفاده مي‌كند و مردم معمولي اجازه ندارند وارد آن شوند.

ميكل‌آنژ كشيدن اين نقاشي ديواري را سال 1542 ميلادي شروع و سال 1549  تمام كرده؛ در آن زمان او 75 سالش بوده. اين نقاشي بر ديوار كليسايي كشيده شده كه حالا فقط پاپ از آن استفاده مي‌كند و مردم معمولي اجازه ندارند وارد آن شوند.

پيش از اين هم متخصص‌ها متوجه شده بودند كه در نقاشي «روز داوري» بر ديوار نمازخانه سيستين، چهره يكي از شخصيت‌ها از روي چهره خود نقاش كشيده شده است. اين نقاشي و نقاشي ديواري كليسا، از آخرين آثار اين هنرمند بزرگ تاريخ هنر هستند.

اگر مي‌خواهي منتقد شوي

بعد از ديدن يك كار خوب تلويزيوني و يا سينمايي با خودمان مي‌گوييم چه كار خوبي بود. اگر بخواهيم دوستمان را در ديدن كار سهيم كنيم، براي او از كار تعريف مي كنيم و تمام دليل‌هاي خوبي را كه پشت كار هست  براي دوستمان شرح مي‌دهيم، تا براي ديدن فيلم راغب شود. اگر كار بدي ببينيم هم براي دوستمان از بد بودن كار با دليل و برهان مي‌گوييم، تا او را از ديدن كار منع كنيم تا هم وقتش را از دست ندهد و هم پولش را. اما در نهايت، انتخاب با خودش است، ما فقط تلاشمان را مي كنيم.

مي‌دانيد با اين‌كار، آن مجموعه تلويزيوني و يا سينمايي را نقد كرده‌ايم، البته به شكل شفاهي. كساني هم هستند كه اين كار را به شكل نوشتاري در روزنامه و مجله انجام مي‌دهند.

نقاشي

منتقدان با ديدن فيلم ،‌ كار را بررسي  و از اين راه، لايه‌هاي پنهان را براي مخاطب آشكار مي‌كنند و از طرف ديگر، نقطه‌هاي قوت و ضعف كار را بررسي مي‌كنند تا اين نقد براي خوانندگان و البته سازندگان كار مفيد واقع شود.

مي‌توان گفت كه نقد يكي از روش‌هاي مهمي است كه مفهوم‌هاي اثر ساخته شده را براي مخاطب روشن مي‌كند.

اما منتقد كيست؟ يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هايي كه يك منتقد بايد داشته باشد سواد است. او بايد بر كاري كه مي‌كند، احاطه كامل داشته باشد. همچنين منتقد بايد دانش كاملي از آنچه كه نقد مي‌كند داشته باشد. به عبارت ديگر، براي درست و قوي نوشتن نقد يك مجموعه تلويزيوني منتقد بايد اطلاعات كاملي از چگونگي ساخت فيلم، تكنيك‌هاي فيلم‌برداري، كارگرداني، بازيگري و فيلم نامه نويسي داشته باشد. او بايد از سابقه كارگردان و فيلم نامه نويسي كه مجموعه را ساخته است، مطلع باشد. اما از همه مهم‌تر او بايد ادبيات و زبان را بشناسد تا بتواند بنويسد.

راستش را بخواهيد، دستور‌العمل خلاصه اي براي درك فيلم و نقد نويسي وجود ندارد؛ اما يك قاعده كلي وجود دارد و آن تمرين است. قدرت تحليل فيلم و درك صحنه‌ها و ديالوگ‌ها با يكديگر با تمرين ديدن فيلم و نوشتن به دست مي‌آيد.

راستش را بخواهيد، دستور‌العمل خلاصه اي براي درك فيلم و نقد نويسي وجود ندارد؛ اما يك قاعده كلي وجود دارد و آن تمرين است. قدرت تحليل فيلم و درك صحنه‌ها و ديالوگ‌ها با يكديگر با تمرين ديدن فيلم و نوشتن به دست مي‌آيد.

فراموش نكنيد، اين كارها، يكي از راه‌هايي است كه مي‌تواند به نقد نوشتن كمك كند. مطالعه كتاب‌هاي در اين زمينه را هم فراموش نكنيد.

قسمت جديد مجموعه فيلم «مردان ايكس»، بخش مهمي از قصه‌اش را در كشور ژاپن تعريف مي‌كند.

«وولورين»، ‌شخصيت اصلي اين مجموعه فيلم ابر قهرمانانه كميك استريپي، در قصه قسمت جديد راهي اين كشور آسيايي مي‌شود و  ماجراجويي هاي سامورايي‌وار به راه مي‌اندازد. تماشاگران سينما قبل از اين با ديدن فيلم‌هاي قرون وسطايي «آكيرا كوروساوا» با دنياي سامورايي‌هاي ژاپني آشنا شده‌اند. ولي حال و هواي سامورايي‌هاي پنجمين قسمت «مردان ايكس» متفاوت است. جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري جديد، حتماً اين سامورايي‌ها را به شكل تازه‌اي به نمايش مي‌گذارند. سازندگان فيلم اين روزها در حال تكميل فيلم‌نامه فيلم هستند و به احتمال زياد كليد فيلم‌برداري آن سال آينده ميلادي زده خواهد شد.

«هيو جكمن» كه در چهار قسمت قبلي، نقش وولورين را بازي كرده، در قسمت تازه باز هم در همين نقش ظاهر مي‌شود. او ابر قهرماني است كه قدرت‌هاي شگفت‌انگيزي دارد و با كمك آنها، به نبرد با آدم‌هاي بد قصه مي‌رود. در قسمت چهارم او شمشير بازي‌ خوبي هم كرد. او  براي يادگيري شمشيربازي حدود چهار ماه وقت گذاشت. اين بازيگر كه از دوستداران ورزش فوتبال و طرفدار تيم برزيل است، هنگام سفر به برزيل براي معرفي

« مردان ايكس 4»، با «رونالدو» قهرمان تيم فوتبال اين كشور هم ملاقات كرد. او در اين ديدار از رونالدو دعوت كرد تا در قسمت پنجم فيلم، به عنوان بازيگر مهمان نقش كوتاهي بازي كند. رونالدو اين دعوت را قبول كرد و گفت اگر هنگام توليد فيلم وقت داشته باشد، در آن بازي خواهد كرد. اما هنوز معلوم نيست اين ستاره سرشناس دنياي فوتبال چه نقشي را در اين فيلم بازي مي‌كند.

«وولورين»، ‌شخصيت اصلي اين مجموعه فيلم ابر قهرمانانه كميك استريپي، در قصه قسمت جديد راهي اين كشور آسيايي مي‌شود و  ماجراجويي هاي سامورايي‌وار به راه مي‌اندازد. تماشاگران سينما قبل از اين با ديدن فيلم‌هاي قرون وسطايي «آكيرا كوروساوا» با دنياي سامورايي‌هاي ژاپني آشنا شده‌اند.

قسمت چهارم «مردان ايكس» دو ماه قبل به روي پرده سينماها رفت و نوجوانان و جوانان استقبال خوبي از آن كردند. «گاوين هود» كارگردان فيلم، اين بار قصه آن را به دوراني قبل از شروع قصه قسمت اول فيلم- كه سال 2002 ساخته شد- برد. به اين ترتيب، فيلم به صورت يك پيش‌درآمد براي اين مجموعه فيلم درآمد. در قصه فيلم، تماشاچي با شخصيت وولورين آشنا مي‌شود. بيننده فيلم مي‌فهمد او چه نوع گذشته‌اي داشته و چه‌طور تبديل به يك ابر قهرمان شده است. قصه قسمت پنجم فيلم دنباله ماجراهاي قسمت چهارم است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم تیر 1390ساعت 10:59  توسط مسلم عرب   | 

موس دیجیتالی

موس يا دست ديجيتالي شماشما يك گرافيست حرفه اي هستيد؟ پس موس مهمترين ابزار شماست. درست است كه است حرف ممكن است در نگاه اول خنده دار به نظر برسد، اما اگر درست دقت كنيد متوجه مي شويد كه گوينده چندان هم بيراه نگفته است. پيش از اين مداد، قلم، خودكار، قلم مو و... ابزارهاي گرافيك بودند اما حالا كه همه، البته تقريبا همه، به سوي ديجيتالي شدن پيش مي روند و دنياي گرافيك هم به نوي از سردمداران ديجيتالي شدن است، همه آن ابزارهاي قديمي، خاطره انگيز و دوست داشتني، جاي خود را به يك موس، صفحه كليد و مانيتور داده اند! البته در اين ميان مهمترين وسيله موس است. موس يا به اصطلاح فرهنگستاني ها موشواره، دست شما در دنياي ديجيتال است. دستي كه با آن قلم را بر مي داريد، رنگ ها را انتخاب مي كنيد، طرح ها را ورق مي زنيد و يا حتي وقت استراحت سوزن گرامافون ديجيتال را با آن بر روي صفحه موسيقي مورد علاقه خود مي گذاريد! همانطور كه مي بينيد، موس همه كاره دنياي كامپيوتر است. ابزاري كه بخش زيادي از افكار شما را به حركت در مي آورد. عجيب است، اين ابزارهاي به ظاهر ساده چه كارهاي بزرگي كه نمي توانند انجام دهند!
يك دست خوب انتخاب كنيد!
اين نه يك پيشنهاد دوستانه، بلكه يك توصيه جدي است. روزي چند ساعت با كامپيوتر كار مي كنيد؟ اگر يك گرافيست تمام وقت باشيد، شايد پاسخ شما "تمام روز" باشد. البته هنوز هم برخي از قديمي تر ها هستند كه دوست دارند گاهي، و بيشتر براي تفنن، دوباره مداد را به دست بگيرند، اما راستش را بخواهيد، بقيه آنقدر به اين دنياي ديجيتال عادت كرده اند كه حتي فكر رها كردن آن براي مدتي كوتاه نيز آزارشان مي دهد. پس مي بينيد؟ چاره اي نداريد، بايد يك موس خوب انتخاب كنيد! اما موس خوب چيست؟ ابزاري كه بيش از هرچيزي دست خود را روي آن مي گذاريد و شايد براي ساعت ها از آن به عنوان بازوي خود استفاده مي كنيد، بايد بيش از اينها براي شما اهميت داشته باشد. دست شما نبايد بلغزد، نبايد زود خسته شود، نبايد كم دقت باشد، نبايد بيش از اندازه بزرگ و يا كوچك باشد، خلاصه وقتي مي خواهيد موس بخريد فكر كنيد داريد براي خود دست مي خريد!
چگونه يك موس بخرم؟
انتخاب يك دست مناسب (منظورم همان موس است!) در ميان انبوهي از محصولات موجود در بازار كار دشواري است. بخصوص براي هنرمندان كه معمولا علاقه اي براي وارد شدن به مباحث فني تر ندارند. اما چند نكته مهم در رابطه با انتخاب موس وجود دارد كه در صورت رعايت آن ها مي توانيد به راحتي محصول مناسب خود را پيدا كنيد.
چه قدر آش مي خواهي؟
از اولين و ساده ترين اصل شروع مي كنيم. سوالي كه مطمئن هستم بارها در طول روز و نه فقط براي خريدن موس، بلكه براي انجام هركار ديگري از خود پرسيده ايد را با خود تكرار كنيد: چقدر پول دارم؟ اين اصل مهم ترين و دردناك ترين اصل در زندگي است. با وجود اينكه براي برداشتن هر قدمي بايد اول به جيبتان نگاه كنيد، نمي دانم چرا خيلي ها اين سوال را در انتها از خود مي پرسند. يك ضرب المثل خارجي (راستش يادم نيست مال كدام كشور بود!) مي گويد: وقتي به رستوران مي روي به جيبت نگاه كن نه به شكمت! مطمئن هستم كه شما هم مثل من حتما اين كار را مي كنيد. اين ضرب المثل درست مثل ضرب المثل: "هرچقدر پول بدهي آش مي خوري" خودمان است. پس اول به جيبتان نگاه كنيد. خوشبختانه موس ها ابزارهاي زياد گران قيمتي نيستند. به همين خاطر زياد نگران نباشيد، چون مي توانيد به راحتي با اندكي پس انداز كردن محصولات بسيار خوبي را تهيه كنيد. قيمت موس هاي موجود در بازار از حدود دو هزار تومان شروع شده و تا حدود ۱۵۰ هزار تومان مي رسد. شما گزينه هاي بسيار متعددي را در پيش روي خود خواهيد داشت، به نظر من مي توان با حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان محصولي را تهيه كرد كه حتي پاسخ گوي نيازهاي حرفه اي ترين گرافيست هاي دنيا هم باشد!
حالا كه مي دانيد چقدر پول داريد و اينكه مي دانيد چقدر مي خواهيد براي خريد يك موس هزينه كنيد، بسياري از گزينه ها از ليست موارد قابل انتخاب شما حذف مي شوند. توصيه مي كنم سراغ موس هاس بسيار ارزان قيمت نرويد، چون به هيچ وجه پاسخ گوي نياز شما نخواهند بود. حتي در ابتدا هم سعي كنيد حداقل از موس هاس متوسط استفاده كنيد. دومين نكته مهم شكل ظاهري موس است. بالاخره شما گرافيست هستيد و فرم برايتان بسيار مهم است، هيچ كس دوست ندارد از يك ابزار زشت استفاده كند، مخصوصا شما گرافيست ها! شكل ظاهري خوب جدا از اينكه حس بهتري را در هنگام كار ايجاد خواهد كرد از جهات ديگر هم حائز اهميت است. حتما مي دانيد ارگونومي چيست؟ راستش را بخواهيد من نتوانستم واژه بهتري را هنگام ترجمه براي آن پيدا كنم. ارگونومي به زباني ساده، به معني هماهنگي با بدن انسان است. نتيجه استفاده از محصولاتي كه داراي ارگونومي خوبي هستند، راحتي بيشتر هنگام كار و خستگي كمتر است. اگر مي خواهيد براي مدت طولاني با يك ابزار كار كنيد، حتما به اين ويژگي در موس ها دقت كنيد. وقتي مي گوييم يك موس داراي طراحي ارگونوميك است، منظورمان اين است كه به گونه اي طراحي شده است كه با حالت طبيعي دست ما هماهنگ تر است. بسياري از كاربران را ديده ام كه از درد انگشتان و مچ ها پس از مدت طولاني كار شكايت داشته اند. شما هم كه حتما مدت طولاني در طول روز دست خود را بر روي موس مي گذاريد در معرض چنين خطراتي هستيد. پس ارگونومي را به عنوان دومين اصل مهم همواره در نظر داشته باشيد! بهترين راه براي فهميدن اينكه يك موس داراي هماهنگي خوبي با دست هاي شماست، استفاده طولاني مدت از آن است. اگر بتوانيد محصول مورد نظر خود را براي آزمايش و بررسي بگيريد بسيار عالي خواهد بود اما فروشندگان نازنين اين مرز و بوم حتي حاظر نيستند كالاهي عزيز تر از جان خود را از توي بسته بندي در بياورند چه برسد به اينكه آن را براي مدتي تست به شما بدهند! مي توانيد از دوستان خود استفاده كنيد و آن ها را در رودربايسي بگذاريد. يكي از دوستانتان را موس مورد نظر شما را در زير دستش دارد پيدا كرده و به بهانه اي موس را براي چند روزي و يا حتي چند ساعتي از او بگيريد. اگر اين راه هم جواب نداد مجبور هستيد به راه هاي ساده تري چون جستجو در اينترنت و خواندن نظرات كاربران ديگر در باره آن موس خاص بپردازيد. البته در اين حالت نتايج چندان دقيق نيستند اما وقتي چاره نباشد، اين امكان هم غنيمت است. به غير از ارگونومي، استفاده از مواد مختلف در موس ها هم مي تواند به راحتي بيشتر شما كمك كند. براي مثال يكي از مشكلاتي كه خودم با آن بسيار برخود داشته ام، مشكل عرق كردن دست در هنگام كار و يا ليز خوردن موس از دست هاست. برخي از شركت ها، از موادي استفاده مي كنند كه اين مشكلات را كمتر مي كند. بسياري از موس هاي با كيفيت بالا تر را ديده ام كه از روكش هاي خاصي استفاده كرده اند. البته اينكه اين روكش هاي خاص دقيقا چگونه جلوي عرق كردن دست را مي گيرند نمي دانم. اما واقعا كار مي كنند. برخي ديگر هم از نوارهاي لاستيكي در گرداگرد موس استفاده مي كنند كه اين امر باعث مي شود موس كمتر در دستان شما ليز بخورد. البته همه اين عوامل بستگي به اينكه چگونه موس را در دست مي گيريد هم دارد. كاربراني را ديده ام كه دست خود را بر روي موس ولو مي كنند. يعني كف دست خود را كاملا بر روي قسمت پشتي موس مي گذارند. اما برخي ديگر هم هستند كه با دو انگشت دو سمت موس را مي گيرند. نحوه كار با موس و ميزان خستگي ارتباط تنگاتنگي با نحوه در دست گرفتن موس هم دارد. دقت موس از ديگر موارد بسيار مهم در خريد موس است. در حال حاظر دو تكنولوژي عمده در ساخت موس ها مورد استفاده قرار مي گيرد. تكنولوژي LED كه ارزان قيمت تر و رايج تر است و تكنولوژي ليزر كه گران قيمت تر است اما اندك اندك دارد فراگير مي شود. البته قبلا موس هاي با گوي هم وجود داشتند كه ديگر توليد نمي شوند و از بازار محو شده اند. اما اگر نگاهي به ساختمان موس داشته باشيم، شايد بهتر بتوانيد تفاوت دو تكنولوژي LED و ليزر را متوجه شويم. موس هاي نوري داراي يك حسگر تصويري هستند كه از سطحي كه موس بر روي آن قرار گرفته عكس مي گيرند. البته اين حسگر تصويري با آنچه در دوربين هاي ديجيتال مي بينيد متفاوت است. اين حسگر از آن ها بسيار كوچكتر است و معمولا تصاويري كه توليد مي كند حداكثر از چند ده پيكسل تشكيل شده اند.  حركت نشانگر با استفاده از تصاوير متعددي كه توسط اين حسگر تهيه مي شود، محاسبه مي گردند. اما چگونه، با توجه به اين موضوع كه حسگر در هر ثانيه چند صد عكس تهيه مي كند، مي توان با محاسبه تفاوت موجود بين اين تصاوير جهت و سرعت حركت موس را تشخيص داد. اين تكنولوژي تشخيص حركت اصلا چيز جديدي نيست و سال هاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد. اما تفاوت بين موس هاس ليزري و موس هاس نوري LED درست از همينجا شروع مي شود. حسگر تصويري مورد استفاده در موس براي تهيه تصاوير مورد نياز خود نياز به استفاده از يك منبع نوري دارد. اين منبع نوري سطح را روشن كرده و به حسگر اجازه مي دهد در نور مناسب تصاوير مورد نياز خود را تهيه كند. اما نور LED به هيچ وجه يك نور متمركز نيست و از پراكندگي زياد رنج مي برد.  به همين دليل ممكن است نتواند سطح را به صورت يك نواخت روشن كند. حتي در برخي از سطوح كه داراي بازتاب مناسبي نيستند (مانند شيشه يا آينه) نور LED به هيچ وجه قابل استفاده نيست. اما موس هايي كه از تكنولوژي ليزر استفاده مي كنند داراي اين مشكلات نيستند. به دليل خصوصيت ذاتي ليزر كه باريكه اي نور متمركز با پراكندگي بسيار ناچيز است، مي توان سطح را به شكلي كاملا دقيق روشن كرده و بازتاب هايي كامل را پديد آورد. به دليل استفاده از يك باريكه فوق العاده كوچك مي توان منبع تابنده نور ليزر و حسگر را در يك زاويه بهينه (معمولا زاويه ۹۰ درجه) نسبت به هم قرار داده و فقط مساحت بسيار كوچكي از سطح را كه مورد نياز است روشن كرد.  
اگر از موس هاس ليزري استفاده كرده باشيد، ديده ايد كه نمي توان نوري را زير آن ها تشخيص داد. اين مساله به اين دليل است كه براي ديدن اين نور چشم شما حتما بايد در زاويه اي خاص نسبت به تابنده باريكه ليزر قرار داشته باشد. موس هاي ليزري در مقايسه با موس هاي نوري معمولي داراي دقت بسيار بالاتري هستند و بر روي سطوح بسيار متنوعي نيز به درستي كار مي كنند. از آنجايي كه شما يك گرافيست هستيد و دقت در كار شما حرف اول را ميزند توصيه مي كنم فقط و فقط به موس هاي ليزري فكر كنيد. ممكن است تبليغات وسوسه كننده متعددي را ببينيد كه از موس هاي نوري با دقت بسيار بالا سخن مي گويند اما دقت داشته باشيد، با توجه به عدم لرزش نشانگر هنگام استفاده از موس هاي ليزري و ثبات بسيار بالاي آن ها، حتي يك موس ليزري ارزان قيمت با دقت ۸۰۰ نقطه در اينچ (DPI) هم داراي ارجعيت نسبت به موس هاي نوري با دقت بيش از ۲۰۰۰ نقطه در اينچ هستند.
بي سيم يا باسيم؟
اين يك حقيقت است كه دنياي ما به سوي بي سيم شدن پيش مي رود. پس چرا از يك موس بي سيم استفاده نكنيم؟ موس هاي بي سيم هر روز بيش از پيش محبوبيت پيدا مي كنند. وقتي سيم دست و پا گير حذف مي شود، احساس آزادي اولين چيزي است كه به آن دست پيدا مي كنيد. مي توانيد موس را در هر فاصله اي و هر جايي كه دوست داريد استفاده كنيد. حتي مي توانيد از آن به عنوان يك ابزار كنترل از راه دور هم بهره ببريد. اگر يك بار از موس هاي بي سيم استفاده كرده باشيد، آن وقت متوجه تفاوت هاي اين ابزارها با برادران سيم دارشان مي شويد. اما موس هاي بدون سيم هم مشكلات خودشان را دارند. اولين مشكل به چگونگي ارتباط آن ها با گيرنده مربوط مي شوند. بسياري از انواع موس ها امروز از استاندارد RF (يا فركانس هاي راديويي) و با فركانس ۲.۴ گيگاهرتز استفاده مي كند. اين فركانس يك فركانس ايده آل براي ارتباط بي سيم در فواصل كوتاه با پهناي باند اندك است. يه همين دليل بسياري از ابزارها از اين محدوده فركانسي استفاده مي كنند. همين مساله مي تواند يك مشكل بزرگ محسوب شود. در بسياري از موارد تداخل هاي ناخواسته باعث خواهد شد كه برخي از ابزارهاي شما به درستي كار نكنند. اما اين مشكل معمولا به ندرت اتفاق مي افتد. موس هايي هم هستند كه از اتصال بلوتوث استفاده مي كنند، اتصال بلوتوث اتصالي پيشرفته تر است و ممكن است امكانات متعددي را در اختيار شما قرار دهد. اما پيكره بندي آن مشكل تر است و استفاده از آن زياد گسترده نيست! يكي ديگر از مشكلات موس هاي بدون سيم، مساله باطري آن هاست.  از آن جايي كه اين موس ها به هيچ كجا وصل نيستد، بايد توانشان را از يك جايي تامين كنند. برخي از موس هاي بدون سيم گران قيمت تر داراي باطري ليتيوم يوني داخلي هستند. باطري هاي ليتيوم يوني داراي ساختماني شبيه باطري هاي موبايل مي باشند. اين باطري ها بسيار پرتوان بوده و سبك وزن هستند. علاوه بر اين مي توان آن ها را در اندازه هاي كوچكتر توليد كرد همين مساله سبب مي شود تا اندازه و وزن موس هايي كه از اين باطري ها استفاده مي كنند كوچكتر شود. شارژر اين موس ها معمولا در بسته بندي آن ها موجود است. هنگام استفاده از آن ها بايد سعي كنيد از خالي شدن كامل باطري آن ها جلوگيري كنيد چون باطري هاي ليتيوم يوني اگر تا انتها خالي شوند آسيب مي بينند. باطري اينگونه موس ها را نمي توان عوض كرد و طول عمر آن ها محدود به طول عمر باطري هاي آن است كه معمولا بين ۵ تا ۷ سال خواهد بود.  البته بعيد مي دانم بعد از ۵ سال كار مداوم چيزي از موس سالم مانده باشد كه خرابي باطري آن باعث تعويض موس شود! اما بسياري از موس ها هم هستند كه داراي باطري داخلي نيستند. اين موس ها بيشتر از باطري هاي قلمي، باطري هاي نيم قلمي و يا باطري هاي كتابي استفاده مي كنند. توصيه مي كنم در صورت استفاده از چنين موس هايي حتما از باطري هاي الكلاين به همراه آن ها استفاده كنيد. باطري هاي الكلاين داراي توان بيشتري بوده و مدت بيشتري عمر مي كنند. البته گران قيمت تر و سنگين تر هستند اما مزايايشان به معايبشان مي چربد. اكثر موس ها بين ۳ تا ۶ ماه را مي توانند با استفاده از يك باطري الكلاين كار كنندو البته بعضي از مدل هاي آن ها هم هستند كه با استفاده از ۲ باطري تا يك سال شما را از خريد باطري هاي اضافه بي نياز مي كنند. با اين حساب در طول عمر متوسط ۵ ساله موس بين ۵ تا ۱۰ بار نياز به تعويض باطري خواهيد داشت كه كاملا قابل قبول است.  اما اصلي ترين مشكل موس هاي بدون سيم سرعت پاسخ آن هاست. سرعت پاسخ اين موس ها از موس هاي سيمي پايين تر است. به اين دليل كه اطلاعات بايد به صورت بيسيم ارسال شوند و همين مساله نياز به تبديل اطلاعات به داده هاي قابل انتقال را مطرح مي كند. البته بعيد مي دانم تفاوت سرعت پاسخ يك يا دو ميلي ثانيه اي زياد براي يك گرافيس مهم باشد. فقط اگر يك گيمر حرفه اي باشيد، مي توانيد اين تفاوت را احساس كنيد. به همين دليل است كه اكثر موس هاي حرفه اي مخصوص بازي موس هاي با سيم هستند و علاقه مندان به بازي ها زياد از موس هاي بي سيم استفاده نمي كنند.
 و اما ديگر موارد
به غير از مطالب ذكر شده كه دقت در آن ها اصلي ترين موارد براي انتخاب و خريد يك موس مناسب مي باشد، موارد ديگري نيز هستند كه گرچه در عملكرد كلي موس تاثير چنداني ندارند اما توجه به آن ها مي تواند برخي از كارهاي شما را راحت كند. يكي از اين موارد لغزنده هاي زير موس هستند. اين لغزنده ها كه جنس آن ها عمدتا از پلايستيك است كمك مي كنند تا موس راحت تر بر روي سطوح مختلف سر بخورد. موس هايي كه داراي كيفيت بالاتري هستند از لغزنده هاي تفلوني استفاده مي كنند. لغزنده هاي تفلوني، راحتي فوق العاده اي را در هنگام حركت دادن موس ايجاد مي كنند. به غير از جنس، محل قرار گيري و تعداد و همچنين اندازه اين لغزنده ها نيز بسيار مهم است. به طور كلي هرچقدر مساحت اين لغزنده ها بيشتر باشد، بهتر است. همچنين اين لغزنده ها بايد در محل هايي قرار بگيرند كه فشار بيشتري بر روي آن ها قرار دارد. مثلا بر روي تكيه گاه هاي موس و يا نقاطي كه فشار دست بيشتر بر روي آن ها قرار دارد.  دكمه هاي اضافي بر روي موس نيز از ديگر نكاتي هستند كه بايد به آن ها توجه كرد. معمولا تمامي موس ها تعدادي كليد اضافي دارند كه مي توان عملكردهاي مختلفي را به آن ها تخصيص داد. مثلا مي توان باز كردن يا بستن يك پنجره و يا حركت بين پنجره ها را با استفاده از اين كليدها به راحتي انجام داد. برخي از موس ها (بيشتر موس هاي مخصوص بازي) داراي دكمه هايي هستند كه با استفاده از آن ها مي توان دقت موس را افزايش و كاهش داد. افزايش و كاهش دقت موس سبب افزايش و كاهش سرعت آن مي شود و اين مساله مي تواند در برخي از اوقات كمك بسيار زيادي به گرافيست هايي كه مي خواهند سرعت حركت قلم خود را كم و زياد كنند نمايد.
در نهايت، موس ابزار پر استفاده اي است، اگر از قلم هاي موسوم به قلم نوري استفاده نمي كنيد، بايد براي خريد موس بيشترين ميزان اهميت را قائل باشيد. استفاده از يك ابزار خوب، علاوه بر افزايش دفت شما مي تواند سرعت كار را نيز افزايش داده و از خستگي شما جلوگيري كند. توصيه من اين است كه از  موس هايي كه توسط سازندگان معتبر توليد شده اند استفاده كنيد. هميشه گفته ام و يكبار ديگر مي گويم كه سازندگان بزرگ ممكن است ورشكست شوند اما هرگز با آبروي خود بازي نمي كنند. مطمئن باشيد خيلي از اوقات پول بيشتري كه مي پردازيد ارزشش را خواهد داشت. پس دست ديجيتال خود را جدي بگيريد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390ساعت 10:54  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

شیطان پرستان در کشورهای اسلامی

شیطان پرستی

بخش اجتماعی _بنا بر اخباری که رسانه‌های خبری عربی‌زبان منتشر می‌کنند گروه‌های شیطان پرست بار دیگر به کشورهای عربی نظیر مصر، اردن، سوریه، تونس، کویت و ... بازگشته اند تا بار دیگر فعالیت های غر انسانی و غیر دینی خود را از سرگرفته و باعث ویرانی بنیان خانواده و جوامع گردند.

به گزارش سرویس اجتماعی «فردا» گروه های شیطان پرست بار دیگر به مصر بازگشته‌اند. برخی روزنامه‌های این کشور خبر داده اند تعدادی از جوانان بین 18 تا 30ساله در جنوب اراضی سیناء تشکیل داده‌اند. این افراد درحالی که مشغول به رقص‌ها زشت و حتی برخی روابط نامشروع علنی بودند و برخی نیز پیمانه‌هایی از خون می‌خورند دیده شده اند.

این منابع می‌افزایند: مراسمی که از ساعت 12 شب آغاز شده و تا نزدیکی‌های صبح نیز ادامه دارد در آن دختران و پسران جوانی حضور دارند که با لهجه‌های مختلف خلیجی، مصری و عرب‌های اسرائیل صحبت می‌کنند.

یکی از جوانان مصری شرکت کننده در این مراسم می‌گوید: فعالیت ما چهار سال است که آغاز شده و آشنایی ما با یکدیگر هم از طریق چت در سایت فیس بوک بوده است.

برای شرکت در مراسم این گروه، شرایط مختلفی وجود دارد. به‌طور مثال دختران جوانان می‌بایست بکارت خود را از دست داده باشند و در روابط جنسی نامشروع گروهی شرکت کنند. اعضای گروه نیز از روابط جنسی تصویربرداری کرده و آن را بر روی اینترنت منتشر می‌کنند.

دکتر عبدالمعطی بیومی نماینده شورای پژوهش‌های اسلامی و رئیس سابق دانشکده اصول دین، بازگشت دوباره گروه‌های که اسم خود را شیطان پرست گذاشته‌اند را مربوط به نقص در تربیت دینی نظامی آموزشی و خانواده‌ها عنوان می‌کند.

وی در گفتگو با پایگاه خبری سعودی کل الوطن می‌افزاید: خانواده‌های مصری در حال حاضر به دنبال نیازی‌های مادی و ضروریات این زندگی هستند. این موضوع نیز باعث شده است از توجه به تربیت دینی و اخلاق فرزندان خود غافل شوند. موارد فوق سبب شده است در این بین گروه‌های ناسالم از فرصت استفاده کرده و با تاثیر گذاری بر فکر و احساسات جوانان چنین گروه‌ها و مجالسی را تشکیل دهند که نمونه آن شیطان پرستی است.

 مراسمی که از ساعت 12 شب آغاز شده و تا نزدیکی‌های صبح نیز ادامه دارد در آن دختران و پسران جوانی حضور دارند که با لهجه‌های مختلف خلیجی، مصری و عرب‌های اسرائیل صحبت می‌کنند.

استاد بیومی هرگونه ظواهر غربی و مضر به‌شکلی که تبدیل به چهره و ظاهر مصر شود را قبل ازدوران فعلی رد کرده است و می‌افزاید: ما هم اکنون در دوره‌ای استثنایی از تاریخ مصر زندگی می‌کنیم برای اینکه آنچه امروز به عنوان پرستش شیطان شناخته می‌شود طی قرن‌های گذشته هیچ نمادی در مصر نداشته است و هرگز انحرافات عقیدتی در این کشور به غیر از موارد نادر دیده نشده بوده است. آن انحرافات نیز با آگاهی بخشی و برخورد‌های قانونی روبه‌رو شده بود. اما الان این گروه‌ها با خلاء معنوی و دینی و همچنین کوچک شمردن روح قوانین رشد می‌کنند و سناریوی ‌آن ها در حال تکرار است.

بیومی می‌افزاید: کوچک شمردن روح قانون بسیار وحشتناک است و اگر این ماجرا ادامه یابد معلوم نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

این استاد دانشگاه ادامه سخنان خود را با مثالی در خصوص بهاییت ادامه داده و تصریح می‌کند: هرچند مبلغان‌ بهائیت برای ترویج آن تلاش می‌کردند اما با اعمال قانون مواجه شدند ولی اکنون دوباره بهاییت با گستاخی در حال ظهور است. این ها هم نتیجه کوچک شمردن قوانین و استفاده از ظرفیت‌های دولتی فعلی است. ارتباطات در جهان حاضر در سایه تکنولوژی ها و شبکه‌های اینترنی و ماهواره‌ای گسترد شده و وافکار گروه‌های مضر و خاطی نیز توانایی تبلیغ پیدا کرده‌اند.نکته خطرناک این است که این گروه‌ها به شکل فاجعه‌گونه ای در تعدادی از کشورهای عربی درحال گسترش هستند.

شیطان پرستی

اردن

درهمین راستا بنا برگزارش روزنامه القدس العربی6 پسر جوان به همراه یک دختر جوان از سوی پلیس پیشگیری پس از آن‌که در باغ خانوادگی یکی از پسران کنار هم گرده آمده بودند دستگیر شدند. هر7نفر این گروه دانشجو بوده و شرایط عمومی آن‌ها طوری بوده است که شک پلیس را به خود جلب کرده بودند. بنا بر گزارش مقامات اردنی تمام وسایل‌های عجیب و غریب این گروه از سوی پلیس توقیف شده است. ادوات و وسایلی که در جامعه اردن نامتعارف است و برای استفاده‌های غیراخلاقی است. یکی از وسایل همراه‌ آن‌ها حتی برای استفاده در روابط جنسی انحرافی بوده است.

سوریه

المحیط می نویسد: همچنین نیروهای امنیتی در دمشق پایتخت سوریه نیز چندی پیش گروهی از جوانان را با توجه به اتهام آن‌ها که در حال انجام فعالیت‌هایی عجیب شیطان پرستانه‌ بودند بازداشت کرد. بین آن‌ها نیز روابط نامشروع صورت می‌گرفته است.

آن‌ها در این مکان‌ها اقدام به رقصیدن با موسیقی‌های تند راک، کشتن سگ‌ها و گربه‌های سیاه می‌کرده و از سوی دیگر خون آن‌ها را می‌خوردند. از دیگر اقدامات این گروه‌ها ارتباط های نامشروع گروهی بوده است.

 

بنا برگزارش سیریا نیوز یک منبع آگاه در پلیس این کشور نیز گفت در بازرسی‌های صورت گرفته تلفن‌های همراه این جوانان مشخص شد که برخی از آن‌ها تصاویر و علامت‌های ویژه و موزیک‌های مخصوص شیطان پرستان را در گوشی‌های خود به‌‌همراه داشته اند.

تونس

نیروهای امنیتی تونس نیز بیش از15نفر را که در ارتباط با موضوع شیطان پرستی بوده‌اند بازداشت نموده است. روزنامه الاسبوعی تونس در این زمینه خبر داده بود این افراد چندی پیش بخاطر ارتباط با گروهی غیرمجاز یعنی شیطان پرستان بازداشت شدند.

البته نیروهای امنیتی تونس در حدود 70 پسر و دختر جوان را به اتهام انجام مراسم‌های مخفی شیطان پرستی بازداشت کرده بود که اکثر آن‌ها دانشجو و یا دانش‌آموز مقطع دبیرستان بوده‌اند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد این جوانان بیشتر مکان‌های در بین پایتخت تونس برای انجام فعالیت‌ها و مراسم‌های خود انتخاب می‌کرده اند. آن‌ها در این مکان‌ها اقدام به رقصیدن با موسیقی‌های تند راک، کشتن سگ‌ها و گربه‌های سیاه می‌کرده و از سوی دیگر خون آن‌ها را می‌خوردند. از دیگر اقدامات این گروه‌ها ارتباط های نامشروع گروهی بوده است.

از دیگر اقدامات این گروه پوشیدن لباس و کلاه سیاهی که بر روی آن تصویر جمجمه باشد و نامگذاری خود به اسامی عجیبی همچون عزرائیل بوده است. دختران این‌گروه نیز ناخن‌های خود را با لاک سیاه رنگ کرده و به چشمان خود سرمه‌های مشکی زیادی می‌زدند.

کاهش امنیت و استحکام خانواده از طریق جدا کردن جوانان از پدر و مادر و رویارویی با یکدیگر و نیز عدم میل به تشکیل خانواده و ازدواج از سوی دسته‌ای از این پیروان منجر به از هم گسیختگی خانواده می شود که ادامه این روند به مرور به نابودی جامعه منجر خواهد شد که مسئولان جوامع مختلف باید هرچه سریعتر جلوی رشد آنها را بگیرند.

کویت

در کویت نیز دو سال پیش ده‌ها جوان از افراد گروه شیطان پرست بازداشت شدند. تلویزیون الرای کویت گزارش داد مناطق مسکونی و غیرمسکونی در کویت شاهد هجوم طرفداران افکار انجام دهندگان این مراسم و آئین‌های آن‌ها بوده‌اند. مراسم‌هایی همچون سجده به سگ‌ها و کشتن آن‌ها و لیسیدن خونشان.

روزنامه الیوم کویت نیز گزارش داده است رئیس شورای مادران نمونه به جود این گروه‌ها تصریح کرده و گفته است: این جوانان به‌ویژه در مدارس خصوصی وباقی نیز در مدارس دولتی دیده می‌شوند . این گروه، آئین‌های عبادی خود را خارج از مدارس و در مناطق خارجی شهر و در سواحل سالمیه انجام می‌دهند.

مهم ترین هدف این جریان ترویج زندگی پوچ وبی معنا است و ضرر رساند به امنیت جامعه، اقتصاد، فرهنگ و اخلاق (با توسعه فحشا و اعتیاد به مواد مخدر) و نیز اعتقادات و دین مردم از مهم ترین دستورهای فعالیت های غیر انسانی آنها به شمار می رود.

کاهش امنیت و استحکام خانواده از طریق جدا کردن جوانان از پدر و مادر و رویارویی با یکدیگر و نیز عدم میل به تشکیل خانواده و ازدواج از سوی دسته‌ای از این پیروان منجر به از هم گسیختگی خانواده می شود که ادامه این روند به مرور به نابودی جامعه منجر خواهد شد که مسئولان جوامع مختلف باید هرچه سریعتر جلوی رشد آنها را بگیرند.

علائم مشخص و معناداری که از رشد روز افزون این فرقه‌ها در کشورها دیده می‌شود، ایجاب می‌کند تا محققان و دیگران مسئولان از طرق مختلف به مقابله با این جریانات برخیزند.

روشن‌ترین راه برای مقابله با موج رو به گسترش شیطان‌پرستی، دادن بینش است. وقتی فردی بداند قرار است از نیروی او چه سوءاستفاده‌هایی شود و مروجان شیطان‌پرستی قصد دارند توان فكری و بدنی او را بازیچه قرار دهند، به هیچ عنوان تحمل نخواهد كرد.

البته این اطلاع رسانی در برخی جوامع بسیار ناچیز است و توان مقابله با این فرقه ها را ندارد؛ دلیل این کم کاری هم عدم داشتن اطلاع کافی مسئولان مربوطه در این زمینه است؛ دکتر مظاهری‌سیف، پژوهشگر علوم دینی در این باره می گوید که آسیب‌ بزرگ «خود كارشناس ‌پنداری» مسوولان فرهنگی باعث شده است كه نه كارشناسان بخوبی رشد كنند و نه مسوولان، عملكرد موثری ارائه دهند.

در هر صورت چه بخواهیم چه نخواهیم شیطان‌پرستان با مسموم‌ترین شعارها و ادبیات فكری وارد كشورها شده‌ و با اقدامات ضد انسانی و ضد دینی خود و با اهداف از پیش تعیین شده به دنبال سستی نظام خانواده، دین و فرهنگ می روند که باید با روش هایی برنامه ریزی شده ریشه آنها را قطع و از روند گسترش جلوگیری به عمل آورد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390ساعت 9:43  توسط مسلم عرب   | 

هنرهاي ترسیمی > نقاشي

پيچيدگي بي‌پايان حيات


نقاشی

100سال پيش، در تابستان سال 1909، هنرمندي جوان در يك كارخانه آجرپزي خيره ايستاده بود.

هنوز هم‌زماني كه به چشم‌هاي تيره پابلو پيكاسو مي‌نگريم، خيرگي‌خاصي به‌نظر مي‌آيد؛ چه در خودنگاره‌ها و چه در عكس‌ها‌ي اين هنرمند مشهور و توانگر در خانه‌اش در جنوب فرانسه. در تصوير سهمگيني كه نقاش با صورتي نتراشيده و نگاهي نگران به آينده‌اي نزديك، در 30‌ژوئن 1972 از خود كشيده است، چشمان او دايره‌هايي بزرگ در كاسه‌اي سه‌گوش با مردمك‌هايي يكي بزرگ و ديگري كوچك هستند.

پيكاسو سال 1909، در 28‌سالگي، يك روز تعطيل تابستاني، خيره ايستاده در كارخانه، نقاشي‌اي را خلق كرد كه امروز بر ديوار موزه آرميتاژ در سن‌پترزبورگ روسيه آويخته شده‌است. «كارخانه آجرپزي» تجربه‌اي در اين باب است كه چگونه مي‌توان فرم‌ها را جسورانه، كم، ساده، يكپارچه و خلاصه كرد و همچنان تصويري آفريد كه به‌سادگي قابل‌درك نيست اما عميقاً سرشار از حيات است.

خشكي و گرماي كوره‌ها و سازه‌هاي كارخانه، قالب‌هاي هندسي و تمام‌عياري را به پيكاسو ارائه مي‌داد. او قادر بود ساختارهاي اصلي آنچه را مي‌نگرد، بگيرد و بازسازي كند. بيش از نماي بيروني اتاقك‌هاي بزرگ، سقف‌هاي شيب‌دار و دروازه مستطيلي تاريك، اين سطوح خاكستري و نارنجيِ محوشونده به سفيد بودند كه طرح مي‌آفريدند. اين كار مانند يك تمرين رياضي بود و در دست‌هاي هر هنرمند ديگري مي‌توانست باشد. اما به‌نظر مي‌آيد منش‌ كاهش‌گري هندسي پيكاسو تحت‌تأثير چيزي پرحرارت‌تر و واقعي‌تر از تمايل به ساده‌‌سازي طبيعت باشد. مثلث‌ها و مربع‌ها، منظم نيستند، فرم‌ها از منطق شسته‌رفته‌اي پيروي نمي‌كنند و اين فراتر از فاش‌كردن حقيقت واضح ساده‌اي در پس ظواهر است. انتزاع او واقعيتي را آشكار مي‌كند كه توصيف‌اش بسيار دشوار مي‌نمايد.

 در تصوير سهمگيني كه نقاش با صورتي نتراشيده و نگاهي نگران به آينده‌اي نزديك، در 30‌ژوئن 1972 از خود كشيده است، چشمان او دايره‌هايي بزرگ در كاسه‌اي سه‌گوش با مردمك‌هايي يكي بزرگ و ديگري كوچك هستند.

پيكاسو با نبوغ ناب خود گرماي تابستان را نه در تابش آبي‌ خيره‌كننده بلكه در آسمان خاكستري افق‌هاي متروك فراسوي كارخانه نشان مي‌دهد. 3درخت نخل با تنه‌هاي استوانه‌اي پوشيده از برگ‌هاي سبز و پهن، نيروي حيات فزاينده‌اي را به منظره خشكانده مي‌آورد.

«كارخانه آجرپزي» لحظه‌اي بي‌صدا در طول يك تحول است؛ پيكاسو، به‌اتفاق جورجيس براك، به‌سرعت به‌ سوي سبكي پيش‌مي‌رود كه در مروري بر نقاشي‌هاي جديد براك در بهار‌1909، كوبيسم لقب گرفته است. اين عنوان اشاره به روشي از نگريستن دارد كه در «كارخانه آجرپزي» پيكاسو بازنمود مي‌يابد: دگرگوني قاعده‌مند نماها با تركيب برانگيزنده‌شان در هندسه ناهموار به سطوحي از رنگ‌ها در زمختي پالت رنگ. شما در اينجا به‌وضوح مي‌توانيد ببينيد كه پيكاسو و براك تا چه حد مرهون‌چشم‌اندازهاي سزان هستند. كارخانه‌ آجرپزي در گرما، سختي «صخره‌هاي پروانس» سزان را دارد ـ گرچه داراي خصوصيت و نهاد قرن بيستم است كه آن را متمايز مي‌سازد. پيكاسو به دنياي مدرن، نگاهي چهارگوش دارد. در ماه‌هاي بعدي، او و براك حركت انقلابي‌شان را بيشتر به منصه ظهور مي‌رسانند.

نقاشی

حالا در صدسالگي «كارخانه» پيكاسو و نامگذاري كوبيسم، پيروزي نوين او را مي‌توان در نمايشگاهي از 60 اثر او در گالري ملي لندن ديد كه لبالب از احترام، بر جذبه متقابل او با سنت عظيم هنر اروپا تمركز دارد و ژرفاي بي‌انتهاي آثار او در برخورد با ديدگاه‌هاي هنري نقاشان پيشين و واكنش بي‌باكانه‌اش را مي‌كاود. برگزاركنندگان نمايشگاه به‌خوبي آگاه هستند كه پيكاسو از كودكي با تاريخ هنر زندگي كرده و نفس كشيده است؛ بنابراين او از هنر پيشينه‌اي اشباع شده است چنان كه در نظر به يكي از نقاشي‌هاي او، همواره اشاره به منبع مجردي از الهام بصري، ممكن نيست.

جالب‌‌تر از آنكه بدانيم كدام اثر يا كدام هنرمند او را در كشيدن اين يا آن نقاشي برانگيخته، اين سؤال‌ مهم‌تر است كه «پيكاسو با چه ارتباطي با آثار كلاسيك برقرار مي‌كرده‌است.»

شگفت‌آور نيست كه در مورد هر اثري، پاسخ تفاوت دارد. زماني كه پيكاسو براي اولين بار در سال‌1900 به پاريس رفت، تولوز لوترك زنده و فعال بود، بنابراين در اولين تقليدهاي پيكاسو از لوترك، او همان كاري را مي‌كند كه هر هنرمند جوان مشتاق ديگري انجام مي‌دهد؛ كپي‌كردن هنر يك معاصر موفق كهنه‌كارتر. در جست‌وجوي او براي هويت هنري، پيكاسو به‌زودي درمي‌يابد كه لوترك، مانند بعضي ديگر، مطاع هنري پاينده‌اي براي بخشيدن به او ندارد؛ سپس هنرمندي را كشف مي‌كند كه كلاسيسيزم دكوراتيوش، پيكاسو را به آثاري در دوره اول بلوغش هدايت مي‌كند‌؛ «دوره‌ آبي» با فيگورهاي غريبي كه در سرتاسر مناظر خالي، بي‌قرارند.

پيكاسو با نبوغ ناب خود گرماي تابستان را نه در تابش آبي‌ خيره‌كننده بلكه در آسمان خاكستري افق‌هاي متروك فراسوي كارخانه نشان مي‌دهد. 3درخت نخل با تنه‌هاي استوانه‌اي پوشيده از برگ‌هاي سبز و پهن، نيروي حيات فزاينده‌اي را به منظره خشكانده مي‌آورد.

پابلو را مي‌توان شاگرد سودايي نقاشي اروپا دانست؛ ال‌گركو، گويا و ولاسكز و همين‌طور سزان، مانه، انگر، رمبرانت و دلاك‌روآ، تأثير تعيين‌كننده‌اي بر او داشتند. فروگشاي دگرگوني سبك‌شناسانه در سال‌هاي اول، غالباً مكاشفه عميق پيكاسو در اثر هنرمندي ديگر است. براي مثال، پس از ديدن مجسمه‌هاي گوگن در 1906، پيكاسو مشتاق شد تا نگاهي به مجسمه‌سازي ايبري و يونان باستان بيندازد كه در نتيجه او را قادر ساخت از سانتي‌مانتال دوره‌ آبي به بياني قدرتمندتر و صريح‌تر از تجربه انساني برسد. با اين حال تنها پس از ديدن نمايشگاه سزان در پاييز 1907 بود كه پيكاسو شروع كرد به كاوش مفهومي‌تر و منظم‌تري براي ساختار اساسي آنچه به كوبيسم سوق مي‌يافت.

پيكاسو ابتدا روش سزان در قراردادن رنگ روي كرباس را پيش گرفت: ضربه‌هاي موازي مستقيم، يكي پس از ديگري با حركت هاشوري، مانند مجسمه‌سازي كه اسكنه‌اي را بر سنگ به‌كارمي‌گيرد. با هر تغييري در مسير ضربه‌هاي قلم‌مو، منظر يا سطحي پديدار مي‌شود كه متناوباً ايجاد عمق، فرم و حجم مي‌كند.

نقاشی

هنرمند در سال 1910 با «طبيعت بيجان با ليوان و ليمو» كوبيسم به انتزاع پهلو مي‌زند. اكنون او سطوح شفاف و مبهم را به گونه‌اي تركيب مي‌كند كه حاشيه يكي با ديگري ادغام مي‌شود تا بي‌شمار پيوند‌ بيافريند. تقريباً مي‌توانيد از كناره‌هاي يك ميز هشت‌گوشه و روميزي، يك ليموي قاچ‌شده و آنچه مي‌‌تواند يك ليوان استوانه‌اي باشد را دريابيد، اما اگرچه همه اشيا، قابل‌لمس، حس‌كردني و واضح هستند، خطوط به هم‌چسبيده طوري آنها را در محيطشان گرفتار كرده‌اند كه به‌محض پيدا شدن، دوباره ناپديد مي‌شوند؛ گويا طبيعت ناپايدار تجربه بصري و رواني را دست مي‌اندازند.

او هرگز به‌عنوان يك هنرمند، راجع به هنر يا مقاصد هنري‌اش ننوشت. زماني كه هنرمندان جوان، شروع به ارائه نمايي كلي از تئوري‌هاي خود مي‌كردند، از روي بي‌صبري حرفشان را قطع مي‌كرد و مي‌گفت: «اينها را با قلم‌مو و رنگ بگو». البته گاهي مصاحبه‌اي را قبول مي‌كرد يا به افرادي كه اعتماد داشت، اجازه مي‌داد اندكي از حرف‌هايش را در نوشته‌‌اي بياورند. اظهارنظرهاي بي‌شماري از او درباره آثار كلاسيك نقل شده و آنچه از خواندن همه آنها با يكديگر پديدار مي‌شود، اين است كه مانند بسياري از ما، پيكاسو مستعد تغيير عقيده بود.

هر چه يك هنرمند بزرگتر باشد، تماشاي آثار او به همان ترتيبي كه خلق كرده، از ديدگاه برخي اهميت بيشتري مي‌يابد. از نگاه برخي كارشناسان، تفكيك موضوعي آثار پيكاسو به ‌خودنگاره‌ها، شخصيت‌ها و تيپ‌‌ها، مدل‌ها و الهه‌ها و طبيعت بي‌جان، انتقادي جدي بر اين نمايشگاه است كه شانس تماشاي نمو و پيشرفت هنرمند را ـ آن‌طور كه اتفاق افتاده‌ - از بيننده مي‌گيرد.

هر چه يك هنرمند بزرگتر باشد، تماشاي آثار او به همان ترتيبي كه خلق كرده، از ديدگاه برخي اهميت بيشتري مي‌يابد. از نگاه برخي كارشناسان، تفكيك موضوعي آثار پيكاسو به ‌خودنگاره‌ها، شخصيت‌ها و تيپ‌‌ها، مدل‌ها و الهه‌ها و طبيعت بي‌جان، انتقادي جدي بر اين نمايشگاه است كه شانس تماشاي نمو و پيشرفت هنرمند را ـ آن‌طور كه اتفاق افتاده‌ - از بيننده مي‌گيرد. در عين حال از منظر برخي ديگر، چنين روشي در دسته‌بندي نمايش آثار، نشان مي‌دهد كه چگونه پيكاسو مكرراً به جوهره‌هاي بصير‌عرف نقاشي اروپا بازگشته و آنها را به سبك شخصي خودش كه در هزاران مسير رشد يافته، موشكافي مي‌كند.در ميان همه تصورات افسانه‌اي كه درباره اين نقش اسپانيايي وجود دارد، نبوغ زودرس او بيشتر به‌چشم مي‌خورد. خودش به كنايه مي‌گويد:«زماني كه 14‌سال داشتم، مي‌توانستم همچون رافائل نقاشي كنم. يك عمر طول كشيد تا بياموزم چگونه مانند يك كودك نقاشي كنم.»

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390ساعت 9:35  توسط مسلم عرب   | 

سی پی یو چیست؟

سی پی یو چیست؟

پردازنده یا واحد پردازنده مرکزی (CPU) اصلی ترین بخش کامپیوتر است . این قطعه وظایف مهمی از قبیل عملکرد های ریاضی ، منطقی ، مقایسه ای و محاسبه های مربوط به آدرس دهی در کامپیوتر را به عهده دارد . CPU مهم ترین تراشه بر روی برد اصلی هر کامپیوتر می باشد و آن مدیریت کلیه مراحل پردازش داده ها را به عهده دارد . این قطعه به صورت مستقیم و یا غیر مسقیم سایر قطعات روی برد اصلی و سایر قسمتهای کامپیوتر را نظارت و مقداردهی می کند . پردازنده ها هر چند دارای ابعاد فیزیکی بسیار کوچکی هستند ولی از ابتدایی ترین آنها که از ۲۹۰۰۰ ترانزیستور تا انواع پیشرفته آنها که ۷/۵ میلیون ترانزیستور می باشد ، ابعاد فیزیکی آنها بسیار محدود و در حد ۲ تا ۳ اینچ مربع می باشند .


مشخصه با اهمیت ریز پردازنده ها عبارتند از :
× . سرعت .
× . پهنای گذرگاه داده .
× . پهنای گذرگاه آدرس .
× . ماکزیمم حافظه .
علاوه بر این مشخصه ها تعداد ترانزیستور با کار گرفته شده ، cache داخلی ، پهنای پالس ، اندازه رجیستر های داخلی در پردازنده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند .
همه پردازنده ها سه عمل اساسی را انجام می دهند :
× . انتقال اطلاعات
× . حساب و منطق
× . تصمیم گیری
مشخصات فنی پردازنده ها
پردازنده ها به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر در یک کامپیوتر به صورت یک تراشه به شکل مربع روی برد اصلی قرار می گیرد . معمولا هر پردازنده دارای خصوصیات ویژه ای است که توسط تعدادی حروف و ارقام که بر روی هر کدام از آن ها چاپ شده ، مشخص می شوند . این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد :
- نام شرکت سازنده .
- نسل پردازنده .
- مدل و نوع پردازنده .
- سرعت پردازنده (MHZ ) .
- ولتاژ مورد نیاز پردازنده .
- شماره سریال پردازنده .
در ادامه به توضیح برخی از این مشخصه ها می پردازیم :
نام شرکت سازنده پردازنده
پردازنده ها توسط شرکت های مختلفی ساخته و ارائه شده اند. شرکت های مشهور سازنده پردازنده عبارتند از :
- Intel
- IBM
- AMD
- Syrex
- Motorola
- IDT
- NIC
- IIT
گاهی بر روی پردازنده ها نام شرکت سازنده به صورت کامل و گاهی به صورت علائم اختصاری مخصوص شرکت مشخص می شود . مثلا برای محصولات شرکت از AMD برای مشخص کردن نام پردازنده عبارت ADVANCED شرکتهای MICRO DEVICES که کلمه AMD از آن گرفته شده چاپ می شود .
نسل پردازنده
پردازنده ها بسته به تنوع در مدل و عملکرد آن ها دارای مدل های مختلفی می باشند . معمولا هر گاه یک تغییر اساسی در ساختار یا پردازنده به وجود آمده است نسل جدیدی برای آن نام گذاری شده است . معمولا نسل های مختلف پردازنده ها را با نام ، علائم یا شماره های مختلف نشان می دهند . شرکتهای سازنده پردازنده تولیدات خود را بر اساس یک روش استاندارد نام گذاری می کنند . مثلا شرکت Intel تولیداتش را به صورت ۸۰×۸۶ و شرکت Motorola به صورت ۶۸xxx نام گذاری می کنند ، که معمولا علامت x جایگزین نسل و مدل پردازنده می شود . مثلا در مورد پردازنده های Intel نسل های اول تا هفتم به صورت زیر می باشد :
همانگونه که مشاهده می کنید از نسل چهارم (۸۰۴۸۶) به بعد نامگذاری پردازنده های Intel به صورت ۸۰×۸۶ نمی باشد بلکه از نام پنتیوم استفاده شده است .
مدل پردازنده
هر کدام از نسل های پردازنده دارای مدلهای مختلفی می باشد که دارای مشخصات متفاوت می باشند . مثلا در مورد پردازنده و ۸۰۳۸۶ مدلهای DX , SX و برای ۸۰۴۸۶ مدلهای SX , DX , DXII , DX4 , DX5 برای پنتیوم (نسل پنجم) مدل های پنتیوم کلاسیک و MMX ، برای نسل ششم مدل های پنتیوم پرو ، پنتیوم II و پنتیوم III پنتیوم سلرون برای نسل هفتم مدل اتیانیوم را می توان اشاره نمود .
سرعت پردازنده
یکی دیگر از پارامتر های مهم برای پردازنده که معمولا روی پردازنده چاپ می شود ، سرعت پردازنده است . سرعت پردازنده بر حسب مگاهرتز (MHZ) مشخص می شود . گاهی سرعت پردازنده ها معادل سرعت پردازنده مشابه Intel بر روی آن چاپ می شود. در این پردازنده ها که شبیه پردازنده های پنتیوم Intel هستند ، برای نشان دادن سرعت AMD-K5 که در سطر دوم آن عبارت PR100 چاپ شده است ، بدین معنی است که این پردازنده دارای سرعتی معادل سرعت پردازنده های پنتیوم اینتل با سرعت ۱۰۰MHZ می باشد . هر چند ممکن است سرعت واقعی این پردازنده کمتر باشد . چنانچه بعد از PR100 علامت + هم داشته باشیم یعنی سرعت این پردازنده حتی از پردازنده اینتل با سرعت ۱۰۰MHZ هم بیشتر می باشد .
حافظه کش
در بررسی سی پی یو ها به اصطلاحی دیگر احتمالا برخورد کرده این با نام Cache ( کش ). کش به حافظه ای بسیار سریع و گران قیمت گفته میشود که همیشه مقدار کمی از ان در سی پی یو تعبیه میشود…کار کش نگهداری اطلاعاتی برای سی پی یو است که در هنگام پردازش اطلاعات به انها نیاز سریع دارد.
حافظه ی کش در سه سطح وجود دارد و با حجم های مختلف. سطح اول یا L۱سطح دوم یا L۲و سطح جدید L۳ …معمولا کش L۱ را بر روی خود سی پی یو قرار میدهند و به همین دلیل ان را INTERNA CACHE می نامند ولی کش L۲ بر روی بورد اصلی (Main Board) تعبیه میشود و ان را EXTERNAL CACHE میخوانند.
مهمترین کمپانی های سازنده ی CPU عبارتند از AMD و Intel که دو رقیب اصلی و دیرینه هستند و دیگر تولید کننده ها را تقریبآ به کنار زده اند.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد 1390ساعت 20:25  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

ماهواره در رشد زندگی مجردی موثر است

مجردی

در گذشته دیر ازدواج کردن امر ناپسندی بود اما امروزه این موضوع به یک امر بسیار عادی در جامعه تبدیل شده است.که متاسفانه پخش فیلم‌های مختلف در برنامه‌های ماهواره‌ای  موجب الگوبرداری جوانان از فرهنگ غرب شده است

روی آوردن جوانان به زندگی مجردی در 6 کلانشهر تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز به 30 درصد رسیده است و غم انگیزتر آنکه روز به روز دختران جوان تعداد بیشتری از این جامعه آماری را تشکیل می دهند.

این روزها خانواده‌ها از حرف زدن درباره حس استقلال طلبی و آزادی فرزندان خود نگران هستند، حسهایی که از موهبتهای الهی برای انسان به شمار می رود از آنجا که همراه با تمایل فرزندان به زندگی مجردی است برای خانواده ها ترسناک شده است.

گرایش به جامعه‌گریزی، تنوع‌طلبی جوانان، مسئولیت‌گریزی، ترس از طلاق و شکست در زندگی آینده، ترس از خیانت همسر، رواج مردسالاری و زن‌سالاری و رقابت بین آنها، مهمترین دلایل اجتماعی هستند که تمایل جوانان را به ازدواج کاهش می‌دهند.

در حال حاضر در تمام اجزای جامعه ما تقابل میان سنت و مدرنیته مشهود است و در این فضا افراد در یک سرگردانی زندگی می کنند. در همین راستا تمایل به زندگی مجردی در طبقات پایین و سنتی جامعه به مراتب کمتر بوده و مانند سایر فعالیتهای اجتماعی متولی این آزادی زنان و دخترانی از طبقه میانی جامعه هستند.

 ازدواج دانشجویی باید با انجام مشاوره و اجازه خانواده‌ها صورت گیرد و تمام امکانات لازم از قبیل خوابگاه و شغل مناسب برای این جوانان پس از اتمام تحصیلات تأمین شود.

در گذشته دیر ازدواج کردن امر ناپسندی بود اما امروزه این موضوع به یک امر بسیار عادی در جامعه تبدیل شده است.که متاسفانه پخش فیلم‌های مختلف در برنامه‌های ماهواره‌ای  موجب الگوبرداری جوانان از فرهنگ غرب شده است و در اثر گرایش جوانان به این فرهنگ، زندگی مجردی و بی‌میلی به ازدواج در جامعه رشد می‌یابد. مداخله خانواده‌ها در زندگی جوانان یکی دیگر از دلایل بالا رفتن سن ازدواج است و اعتیاد برخی از جوانان به مواد مخدر نیز موجب ترس بسیاری از دختران از ازدواج می‌شود.

با اینکه بنده بنیانگذار ازدواج دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی بودم اما هم‌اکنون می‌بینم انگیزه جوانان از این ازدواج‌ها بیشتر از روی هوس، احساس و دریافت وام یا هدایا از سوی سازمان‌ها است. ازدواج دانشجویی باید با انجام مشاوره و اجازه خانواده‌ها صورت گیرد و تمام امکانات لازم از قبیل خوابگاه و شغل مناسب برای این جوانان پس از اتمام تحصیلات تأمین شود.

دلایل مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی در بالا رفتن سن ازدواج جوانان تأثیر‌گذار است. در زمینه مشکلات اقتصادی، تهیه مسکن، تهیه وسایل زندگی، مهریه سنگین، بیکاری، رفاه زدگی برخی از جوانان و فقر خانوادگی، از مهمترین دلایل اقتصادی موثر در تأخیر ازدواج جوانان است.

زندگی مجردی

از طرفی فقر مالی خانواده‌ها در تأمین امکانات ازدواج فرزندانشان از عوامل موثر در تأخیر ازدواج است چون مادی بودن قوانین مانند زندانی شدن جوانانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند موجب ترس آنها از ازدواج می‌شود. هزینه‌های سنگین عقد و عروسی هم در تأخیر ازدواج موثر است مثلا برخی از تالارها برای هر نفر مهمان، 100 هزار تومان هزینه دریافت می‌کنند و از سوی دیگر نداشتن جهیزیه کافی برخی از دختران، آنها را از ازدواج منصرف می‌کند.

از مسایل فرهنگی که سن ازدواج را بالا می‌برد، می توان به ادامه تحصیلات به ویژه توسط دختران، مدرن شدن زندگی، الگوپذیری جوانان از غرب و تمایل آنها به زندگی مجردی، تزلزل ارزش‌های سنتی و مهاجرت فرهنگی، اشاره کرد.

با توجه به ناهنجاری‌های موجود در خانواده گاهی شکست والدین در زندگی و درگیری‌های مداوم آنها موجب عدم تمایل آنها برای ازدواج فرزندانشان می‌شود. درباره مسایل اجتماعی و اخلاقی که موجب عدم تمایل جوانان به ازدواج می‌شود، هم می توان گرایش به جامعه‌گریزی، تنوع‌طلبی جوانان، مسئولیت‌گریزی، ترس از طلاق و شکست در زندگی آینده، ترس از خیانت همسر، رواج مردسالاری و زن‌سالاری و رقابت بین آنها، یاد کرد.

به عقیده من هدف اصلی از ازدواج باید رسیدن زن و مرد به کمال باشد همچنین رواج بی‌بند و باری و مبهم بودن آینده جوانان در کاهش ازدواج موثر است.

 خانواده‌ها از حرف زدن درباره حس استقلال طلبی و آزادی فرزندان خود نگران هستند، حسهایی که از موهبتهای الهی برای انسان به شمار می رود از آنجا که همراه با تمایل فرزندان به زندگی مجردی است برای خانواده ها ترسناک شده است

دیر ازدواج کردن می تواند بر فرد تاثیرات بدی داشته باشد. عدم مسئولیت پذیری و بی‌توجهی به آن در سایر زمینه‌های زندگی، انحراف جسمی و جنسی جهت ارضای غرایز نفسانی، هدر رفتن سنین جوانی و طراوت، بدخلقی در زندگی به دلیل عدم ارضای نیازهای فرد، فریب آسان دختران در سنین بالا با وعده دروغین ازدواج توسط پسرها، دلنگرانی‌ پدر و مادرها از دیر ازدواج کردن فرزندان و پناه بردن به مصرف مواد مخدر، از مهمترین آسیب‌های ازدواج دیرهنگام است.

می توان با معاف کردن افراد متاهل از سربازی غیرآموزشی، اولویت‌ استخدام برای افراد متأهل که شرایط لازم را دارند، واگذاری خانه‌های استیجاری ارزان قیمت به جوانان تحصیل کرده و متأهل، دادن وام‌های ازدواج بدون بهره و ارتقاء فرهنگ ازدواج با تشریح نیازهای طبیعی و حقوق متقابل زن و مرد، جوانان را به ازدواج ترغیب کرد.

همچنین ایجاد فضای مناسب و ارزان قیمت برای ازدواج دسته‌جمعی جوانان را عاملی در افزایش تمایل آنها به ازدواج دانست و افزود: تعدیل مهریه‌ها تا سقف 200 سکه و زندانی نکردن افراد به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و تملک اموال بعد از ازدواج به صورت نصف میان زن و مرد، تمایل جوانان را به ازدواج افزایش می‌دهد.

البته عملکرد نهادهای مسئول در امر ازدواج جوانان ناموفق است و امر ازدواج جوانان باید به افراد متخصص سپرده شود و اندیشمندانی فعال در این زمینه برای معضل بزرگ تأخیر در ازدواج جوانان چاره‌اندیشی کنند. مشاوره رایگان ازدواج در مراکز مشاوره می‌تواند در ازدواج موفق جوانان، شناخت کامل آنها از یکدیگر و کاهش شکست در ازدواج موثر باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد 1390ساعت 20:21  توسط مسلم عرب   | 

كاريكاتور

تاریخچه پیدایش کاریکاتور

گفته شده هنر کاریکاتور خیلی پیش از پیدایش روزنامه نگاری و حتی اختراع ِ صنعت چاپ در دنیا رواج داشته و در واقع عمری به  درازای تاریخ مکتوب انسان دارد . قرنها پیش از این که اصطلاحات کاریکاتور ، کارتون ( یا هر عنوانی که در زبانهای مختلف به آن داده شده ) ابداع گردد ، این هنر در عصر باستان شناخته شده و رواج داشته است .

اولین کاریکاتورهایی که در آنها مسائل سیاسی و اجتماعی مطرح شد ، در حفاریهای شهر پمپی به دست آمده که تقریبا 1900 سال پیش در زیر گدازه های آتشفشانی پنهان  بود.  این کاریکاتورها بر روی ستونهای سنگی کنده شده بود و در معرض دید همگان قرار داده می شد.

در قرن اخیرگرچه در نقاشیهای نقاشان بزرگ قرن 16 میلادی ، از قبیل «هولباین» و «بروگل » نقشهای کاریکاتور فراوان به چشم می خورد، اما سُنت کاریکاتور سازی که اساس آن تاکید بر جنبه های خنده آور اشخاص، موضوع کاریکاتور است ، در قرن 17 میلادی به دست "کاراچی" در ایتالیا پایه گذاری شد.

"آگوستینو کاراچی" نقاش ایتالیایی اولین هنرمندی بود که برای سرگرمی خود و دوستانش از چهره ی انسانهای واقعی ، تصاویر کمیک می کشید . کسانی که از کارگاه او دیدن می کردند ، سوژه های تصاویر وی می شدند . این بازدید کنندگان چهره ی خود را به صورت سگ ، خوک ، قاطر و یا حتی پارچ آب و قرص نان می دیدند .واژه کاریکاتور برگرفته از نام "کاراچی " نقاش نیست و از کلمه ایتالیایی "کاریکار" به معنی "انباشتن" (اغراق در جزئیات ) ساخت شده است . پس از "کاراچی" ، نقاشان ایتالیایی متعددی این شیوه – کاریکاتور – را برگزیدند. یکی از آنان «پی یرگتسی» (1674-1755) بود . تصاویر وی ملایم ، جالب و هوشمندانه بود.
پس از آن ، هنرمندان دیگری نیز به کاریکاتور روی آوردند . معروفترین اینان در قرن 18 نقاش انگلیسی "ویلیام هوگراث " بود (1764-1697) هوگراث نمی خواست به عنوان یک کاریکاتوریست شناخته شود.  در حقیقت کارهای وی بسیار جدی تر از کاریکاتورهایی بود که پیش از آن کشیده شده بود . در طرح ها و نقاشی ها وی تمام چیزهای شیطانی و احمقانه در انگلستان آن زمان نشان داده شده است . او به   ندرت چهره ی واقعی مردم را می کشید ، اما شخصیتها در تصاویر وی شامل آدمهای خوب و بد ، مستها ، مردان و زنان  مد پرست هستند . "هوگراث" هنرمندی بزرگ بود و نشان داد که یک  کاریکاتور  تا  چه  اندازه می تواند پرمعنا باشد . دیگر هنرمندان انگلیسی برای نمایش زشتی و حماقت بویژه در سیاست از شیوه ی "هوگراث " پیروی کردند.

نامدار ترین این هنرمندان توماس رولندسون (1827-1756) جیمز گیلری (1815-1757) و جرج کرویک شانک (1878-1792) بودند . آنها همه چیز را ، از مدلهای مختلف کلاه گرفته  تا  سیاستمداران  مشهور ،  به  مسخره  می گرفتند و مورد حملات شدید خود قرار می دادند . این تصاویر با شیوه ی خشونت آمیز و زننده ی خود ، همان اثری را داشتند که امروز کاریکاتورها در روزنامه ها دارند و حاکی از نگرش این هنرمندان در طول چهل  سال (1780 تا 1820 ) به اتفاقات آن روزگارند.

در سال 1830 هنرمند و ناشر فرانسوی «شارل فیلیپون» (62-1802) روزنامه ای ارزان قیمت و مصور منتشر کرد که به کاریکاتور اختصاص داشت. این نشریه که «لاکاریکاتور» نامیده می شد چنان با استقبال روبرو شد که دو سال بعد فیلیپون را مصمم به انتشار روزنامه ای دیگر به نام «لاشاریواری » نمود.هر دو روزنامه در مبارزه شدید با دولت وقت ، چنان سر و صدایی ایجاد کردند که چندین بار از ارائه کار بازداشته شدند . یکی از نقاشان برجسته ای که در این روزنامه مشغول به کار بود یعنی «انوره دومیه» (79 – 1808) به خاطر تصویری که از پادشاه لویی فیلیپ کشیده بود و او را در حال بلعیدن کیسه های پول نشان می داد به شش ماه حبس محکوم شد.

در انگلستان نیز مجله ای با نام «مشت» در سال 1841 تاسیس شد . تصاویر این نشریه جدیت کمتری داشتند و بر خلاف همتای فرانسوی خود ، بیشتر بر طنزی لطیف و ملایم تکیه داشت.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد 1390ساعت 20:17  توسط مسلم عرب   | 

اینترنت چیست ؟

اینترنت چیست ؟


اینترنت یک شبکه جهانی است. شبکه اي که از اتصال بسياري از شبکه هاي دنيا بوجود آمده است. شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف کلمات International Network به معنای شبکه جهانی می باشد.
- شبکه چیست ؟
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.
- اهداف شبکه :
۱) استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲) به روز بودن اطلاعات
۳) جلوگیری از افزونگی اطلاعات

تبلیغات
ثبت انواع دامنه اینترنتی(دامین)
Com - Net - Org - Asia - Me - Mobi - Tel و ...
اطلاعات بیشتر

۴) تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
- تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :
LAN شبکه محلی : که مخفف Network Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
WAN شبکه بندی وسیع : که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
MAN شبکه شهری : که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل مرتبط میسازد.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم خرداد 1390ساعت 1:47  توسط مسلم عرب   | 

جامعه فرهنگی

از فرقه های نوظهور تا شیطان پرستی


بهائیت، شیطان‌پرستی، وهابیت‌و مسیحیت جدید با رویکرد صهیونیستی،و حتی گرایشات عرفانی نظیربودیسم ، یوگابا گرایشات خاص ،اوشو،مدیتیشن و.... فرقه های معنوی نوظهوری هستند که رویکردی سلبی نسبت به دین دارند  دین ستیزی و عقل ستیزی در تمامی این فرقه های نوپدید مشترک است .


4ì7

جوامع مدرن در نیمه ی دوم قرن بیستم در میان خود ،شاهد ظهور گروه ها و فرقه های دینی جدید بوده اند. این قبیل فرقه های دینی جدید ،گاه برآمده و وابسته به ادیان بزرگ و کلاسیک یا سنتی اند وگاه نیز یکسره مستقل بوده و جدید می نمایانند ؛ گاه چون ادیان کلاسیک ، سازمان یافته اند و گاه چنین نیستند. علل ظهور و پیدایی آنها ، حتی کثرت آنها ، آن هم به ویژه در جوامع مدرن، بسیاری از جامعه شناسان و دین پژوهان را به خود مشغول کرده است .

مخالفت با جنبش های دینی جدید در دهه ی 1960 ، به ویژه در میان والدین ، گسترش یافت .علت این مخالفت تلاش های گروه ها برای منحرف کردن جوانان و تقاضاهایی بود که گروه ها از[ به اصطلاح ]منحرفین داشتند .تلاش برای  جذب و سرباز گیری ، برخی مواقع به اخراج جوانان از دانشگاه و رها کردن مسیر اهداف ، و پذیرفتن زندگی دینی تمام وقت در یک وضع گروهی ناآشنا منجرگردید. متحد الشکل شدن اعضا از روی صداقت و وفاداری و نظم و ادبی که  گروه از  آنها می خواست ، زنگ خطر را به صدا درآورد .گروه ،ممکن بود از آنها بخواهد که لباس هایی عجیب و غریب بپوشند ، رژیم غذایی غیر معمول یا سختی را پیش بگیرند ، ودر مواقعی خاص ،موسیقی [عبادی ]اجراء کرده یا مراقبه داشته باشند ، یا نام جدیدی برای خود انتخاب کنند .برخی از گروه ها از اعضا می خواستند که در اجتماعاتی منزوی به سرببرند واعضای ممنوع شده یا آنها که عضویت شان خاتمه یافته با اعضای خانواده زندگی کنند و دیگرانی هم بیرون ازفرقه.

فرقه‌ها «عقل‌ستیز» هستند و «شست‌و‌شوی مغزی» یکی از مهم‌ترین راه‌کارهاست. چون رهبر یک فرقه می‌خواهد مدیریت کند و همه از او اطاعت کنند، عقل‌گریزند

 والدین و وابستگان دیگر ، فرقه هارا متهم کردند که برای جذب و نگهداری اعضای جدید ، فریب و نیرنگ بکار بسته و از مهارت های روانشناختی، عملیاتی که کنترل ذهن یا شستشوی مغزی نام گرفت ، استفاده می کنند .آنها بعداً فرقه ها را متهم کردند که از تکنیک های شستشوی مغزاستفاده میکنند تا توان استقلال فکری و عملی اعضا از آنها سلب شود.اتهامات شستشوی مغزی بعد از خودکشی دستجمعی اعضای "معبد مردم "، مزرعه ای اشتراکی در "جونزتاون" درکشور گویان، در1975  قوت گرفت .طبق فرمان رهبرشان "جیم جونز" ، بیش از 900 نفر از پیروان فرقه که اکثراً آمریکایی بودند ،سم خورده و مردند.

تقسیم‌بندی کلی فرقه‌ها

وقتی فرقه‌ها را بررسی می‌کنیم به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1-عرفان‌های هندی

2-عرفان‌های آمریکایی

3-عرفان‌های چینی و خاور دور

4-عرفان مسیحی

5-عرفان یهود

6-عرفانهای اروپایی

این چند دسته مهم‌ترین دسته‌های این عرفان‌های نوپدید در دنیا هستند. البته عرفان‌های «آفریقایی» هم هستند اما خیلی مطرح نشدند، چون آفریقایی‌ها رسانه قوی و قدرت تبلیغاتی نداشتند.

نمادهای شیطان پرستی

وجوه مشترک تمام فرقه‌ها

1- این جریانات تقریباً وجوه مشترک دارند. اکثر این‌ها «انسان‌محور» هستند، چون «اُمانیستی» هستند. وقتی در این فرقه‌ها تحقیق ‌کنید، می‌بینید همه چیزهایی که می‌گویند مال انسان است، نه انسان برای رسیدن به خدا، «انسان بماهو انسان».آرامش، خلسه، تنهایی، مدیتیشن، تمرکز، خودآگاهی، و حتی خودخدایی و... مسائلی است که هرکدام از این عرفان‌ها ترویج می‌کنند. یعنی همه‌اش برای خود(نفس).

درست است در عرفان اسلامی هم خود لحاظ شده اما خود برای عبور از خود است. حضرت امیر می‌فرماید: «عارف کسی است که نفس را شناخت و آن را پاک کرد و آن را از هرچه که از خدا دورش می‌کند رها کرد.» به قول خواجه شیراز «غلام همت آنم که زیر چرخ کبود / زهر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است» یعنی خودت را بشناس تا از پتانسیل‌ها برای رسیدن به خدا استفاده کنی اما در شبه‌عرفان‌ها این‌طور نیست. چون آنها خدامحور نیستند، انسان محورند.

2- مسأله دوم اینکه این فرقه‌ها عمدتاً «ضد معاد» و «تناسخ‌گرا» هستند. یعنی معتقدند که وقتی انسان در این دنیا می‌میرد جسم از بین می‌رود ولی روح باقی است و وارد یک جسم دیگر می‌شود؛ و مدام گردش می‌کند تا به ابدیت نهایی و به تکامل نهایی عالم می‌رسد. برخی هم معتقدند که در یک دوره زمانی روح و جسم با هم از بین می‌روند و تمام می‌شوند؛ یعنی به معاد قائل نیستند.

3- سومین ویژگی «شریعت‌ستیز» بودن است. عمده فرقه‌ها با شریعت مبارزه می‌کنند، خصوصاً اسلام. فرقه‌ها عمدتاً«شخص‌محور» و «رهبرمحور» هستند. اسلام شخص‌محور نیست؛ «کتاب محور» است. «قانون محور» است، «سند محور» است. «وحی محور» است. ولی در این عرفان‌ها شخص، محور است. مثلاً «اوشو» یک محور می‌شود، فکر اوشو هرچه است با دین و شریعت مبارزه می‌کند. «پائولو کوئلیو» یک شخص است. اینها خیلی مهم است.

ستاره پنج پر، دو مثلث معکوس روی هم (ستاره داود)، صلیب معکوس ( ضد مسیحیت) و نشانه آمون خدای مصریان را ازجمله نمادهای پیروان شیطان پرستی است.

4- این‌ها عموما سعی دارند انسان را از فضای اجتماعی و فضای فعالیت‌های اجتماعی دور کنند. این چهارمین ویژگی است. یعنی «انزواطلبی»، یوگا، مدیتیشن، تمرکز، جلسات خاص خودی و آرام کردن خود. البته برای خام کردن مردم حقه و شگرد هم دارند. یعنی از حربه‌های مختلف استفاده می‌کنند. آنها می‌گویند مگر نماز آدم را آرام نمی‌کند؟ یوگا هم به آدم آرامش می‌دهد! ظاهراً هم ممکن است موقتاً چند وقتی آرام شوی و تسکین موقت به وجود بیاید، اما این دائمی نیست. این‌ها شریعت‌ستیز و شریعت‌گریز هستند؛ نه فقط شریعت اسلام، بلکه از شریعت یهود و مسیحیت هم فرار می‌کنند.

5- فرقه‌ها «عقل‌ستیز» هستند و «شست‌و‌شوی مغزی» یکی از مهم‌ترین راه‌کارهاست. چون رهبر یک فرقه می‌خواهد مدیریت کند و همه از او اطاعت کنند، عقل‌گریزند. با عقل مبارزه می‌کنند و سعی می‌کنند فردی را در جامعه‌بار بیاورند که با عقل مبارزه کند.

6- «کرامت محور» هستند. یعنی تلاش می‌کنند یک سری کارهای خارق‌العاده را تبلیغ کنند. طی‌الارض و... همین چیزهایی که آقایان به اسم عرفان اسلامی تبلیغ می‌کنند و اشتباه هم هستند و ما مخالفیم؛ چون عرفان اسلامی هدفش این چیزها نیست. مثل طی‌الارض، طی‌الماء، زندگی‌های آسمانی، بشقاب پرنده‌ها و...

در همان فرقه معبد که قبلا ذکر شد این 913 نفر برای این خودکشی کردند که بشقاب پرنده‌های آسمانی بیایند روحشان را ببرند. یعنی آن قدر شست و شوی مغزی شده بودند همه باور کردند و با زن و بچه همگی خودکشی کردند. یک جمعیتی خودشان را به طرز وحشت‌ناکی کشتند برای این که به بشقاب پرنده‌های فضایی ملحق شوند.

جرانات شیطان پرستی و فرقه های نوظهور

نکته بعدی ظهور جریانهای شیطان پرستی در این فرقه هاست.چندی پیش یک گروه تحقیقاتی نسبت به گسترش

عرفان های نوظهور

شیطان‌پرستی در جامعه هشدار و خبر داده بود که اکنون بیش از 70 فرقه شیطان‌پرستی در کشور فعال هستند.

شیطان پرستی اکنون در حال انتقال نمادها به جامعه است و بزودی به انتقال ایدئولوژی نیز خواهد پرداخت. شیطان پرستی دارای یک جهان بینی بوده و شیطان پرستان برای اثبات حقانیت خود شواهد زیادی دارند و در مواردی می توانند افراد 6 تا 60سال را با خود همراه کنند.

بر پایه این گزارش، شیطان پرستان اکنون در دانشگاه ها و بین دانشجویان رخنه کرده و به اجرای برنامه ها از جمله کنسرت در دانشگاه می پردازند.

شیطان پرستان، شیطان را به عنوان قدرت غالب در جهان می دانند و اگر کسی می خواهد در جهان خوب زندگی کند باید با شیطان باشد به طوریکه معتقدند راه خدا از طریق ارتباط با شیطان می گذرد!

اما نکته جالب توجه در این میان اینست که آنها از طریق تهیه فیلم و موسیقی، شیطان پرستی را ترویج می دهند و اکنون این موسیقی در میان تعدادی از جوانان دست به دست می شود.

مظاهری سیف، نویسنده و جامعه شناس در این باره می گوید: ستاره پنج پر، دو مثلث معکوس روی هم (ستاره داود)، صلیب معکوس ( ضد مسیحیت) و نشانه آمون خدای مصریان را ازجمله نمادهای پیروان شیطان پرستی است.

وی همچنین تاکید می کند: باید برای مقابله با این فرقه ها‌، موج فرهنگی در کشور ایجاد شود تا ماهیت این فرقه های انحرافی هر چه بیشتر به جامعه شناسایی شود.

در همین حال یک مقام ارشد نیروی انتظامی می گوید: یکی از شرایط عضویت و پذیرش از سوی گروه های نوظهور شیطان پرستی، مصرف مواد تخدیری بسیار قوی از جمله کوکائین، حشیش و قرص های اکس است.

وی تصریح می کند: دلیل استفاده این گروه ها از این مواد ورود به حالت خلسه برای انجام مراسم های ویژه آنان است.

این مقام انتظامی کشور خاطر نشان می کند: شیطان پرستی پدیده جدیدی در ایران نیست، چنانکه پیش از این نیز در برخی شهرستان های کشور از جمله در یکی از شهرستان های استان کرمانشاه، فرقه های شیطان پرستی رسما اعلام موجودیت و فعالیت کرده بودند.

این مقام نیروی انتظامی اظهار می دارد: بیش از 90 درصد دستگیر شدگان در پارتی یک گروه شیطان پرستی در کرج که در قالب اجرای کنسرت برگزار شد، از نقاط مرفه نشین تهران بودند و البته پس از دستگیری شمار بسیاری از این شرکت کنندگان، مشخص شد که اکثریت قریب به اتفاق آنان، هیچ اطلاعی از ماهیت فعالیت شیطان پرستی و عوامل برگزار کننده این پارتی نداشتند و صرفآ به قصد شرکت در پارتی و مهمانی شبانه دور هم آمده بودند.

حرف آخر:

 آگاهی رسانی به نسل جوان و آموزش آنها درباره سرانجام شوم این حرکت ضد فرهنگی از طریق رسانه ها می تواند از گسترش حرکت آنها جلوگیری کرده و در صورت تداوم آنها را ریشه کن کند.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی با بیان این مطلب گفت: با توجه به گسترش روزافزون فعالیتهای گروههای شیطان پرست در منطقه کشورهای اسلامی به ویژه ایران خطر این گروهها از نظر فرهنگی و اخلاقی به مرحله بحران رسیده است.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم خرداد 1390ساعت 1:44  توسط مسلم عرب   | 

مطالب قدیمی‌تر